הוועדה המשותפת לועדת הכנסת ולועדת חוקה, התכנסה להכין את הצעת חוק יסוד ישראל מדינת הלאום של העם היהודי לקריאה שניה ושלישית. ח"כ אלעזר שטרן:"אני מתנגד להוצאת אנשים על בסיס דת גזע ומין.

אתמול, שלישי 10.07.2018 התכנסה הוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת חוקה, חוק ומשפט,  להכין את הצעת חוק יסוד ישראל- מדנית הלאום של העם היהודי לקריאה שניה ושלישית.

הצעת החוק מעגנת בחוק-יסוד את מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ואת זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית במולדתו כזכות ייחודית לעם היהודי, את סמלי המדינה, את ירושלים כבירת ישראל, את השפה העברית כשפה הרשמית, ואת עקרון קיבוץ הגלויות. כמו כן, הצעת החוק מעגנת את הקשר עם יהודי התפוצות ואת הזכות לשימור מורשת לכל תושבי ישראל ללא הבדל דת או לאום. הצעת החוק מקבעת את לוח השנה העברי כלוח הרשמי של המדינה ואת יום העצמאות, חגי ומועדי ישראל וימי הזיכרון בחוק-יסוד. 

בנוסף, אתמול, שיגר נשיא המדינה ראובן ריבלין מכתב לוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת החוקה, חוק ומשפט ובו הביע התנגדות חריפה להצעת חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי.

נשיא המדינה ראובן ריבלין: "אני מבקש להפנות את מבטנו פנימה, לתוככי החברה הישראלית: האם בשם החזון הציוני אנו מוכנים לתת יד להפליה והדרה של איש או אישה על רקע מוצאם? הנוסח המוצע של סעיף 7(ב) העומד בפניכם לדיון, מאפשר למעשה לכל קהילה, בצורה הרחבה ביותר וללא שום הגבלה או איזון, להקים יישוב ללא מזרחים, ללא חרדים, יישוב ללא דרוזים, ללא להט"ב. האם זו משמעותו של החזון הציוני? בטוחני כי לא זאת הייתה כוונת מציעי החוק, וכי אין זאת כוונתכם, חברי הוועדה, חברי הכנסת".

 

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): "החוק הזה מאפשר למדינה להיות רשאית  להדיר גם בעלי נטייה מינית ועל רקע צבע עור. בנוסף גם יהודים מברית המועצות שלא מוכרים כיהודים על פי ההלכה יוכלו להיות מודרים".

 

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "האם המשמעות שמישהו חסר דת, ניתן יהיה לדחות אותו מיישוב מסויים. האם ישוב יהודי הוא לפי האימא או לפי האבא. האם הגדרת המונח 'יהודי' זה לפי חוק השבות ומה לגבי דור רביעי? הוא הוא יוכל להיכנס לאותו יישוב?. מה יקרה בעיר ערד שיעברו לשם מספיק חסידי גור? האם יוכלו לשלול ממי שלא לדעתם יהודי לגור שם? תושבים יגידו שלפי הבד"ץ שלהם, אתיופים לא יכולים לגור אצלם כמו שהם לא יכולים לגעת ביין של ברקן".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "אני תומך בחוק לאום. בניסוחו של ח"כ בני בגין שאותו הגשנו גם אנחנו, סיעת יש עתיד. עד עכשיו לא קברו יחד בחלקה הצבאית בבית הקברות לוחם גולני או צנחנים שעלה מברית המועצות ושאינו רשום כיהודי, עם חברו היהודי. על פי חוק הלאום בניסוחו הנוכחי גם לא יקבלו אותו ל"יישוב יהודי". אני בעד לעודד יהודים להתיישב בגליל – כן ליהוד הגליל. ואיני ממצמץ. זאת הסיבה שעברתי לגור בגליל. אבל אני מתנגד להוצאת אנשים ממקומות מגורים על בסיס דת, גזע או לאום. היום זה אי קבלה לישוב, מחר אי קבלה למקום עבודה. וזה לא ייגמר בזה. לא פלא שדווקא עקב חוק זה בחר הנשיא באופן חריג לשלוח מכתב לחברי הכנסת".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): "הממשלה הזאת לוקחת אותנו למקום שבו מדינת ישראל תהיה רק יהודית ושהיהדות שלה תהיה דתית קיצונית מדירה ומפלה, ואנחנו נחיה שבטים שבטים כ אחד ביישוב שלו. החוק הזה מאפשר להשאיר אתיופים ומזרחים מחוץ לגדר היישוב, ולהשאיר את חברי הקהילה הגאה מחוץ ליישוב. האם ניתן יהיה שכל קבוצה תקים יישוב ותמנע כניסה או מגורים ממישהו אחר בין אם זה עולים מאתיופיה או הומואים?".

המשנה ליועמ"ש לממשלה עו"ד רז נזרי:  "הצורך לשמור על מדינה יהודית ודמוקרטית הוא לא רק של שמאל או ימין. לא אמורה להיות סתירה בין השניים. האמונה במדינה יהודית לא אמורה לפגוע בשוויון. טוב היה אם בחוק הייתה התייחסות לזכות לשוויון. הסעיף הנוגע להתיישבות הנפרדת בנוסחו מעורר קשיים משפטיים יסודיים. אתם מכתימים לשווא את חוק היסוד הזה. אתם לא משיגים שום דבר וגורמים נזק אמיתי לרעיון אותו אתם רוצים לשרת. הנוסח פותח את האפשרות לכל הקהילות האפשריות להקים התיישבות נפרדת וזה יכול להפוך לחוק הלאומים במקום חוק הלאום. גם בעיניי כשבג"ץ מתערב בתיקון חו"י זה לא דבר נכון כי הכנסת פועלת כמכוננת. אבל בדיוק כאן מתחדדת האחריות שלכם להימנע מלחוקק כאלו הוראות מפלות. בקריאה אישית נרגשת כמי שמאמין בכל ליבו במדינה היהודית והדמוקרטית וגם ברעיון של מדינת לאום, תסירו את הסעיף מהחוק. הוא גורם נזק פנימי ובינ"ל. אל תכתימו לשווא את רעיון המדינה היהודית דמוקרטית".