הוועדה המיוחדת בראשות ח"כ דוד אמסאלם להסדרת מעמדם של תלמידי הישיבות ולשילובם בשירות הצבאי החלה את הדיונים על אישור חוק הגיוס.

היום, שלישי 03.07.2018 הוועדה המיוחדת להסדרת מעמדם של תלמידי ישיבות ולשילובם בשירות הצבאי, בראשות ח"כ דוד אמסאלם (הליכוד) החלה את הדיונים על אישור חוק הגיוס, לקראת אישורו הסופי במליאה.

הדיון צפוי להמשך מחר ובימים הקרובים כאשר בעוד כשבוע יכלו ההצבעות לקראת העברת החוק לקריאה שניה ושלישית עד תום המושב.

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "גם לאחר שבעים שנה כאן במדינה יש פערים גדולים בנינו, אני שומע פה את הדיבורים בשעות האחרונות על חובת הגיוס, אך אתם לא מכירים את העולם החרדי, את השקפת עולמו, אתם מגעים לציבור שלם ומנסים להגיד לו מה טוב לו ומהם הדרישות שלו, אך אתם לא יודעים שהציבור הזה מאמין כי חובתו העיקרית היא ללמוד תורה, כך הוא התחנך, כל הדמיות להערצה בציבור החרדי הם עמלי התורה, אנו מאמינים כי אין מעלה גדולה יותר מזו ואין כל אפשרות למנוע את זה אולי רק בכוח הזרוע, אולי רק כוח רב יכול לכפות את הפסקת לימוד התורה. לומדי התורה בחרו במסלול הכי תובעני, כאשר אנו באים לכאן אנו לא באים בכדי להגיע להבנות או פשרות או לשנות במשהו את ההשקפה הזו, כל זמן שהדיון פה לא יפגע בלומדי התורה אפילו לא בלומד תורה אחד מתוך מאה ניתן יהיה להמשיך ולדון, אנו מדברים לא על לומדי התורה אלא על אותם אנשים בציבור שלא יכולים כבר לחיות בעולם הזה. לומדי התורה נמצאים פה דורי דורות הרבה מעבר לשבעים השנים האחרונות, זו החובה השורשית, רק בגלל לימוד התורה שרדנו כאומה ואנחנו יכולים לשבת כאן באולם הזה ולנהל דיונים גם בנושאים אחרים, הסברתי אתמול במליאת הכנסת כי באותו הלהט בו בנו והקימו את המדינה לאחר החורבן הגדול בשואה כן אנו מחזקים ומעצים את עולם התורה ששם הייתה שואה רוחנית גדולה, אני שומע פה מדברים על חובה כזו או אחרת – אני אומר פה ואמרתי את זה גם ליו"ר הוועדה בשיחות המקדימות, כל זמן שאלו הם גבולות הגזרה יש לנו מה לשבת ולדון".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה):"אין לי הרבה מה להוסיף על דבריו של ח"כ מקלב שמייצג אותנו בוועדה. אנחנו צריכים לזכור שיש כאן דיון בין שתי תפיסות עולם. אנחנו מאמינים באמונה פשוטה שבלי הלימוד אין לנו קיום בעולם – ממילא זו האחריות שלנו להמשיך את זה. לצערנו אלו שלא רואים כמונו את הדברים חושבים שזו השתמטות. לגיטימי שיחשבו ככה אבל זו לא המציאות. השופט סולברג מבית המשפט העליון כתב שיש לדחות את העתירות – הוא עשה בעצמו הבחנה בין אי שוויון שמפלה, ופוגע בקבוצה השניה לבין אי שוויון שלא פוגע בקבוצה אחרת , וסבר שקבוצה שמופלית לטובה בעוד האחרות לא נפגעות אינה אפליה. ומוסיף שהוויכוח אינו משפטי אלא בין שתי תפיסות עולם שונות. אין שום קופירייטר שיוכל להסביר ולשכנע את מי שלא מאמין במה שאנחנו מאמינים, קשה לשכנע בדברים האלו. אבל זו השקפתנו, זו אמונתנו, זה בא ממקום טוב. הרי הציבור החרדי הוא הציבור הראשון שמתנדב לכל דבר במקרים של פיגועים בהתנדבויות שונות ובעזרה, רואים את זה בכל תחום, זו השקפתנו, זו אמונתנו ועם כל חילוקי הדעות זו האמת שלנו".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "קיימת נקודה במתווה הקיים שאנו מוכרחים לפתור והיא העובדה כי הפגיעה בתקציב הישיבות יתרחש בצורה כללית וכך יכול להיות שבישיבה אחת יהיה גיוס מספיק ובישיבה אחרת לא יתגייסו בכלל, והתקציב של שתי הישיבות יפגע, זוהי נקודה שאנחנו צריכים לפתח ולמקד אותה. איך משרד האוצר הסכים לפגוע בתקציב הישיבות? זה פעם ראשונה שהוא עושה דבר כזה. המודל שלכם לא מחליף בין צדיק לרשע, אני מציע שתהיה הפרדה בין ישיבה לישיבה. אני מציע לתת תמריץ למי שכן עומד באחוזים".

 

היועץ משפטי למשרד הביטחון: "היעדים שלנו הולכים קדימה 20 שנה, עליה הדרגתית. אנחנו הצבנו יעדים שמבחינת צה"ל הם יעדים שאפשר לעמוד בהם. הכרה בערך אמון התורה משמעותה שלא נצמצם ב100 אחוז את השוויון. זה ברור שהחברה החרדית היא לא אחידה ויש בה המון גוונים החל מהשנה השלישית, אם אין עמידה ביעדים, ב 35%, נכנסות השלכות כלכליות. אם עמדו ב 90% מהיעד, יקוזזו עשרה אחוזים מהתמיכות בישיבות החרדיות. בכל שנה נחשב דמוגרפית כל שנתון שהולך וגדל עם השנים. החל מהעשור השני ניקח את ששת השנתונים הרלוונטיים והשיעור של היעד יהיה בהתאם לגודל הממוצע. אי עמידה ביעדים יהווה השלכות כלכליות וקריסת המתווה שאנחנו מציבים".
 

שינוי גודל גופנים