הוועדה לענייני ביקורת המדינה, בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) התכנסה לדון בדבר 8000 יהודי אתיופיה אשר עדין מסורבי עלייה לישראל.

היום, שני 25.06.2018 התקיים בוועדה לענייני ביקורת המדינה, דיון בנושא 8000 שארית יהודי אתיופיה עדין מסורבי עליה לישראל.

כזכור, ב13.06.2018 התקיים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) דיון בנושא הדחיפות בהעלאתם של יהודי אתיופיה, ובשבוע לאחר מכן הייתה אמורה הממשלה להתכנס ולדון על המשך העלאתם של יהודי אתיופיה.

יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני): "אני פותחת את הדיון בכעס וצער רב על כך שאחינו 8000 יהודי אתיופיה עדין באדיס סבבה ובגונדר. הם היו מועלים במסגרת חוק השבות אבל בגלל אפלייה הם עדין שם. יש קבוצת חכים דומיננטית שמובילה את המאבק וגם המאמצים שלהם נופלים על אוזניים ערלות ונתקלים בקיר".

ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) : "אנחנו נמשיך עד שהיהודי האחרון יגיע למדינת ישראל ויתאחד עם משפחתו. אנחנו מבקשים שממשלת ישראל תפעל בהתאם המחויבות המוסרית והחוקית שלה שקיבלה על עצמה, פה אחד".

ח"כ אלי אלאלוף (כולנו): "הדיונים בממשלה הם טכניים. צריך קודם כל לדאוג למי שרוצה להגיע למדינה שלנו. האוכלוסייה הזו שמזדהה עם המדינה וחלק מהמשפחות שלהם פה, החלשים בינהם מתים תינוקות וקשישים. מדינת ישראל שיודעים לשלוח משלחות סיוע לכל מיני קצוות בעולם אבל לשם לא. זוהי בגידה בציונות. גם העם היהודי בתפוצות הפסיק כל עזרה ומתן סיוע לקהילות שם. נמצאים היום כ8000 אנשים שמרגישים יהודים, אילולא היו בתפוצה אחרת של העם היהודי היו עוזרים להם לעבור גיור. אנחנו עושים טעות אם ניתקע בחשיבה בטכנית שיש כרגע בממשלה ולא נחזור למהות של המדינה. השארנו קהילה יהודית שלמה. שר האוצר אומר שאין בעיה תקציבית, אם כן  אני מבין שלא אוהבים יהודים שחורים, זה הרבה יותר גרוע מגזענות זה שנאה עצמית כי זה העם היהודי שלנו".

 

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) : "הרב עובדיה יוסף היה נחשון בנושא הזה שקבע שיש להעלאות אותם. אני חושב שיש אחריות לממשלה ושראש הממשלה רוצה, הוא יכול. אנחנו מקווים שבעזרת ה' הדבר הזה יקרה. בעניין יהדותם של יהודי אתיופיה, קיימת הסתכלות של 7 דורות אחורה אשר מקלה על ההכרה ביהדותם".

 

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני): "הבעיה היא של ציונות סלקטיבית. כאשר יש משהו חירום שצריך לטפל בו יש החלטה וישר דואגים לתקציבים, אז לתלות את כל העניין בשיקולי בירוקרטיים זה מגוחך. בסופו של דבר מדיניותה של מדינת ישראל כלפי יהודי אתיופיה הייתה הססנית ולא נלהבת. יש להגיד את האמת כפי שהיא, יש כאן בעיה של גזענות ממסדית ואני אומר את זה בכאב. אנחנו צריכים לצאת בקריאה חד משמעית לממשלה בעניין שיפעל".

 

מנכ"ל רשות האוכלוסין פרופסור שלמה מור יוסף : "ראש הממשלה בשלב זה לא קיים החלטה. הסיכום היה שראש הממשלה ייפגש עם חברי הכנסת הרלוונטיים וזה לא הסתייע. ההחלטה צריכה להתקבל ברמת ההמשלה בין השאר בגלל ההיבטים התקציביים שלה. אין פה שום אלמנט של גישה גזענית של ממשלת ישראל. חוק השבות מתייחס לאנשים שהם יהודים לפי קריטריונים, אם היו אותם אנשים עם אותם מאפיינים ממדינות אחרות הממשלה אפילו לא הייתה דנה עליהם. אם יש שינוי בקהילה הזאת זה שינוי מקל ולא מחמיר".