הוועדה לענייני ביקורת המדינה התכנסה לדיון מהיר בנושא מעקב בעקבות ביקורת מבקר המדינה נגד מערך הכשרות הממלכתי לאור בקשתו של ח"כ אלעזר שטרן.

היום, שלישי 03.07.2018 התכנסה הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) לדיון מהיר בנושא מעקב בעקבות ביקורת מבקר המדינה נגד מערך הכשרות הממלכתי לאור בקשתו של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד).

יו"ר וועדה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני): "מדובר על דוח מבקר המדינה מ2017 בפיקוח על רשתות המזון. הדיון הוא דיון מהיר לבקשת ח"כ אלעזר שטרן. סוגיית מערך הכשרות וההתנהלות שלו קשורה לא רק לאכילה עצמה ואכילת הכשרות אלא גם ליוקר המחייה ויש לה הקרנה ישירה על תחומים רבים בחיינו. 75% מהיהודים בישראל אוכלים כשר, אבל השפעת מנגנוני הכשרות היא לא רק על זה, אלא על יוקר המחיה של כולנו ועל חייהם של בעלי העסקים בכל הגדלים".

 

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "אני מדבר כמי שהכשרות חשובה שלו ויהדותה של מדינת ישראל חשובה לו. הדיון הזה הוא לא על המשגיחים, הדיון כאן הוא גם על האם אנחנו יכולים לסמוך על המערך הממלכתי כשומרי כשרות ולדעתי לא. 75% שומרי כשרות ואני רוצה לחשוב שאם נשאל אותם מה הם חושבים על מערך הכשרות יהיו להם מילים יותר קשות ממה שלי יש לומר. לפני שנתיים וחצי שר הדתות אמר לי שעכשיו יש מהפכה ויוסדרו. כמות המשגיחים היא אינפלציונית. למה הרבנות לא רוצה שהאנשים שלה יוכשרו כמו שנקבע שהם צריכים להיות מוכשרים? בנוגע להעדר נשים הרי גם נשים משגיחות על כשרות בבתים שלנו ולא יכול להיות שנשים לא יכולות להיות משגיחות כשרות?  מנהל מלון בירושלים שיש לו כשרות מהדרין הנדרש בהרצליה לכשרויות יותר חמורות והרב אומר לי כי ככה הוא החליט. הרב של גבעתיים יכול לתת בגבעתיים אבל למה הרב של רמת גן לא יכול לתת כשרות הרי הרבנות הכשירה אותו. זה מעלה את העלויות. יש מפעלי תעשייה שנותנים כשרות אחת לכל המפעלים בארץ. צריך לפרש למה לא מגיעים לבתי משפט? הבעיות של הכשרות הן של אנשים כשרים אבל הרבנות דורשת מהם דברים שאי אפשר להוכיח אותם. בשורה התחתונה, הרבנות לא זורה לנו חול בעיניים אלא לא אכפת לה. זה מונופול חזק וגם אזרחי מדינת ישראל משלמים יותר ממש שצריכים לשלם ולא מקבלים כשרות".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס): "צריך להגיד למנכ"ל הרבנות, הם עושים עבודה טובה וקשה כי הם בעצמם לא כ"כ שלמים עם מה שהם עושים. בנוגע להמלצה של אלעזר שטרן, בסוף מדובר בבני אדם שמפרנסים את הבית שלהם וזה צורת הפרנסה שהם מצאו לעצמם. יש בקרב המשגיחים תסכול גדול כנגד הרבנות. אנחנו לצערנו לא מספיק מרימים קול נגד האדם הנכון. משרד האוצר הוא הפושע האמיתי בעניין שפעם אחר פעם המנכל ישב עם משרד האוצר ודאגנו לדאוג לשכר שלהם. ופה אני קורא להסתדרות שבמקום לחמם אנשים נגד הרבנות, הגיע הזמן שתפרע את מה שהתחייבה בבחירות שלה. הרבנות היא כבולה. די לשסע הזה בעם".

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס): "צריך לעשות תיקון בנושא הזה. אנחנו עם המשגיחים ויודעים שגם הם צריכים להביא את הפרנסה הביתה. משרד האוצר הסכים לתאגידים ממשלתיים ואז הוא ברח והרבנות נשארה עם מתווה הכי פשוט של כח אדם. גם הרבנות מעוניינת שתאגיד ממשלתי. אם אנחנו יודעים שהעובדים בהסתדרות למה הם לא מקימים זעקה במשרד האוצר? המקום הכי ראוי למשגיחים זה להיות בתאגידים ממשלתיים".

מנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן : "בנודע ליקבי ברקן, הרבנות מוחה על ההתנהגות שהתנהלה שם. הרבנות היא לא רגולטור של הבד"צים הפרטיים, הם עסקים פרטיים. אנחנו אמורים ליישם את ההמלצה מבג"ץ עד יוני 2018. צורת ההעסקה הייתה אמורה להיות פשוטה אבל מאחר ומדיניות הממשלה היא לא להרחיב את המגזר הציבורי ושהם יועסקו ישירות. אחרי דיונים רבים, הגענו להבנה שהדרך הנכונה היא להעסיק  את המשגיחים דרך חברות של כוח אדם. החלטת המועצה בנסיבות הקיימות היא הנכונה ביותר. צריך להבין שלרבנות אין שליטה מלאה על כל התחומים ואנחנו עובדים ביחד עם משרדי הממשלה. כדי לצאת במהלכים אנו זקוקים לתהליכי חקיקה ולכן אנחנו לא עומדים ברף הזמן שנדרש ממנו. ביקשנו אורכה מבית המשפט לחודש כדי שנוכל לבוא עם תוכנית עבודה מסודרת.  אני חתמתי לאחרונה על הסכמה גם של משגיחות כשרות ומבחינתנו אין בזה בעיה.