הוועדה המשותפת לוועדת החוץ והביטחון ולוועדת החוקה אישרה את תקנות בחינת הפטור משירות ביטחון מטעמי הכרה דתית

הוועדה המשותפת לוועדת החוץ והביטחון ולוועדת החוקה, חוק ומשפט בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), אישרה היום (ג'), ברוב קולות, את תקנות שירות ביטחון (הרכב הוועדה לבחינת פטור מטעמי הכרה דתית וסדרי הדין בה) (הוראת שעה), התשע"ח–2018 שישלימו את הוראות תיקון 18 לחוק במסגרתו פטור שניתן למלשבית מטעמי הכרה דתית יכול להתבטל. 

סעיף 40 לחוק שירות ביטחון מסדיר את נושא הפטור מחובת שירות ביטחון מטעמי הכרה דתית. הסעיף קובע כי הפטור יינתן לכל מיועדת לשירות ביטחון (מלש"בית) שהצהירה כי טעמים שבהכרה דתית מונעים ממנה לשרת בשירות ביטחון, כי היא שומרת על כשרות בבית ומחוצה לו, וכן כי אינה נוסעת בשבת. תיקון 18 לחוק ביקש לפשט את ההליכים בדבר ביטול פטור מטעמי הכרה דתית, במקרה בו חדלו להתקיים במלש"בית התנאים שבשלם ניתן לה הפטור מחובת שירות ביטחון.

 

על פי תיקון 18, הפטור מטעמי הכרה דתית יכול להתבטל במצב שבו יש לפוקד יסוד ממשי להניח כי המלש"בית נהגה באופן שאינו תואם מהותית תנאי מהתנאים שעליהם הצהירה. במקרה זה על הפוקד להודיע למלש"בית על כוונתו להגיש בקשה לביטול הפטור, אל הוועדה לבחינת הפטור, ולאפשר לה, תוך 30 ימים, להציג לו את טענותיה. 

 

אישור התקנות הינו צעד משלים וחיוני על מנת ליישם את החלטות תיקון 18. בתקנות אשר אישרה הוועדה המשותפת, נקבע הרכבה של הוועדה לבחינת פטור מטעמי הכרה דתית, המתמנה על ידי שר הביטחון. בין השאר נקבע כי הוועדה תורכב מחמישה חברים: יו"ר הוועדה יוכל להיות רק מי שכיהן כשופט,  שני נציגי ציבור אשר שירתו בצה"ל לפחות בדרגת רב סרן, נציג ציבור שכיהן כרב צבאי ונציג ציבור שימונה בהמלצת הרבנים הראשיים.

 

התקנות גם קובעות את לוחות הזמנים וסדרי הדיון בוועדה ולהחלטותיה. כך, למשל, הוועדה אמורה לקיים את הדיון בבקשה ולתת את החלטתה תוך כחודש, מיום שהומצאה למלש"בית בקשת הפוקד לביטול הפטור, או עד חודשיים, במקרים מיוחדים.
במהלך הדיון לקראת אישור התקנות, ביקשו חברי הכנסת שנכחו בוועדה להתבטא בנושא:

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): 
"הבוקר, החבורה הקיצונית של הפלג הירושלמי הגיעה לביתם של כמה מהח"כים החרדים, רגע לפני שהם מגיעים לדיון בוועדת החוץ והביטחון בנושא גיוס נשים לצה"ל. ח"כ מקלב לא יכל לצאת מביתו ונאלץ לצאת בליווי משטרה. הקבוצה הזו לא בוחלת במטרות ובאמצעים – חילוני, דתי, חרדי, גבר או אישה- איש אינו חסין מפני הפלג המופרע הזה, שנאבק נגד המדינה בה הוא חי בלי לתרום לה דבר. המשטרה חייבת לנהוג ביד קשה, לפני שזה ייגמר באסון.
אך לצערנו, זו אמנם הקבוצה הקיצונית ביותר, אך זה לא רק הם. בשבוע שעבר נודע שנשלחו הודעות סמס ישירות לטלפונים האישיים של חיילות דתיות – עם חוברת נגד שילוב נשים בצבא. במקרה הזה היה זה ארגון חות"ם- אותה קבוצה שמפיצה סרטוני שקר, הכפשה והפחדה על הנעשה בצה"ל, והגיעה הפעם – בניגוד לחוק עד לטלפונים האישיים של חיילות.
הדבר מצטרף להופעת דיינים בבתי הספר הדתיים כדי להחתים במרוכז בנות דתיות על פטורים תחת עין בוחנת, ולמכבש של התבטאיות פוגעניות של רבנים קיצונים- כאלו שרואים בשילוב נשים "אג'נדה רדיקלית", ושהכריזו מלחמה על צה"ל והרמטכ"ל. שלא יהיה לכם ספק- זה הכל חלק מאותו הדבר. קמפיין מתמשך, אגרסיבי ובוטה נגד שילוב ושירות נשים בצה"ל ובחברה. היום – בוועדת החוץ והביטחון אישרנו את התקנות שיעשו סדר בנושא תצהירי הפטור – כך שדברים יהיו מוסדרים וברורים, ואני מברכת את הצבא ואת יו"ר הוועדה ח"כ אבי דיכטר על הסדרת הנושא."

