ההסכמים הקואליציונים סביב כותל, שבת וגיור. ח"כ יאיר לפיד: מנסים להבליט את הנושאים העקרוניים, מדובר בתקציבים שלא היו כמותם".

הבוקר, שני 13.05.2019 על פי דיווח של יקי אדמקר ב׳וואלה חדשות', מסתמנת הסכמה בין מפלגת הליכוד למפלגות יהדות התורה וש"ס על הנושאים השנויים במחלוקת סביב נושא הדת והמדינה.

סביב סוגיית השבת,  הציעו במפלגת יהדות התורה כי כדי למנוע פגיעה בשבת במרחב הציבורי, יש לקיים על כך דיון בבתחילת התכנון באמצעות ועדה מקצועית במשרד ממשלתי ובכך למנוע מראש קיום עבודות בשבת.

בסוגיית הגיור, מפלגת הליכוד הציעו לכל סיעות הקואליציה העתידית להקים צוות משותף כדי לבחון את הסוגיה לעומק.  בעוד שהחרדים דורשים לקדם חוק עוקף בג"ץ המעניק לראשונה בלעדיות למערך הגיור הממלכתי, ח"כ אביגדור ליברמן מבקש לאפשר גיורים ליברליים יותר.

לגבי סוגיית הכותל המערבי, הליכוד עשוי לאמץ את הצעת ש"ס במשא ומתן הקואליציוני, לפיה, רחבת התפילה המרכזית בכותל המערבי תפעל בכפוף לסדרי התפילה הנהוגים במקום בהתאם לקביעת הרבנות הראשית לישראל.

ההצעה כוללת גם את הכניסה והיציאה המרכזית לכותל המערבי כך שלא תהיה לזרמים השונים, זכות כניסה לרחבה המרכזית.

גם בסוגית הכשרות, בליכוד נוטים לאמץ את דרישת ש"ס ויהדות התורה לשמר את המונופול של הרבנות הראשית לישראל ובמקביל אף לקיים את החלטת בג"ץ לנתק את הקשר בין המשגיח למושגח.

כמו כן, בהסכמים הקואליציוניים, יוכנס סעיף נוסף שיתייחס באופן כללי לסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה, ולפיו ייקבע כי הכנסת לא תקדם הצעות חוק הקשורות בנושאים אלה ללא הסכמה גורפת של כלל סיעות הקואליציה.

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) אמר בתגובה: "מקצר לכם את העיקר: מכרו אתכם. בגדול. שימו לב גם לתרגיל הקבוע – הם מנסים להבליט את הנושאים העקרוניים (גיור, גיוס) כדי שאף אחד לא ישים לב לזה שמדובר בתקציבים שלא היו כמותם מעולם".