"היהדות היא של כולם ולא יכול להיות שזרם אחד לוקח מונופול"- ח"כ רזבוזוב בועדת העליה והקליטה

בוועדת העלייה והקליטה, התקיימה ב11 בינואר 2017 פגישה עם חברי "הקואליציה לשוויון ביהדות" JREC  מטעם הוועד היהודי האמריקני AJC. יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) הדגיש כי "חשוב לשמור על הקשר עם יהדות התפוצות – תוך שמירה על דמותה של מדינת ישראל. זרמים ביהדות ארה"ב מבקשים לקחת חלק בעיצוב דפוסי החיים היהודיים של המדינה, והדיאלוג הוא הדרך לשמור על העם היהודי כמשפחה אחת".
לדברי ד"ר דב זקהיים, לשעבר תת-שר ההגנה האמריקאי ומייסד הקואליציה, 85% מהקהילות היהודית בארה"ב אינן אורתודוקסיות, ולכן אינן מוכרות ע"י הרבנות הראשית לישראל – וגיוריהן, נישואיהן וגירושיהן אינם מוכרים על ידי המדינה. "הנתק הזה הוא בעיה לביטחונה הלאומי של ישראל, משום שהתרחקות של יהודי ארה"ב מישראל, כפי שמתבטאת כבר היום, תביא לדעיכת תמיכת הממשל בארה"ב בישראל". 

הוועדה אירחה נציגי יהדות ארה"ב המבקשים לפעול למען קידום פלורליזם דתי ושויון, ובראשם ד"ר דוב זקהיים. 
יו"ר הוועדה, ח"כ ד"ר אברהם נגוסה (ליכוד) הביע צער על היעדרותם של הרבנים הראשיים מהמפגש, והדגיש כי הוועדה פתוחה בפני יהדות התפוצות ושומעת את קולם.
 
ד"ר דוב זקהיים:
החשש שלי בעניין הקשר בין ישראל ליהודי התפוצות נובע דווקא בגלל הנסיון שלי בנושאים בטחוניים. 85% מיהודי ארה"ב אינם אורתודוקסים, המנהיגות שלהם והיהדות שלהם אינן מוכרות על ידי מדינת ישראל. אלה הם מי שאוהבים את ישראל ורוצים לראות קשרים חזקים וארוכי טווח ולכן יש חובה לפתוח את נושאי הדת והמדינה. הקהילה היהודית תמיד תומכת ומאפשרת את התמיכה הבטחונית של ארה"ב בישראל, מה יקרה (וזה כבר מתחיל) כשיותר מיהודי ארה"ב פחות ופחות יתמכו בישראל? במיוחד הצעירים? זהו איום בטחוני לישראל.

ד"ר סטיב ביים, מנהל קואליציית JREC ב AJC:
ישראל מנסה למשוך מסה של צעירים מהתפוצות, אבל המסר שהם שומעים פה הוא שישראל אינה רלוונטית עבורם, בשל השליטה של הרבנות. הם מגלים שכולם שווים אבל יש מי ששווים יותר. עלינו לברר מה כוונתנו כשאנחנו אומרים שזה הבית של כל יהודי, ומה האחריות של המדינה ליהודים בעולם כולו.

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
לצערנו בג"צ מגן על הדברים הכי רגישים ביחסים שבין הדת והמדינה, יותר מאשר הכנסת. הכאב הוא עמוק, מה שקורה לנו בכותל ומה שקרה בוועדת נאמן. הויתור הכי גדול עשו הזרמים, גם בכותל וגם בהליך הגיור המשותף. הקהילות היהודיות הן עוגן למדינת ישראל. איך מדינת ישראל לא רואה את זה?!
כבן לציונות הדתית, כילד בבני עקיבא, תמיד אמרנו לזרמים "אתם מתבוללים ואנחנו לא", במקום להסתכל על זה כטרגדיה משותפת.
הגיע הזמן שתבינו, יהודי התפוצות, שהכבוד הגדול לפגוש את ראש הממשלה- הוא לא כבוד. תגידו לו "לא תודה, ואל תבוא לכנסים שלנו". ואם הוא רוצה לשלוח שרים, תבדקו איך הם הצביעו על הסכם הכותל. 

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני):
טוב להיות בין חברים, אבל חבל שרק נוכחים ח"כים מהאופוזציה, וזה מייצג את מצבנו בישראל ויחסינו עם יהדות התפוצות. רוב הישראלים לא רואים את הבעיה ואף לא חושבים על הקהילות בתפוצות.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
אנחנו למודי קרבות ואני רוצה להיות אופטימית. כאשר הרב הראשי מתעסק בביטול גט ובמקום לעסוק בסוגיות שנוגעות לכל העם היהודי בעולם, אני מבטיחה לכם שאנחנו נתקן את זה. רק בעזרת עבודה משותפת נוכל להצליח. המציאות הקואליציונית הביאה את חוק המקוואות שמסמן מי כן ומי לא, ומתווה הכותל תקוע כבר שנה. 

ח"כ תמר זנדברג (מר"צ):
כביתו הלאומי של העם היהודי, עלינו ליישם כאן שכל יהודי ויהודיה יוכלו לבוא לפה, ובמקביל אנחנו מהווים בית גם לאלה שמקיימים את החיים היהודיים בכל העולם. בתור ישראלית אני מתביישת לשמוע אמירות שנאמרות פה בכנסת. יש  לעמוד הפלורליסטיות שותפים מכל המפלגות, ולא ניתן להכרית את השותפות הזאת.

אבי מאייר (הסוכנות היהודית):
מביע צער על שלא כל נציגי הממשלה נוכחים בדיון, אנחנו גאים שבסוכנות היהודית כולם יכולים להתכנס, להפגש ולדבר. אנו חשים תסכול עמוק מאי יישום מתווה הכותל, זה מצב מקומם שיוצר קרע עמוק. 

ח"כ יואב רזבוזוב (יש עתיד):
לא פעם דיברנו על כך שהיהדות היא של כולם, ולא יכול להיות שזרם אחד לוקח מונופול ומרחיק את הזרמים האחרים. למה אנחנו לא מכירים ביהדות התפוצות? צריך להפסיק את המונופול ולהכיר בכולם.

ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד):
אין לנו מחלוקת במטרה הבסיסית אבל הדרך שהציע ח"כ שטרן לא מקובלת עלי, צריך להפגש עם רוה"מ ולשמור על הדיאלוג. מדינת ישראל היא הבית של כל יהודי והאינטרס הוא הדדי, אנחנו צריכים לפתור את המחלוקת בינינו בצורה של הידברות. במשפחה מדברים.