הוועדה לקידום מעמד האישה התכנסה הבוקר כדי לדון בהשלכות המגדריות של מתווה השוויון בנטל

הוועדה לקידום מעמד האישה בראשות ח"כ עליזה לביא קיימה הבוקר דיון על ההשלכות המגדריות של מתווה השוויון בנטל וגיוס החרדים.
שרת התרבות לימור לבנת, חברת ועדת פרי, קראה בדיון לחברות הכנסת לדרוש מנציגי מפלגותיהן בוועדת פרי, כי שוויון הנשים בצה"ל ייקבע בחוק. על פי החוק החדש, צה״ל יידרש לדווח לגבי מעמדן של הנשים בצבא עם גיוס החרדים.

דבריה של שרת התרבות, לימור לבנת –

"אנחנו רוצים לגייס את החרדים לצבא ולעשות מהפכה, שחשובה מאוד לצה״ל ולחברה הישראלית. כדי להגשים זאת, עלינו לאפשר לחרדים שמתגייסים, לשמור במידת האפשר על אורח חייהם, מבלי לפגוע במעמדן ובזכויותיהן של הנשים בצה"ל".

"פקודת השירות המשותף עדיין אינה קיימת, למרות שעברו שנתיים מאז הורה הרמטכ"ל לכתוב אותה. זה בעייתי, כי הפקודה מאד חשובה. הצבא הוא ארגון גברי במהותו והבעיות שמתמודדים איתן בתוך הצבא משקפות בעיות במישור האזרחי, כמו הדרה או קיפוח נשים".

"שר הביטחון אמר בוועדת פרי דברים מדהימים על שירות הנשים בצבא, שהן מהוות חלק מרכזי וחשוב במגוון תפקידים, החל מלוחמות ובקריות ותומכות לחימה. כולנו זוכרים תקופות בהן נאבקנו על פתיחת תפקידים לנשים".

"צריך למצוא איזון עדין שמשמעותו לא ייקוב הדין את ההר. כלומר אי אפשר לומר לחרדים אתם תהיו ביחידות רגילות ולא מעניין אותנו כלום. צריך לאפשר להם לשמור על אורח החיים שלהם ביחידה שלהם. אם הם מקיימים ערב יחידה לא צריך להביא נשים שישירו שם, אבל אם הם משתתפים באירוע עם יחידות אחרות, אז גם חיילות ישירו שם, ולאפשר למי שלא חייב לא להשתתף".

דבריה של יו"ר הוועדה, ח"כ עליזה לביא –

"השרה לבנת זקוקה לעזרת הפורום שיושב פה סביב השולחן. הסוגיה חייבת להיות חלק מהחוק וזה בידינו. חייבים גם להכיל בחוק סעיף חובת דיווח לוועדה בכנסת על מצב הנשים בצבא בכלל ועל השלכת גיוס החרדים על חיילות ומפקדות בפרט. הוועדה דורשת להורות ששמירת זכותן של הנשים לשוויון בצה"ל תעוגן בחקיקה ולא בהחלטת ממשלה". 

"הועדה פונה לשר הביטחון ולרמטכ"ל לזרז את הכנת פקודת השירות המשותף. עלינו ליצור את האיזון הנכון על מנת לשמור על זכויותיהן של כל המיעוטים בצבא. גם צה"ל יכול לעמוד באתגר הזה, שעם כל כובד משקלו וחשיבותו – אינו דומה לאתגרים איתם הצבא התמודד ומתמודד. החרדים יצטרכו להרגיש רצויים, החילוניים יצטרכו להרגיש בטוחים וצה"ל ימשיך לקדם תנאים להצלחה ולשוויון הזדמנויות לנשים".

שינוי גודל גופנים