ח"כ רחל עזריה (כולנו):
"מה שחשוב בחוק הנוכחי הוא לאפשר לבנות דתיות להתגייס, ולא להכביד עליהן. יש פה מאמץ של חלק מחברי הכנסת החרדים לעשות כל שביכלתם למנוע מנשים דתיות להתגייס, ואת זה לא נאפשר.
הנסיון של הח"כים החרדים להגדיר בדיוק מיהי דתיה היא בעייתית במיוחד. חייבים לשמור על הגדרה עמומה ולא להגיע למצב שמגדירים בחוק מי דתיה ומי לא. לא ייתכן שבספר החוקים של מדינת ישראל תהיה הגדרה לאורך החצאית והשרוול של נערה דתית"

ח"כ יואב בן צור (ש"ס):
"ישבנו לפני שבועיים בפגישה ארוכה עם הצבא ומשרד הביטחון בת"א, והעלנו השגות, ואל קיבלנו כל תשובות, ולא נעשה כל תיקון בתקנות לפי הדברים. פנינו היו לשיח, אך משאלה פני הדברים, אנו החלטנו להתנגד, בעיקר בשל חוסר האיזון בוועדה לגבי נציגים דתיים. כמו שבוועדה רפואית, לא הגיוני שלא יישבו רופאים, אז ברור שרק לאנשים דתיים יש את המומחיות לבחון מי מנהל אורח חיים דתי". 

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי):
"כשם שהחלטנו כי שלושה מתוך חמשת החברים יהיו נשים, כי דנים בנשים, הרי שהשאלה המהותית בוועדה היא מיהי דתיה, וזאת רק אדם דתי יכול לבחון, ולכן גם צריכים להיות לפחות שלושה נציגים דתיים".

סגן שר החינוך מאיר פרוש (יהדות התורה):
"לא סתם בחוק כתוב לא נוסעת בשבת, ולא, למשל, על החזקת עט ביד בשבת. בת שלא נוסעת בפרהסיה, ויש לה את ההכרה הדתית, היא עומדת בתנאי החוק.

כל מי שיושב בוועדה הזו חייב להבין למה בת באה ואומרת שהיא מוכנה להיהרג ולא להתגייס, בשל פסיקת הרבנים. קצינה דתיה ששירתה בצבא היא מישהי שהולכת נגד כל הרבנים והחוקים, אז איך היא תשפוט אותן? זה מפריע לי אפילו יותר!".

ח”כ עמר בר-לב (המחנה הציוני):
“על מנת לשים סוף לתופעה, שעל-פי ההערכה למעלה מ-5% מהמלש”ביות מוסרות הצהרות שווא על דתיותן כדי להשתמט מצה”ל, אושרו היום באיחור רב של שש שנים התקנות להקמת וועדה לבחינת פטור מטעמי הכרה דתית למלש”ביות החשודות במתן הצהרה כוזבת. האופוזיציה הצליחה לפצל את הקואליציה בוועדה המשותפת של חוץ וביטחון וחוקה, שנועדה לאשר את התקנות בנושא, ובכך להשיג רוב לאישור התקנות עם מספר שינויים מהותיים. אולי גם תגדירו בחוק מיהו דתי? מי דתיה? וכיצד תקבע רמת דתיותם של חברי הועדה”.

יו"ר הוועדה, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), סיכם את הדיון:
"ההערות שעלו כאן במהלך הדיון רק הבהירו לנו כמה בעייתי זה לנסות לקבוע בחוק מיהו דתי. אנחנו כאן החמרנו מאוד עם שר הביטחון, וחייבנו אותו למנות שופט לעמוד בראשות הוועדה, ולא רק מישהו שכשיר לכהן כשופט, בדיוק בכדי שיוכל לשקול בכובד ראש ובמקצועיות את כל הטענות השונות בכל מקרה ספציפי. 

"זה לא עניין של מה בכך לתת פטור מגיוס, עוד יותר מסובך לאתר פטור שניתן ללא הצדקה, והמנגנון שקבענו פה הוא מפורט מאוד, ולכן לא נכון שנתערב עוד יותר בשיקולים של הוועדה. לדעתי, התקנות האלה משפרות את המצב הקיים היום לאין שיעור, מבחינת כולם, ולא ברור לי למה זה היה צריך להתעכב שש שנים. עם זאת, כפי שאמרתי, הוועדה תלווה את יישום התקנות, ואם יהיה צורך, גם תעיר ותטפל במקרים לא תקינים". 

 

שינוי גודל גופנים