הדיון באישור חוק-יסוד הלאום לקראת קריאה ראשונה בוטל בשל מחלוקות קואליציוניות; ח"כ מירב בן ארי (כולנו):"האיזון בין מדינה יהודית ודמוקרטית חייב להישמר"

הוועדה לקידום חוק הלאום ביטלה הבוקר (רביעי) את הדיון שהיה אמור להכין את הצעת החוק להצבעה בקריאה ראשונה ביום ראשון בשל חילוקי דעות בקואליציה. בעוד שחברי הקואליציה בוועדה הסכימו למתן את נוסח ההצעה ולוותר על הכפפת המשטר הדמוקרטי בישראל להיותה מדינת הלאום היהודי, השר יריב לוין התנגד לכך ודרש לכלול את ההכפפה בנוסח שיובא להצבעה בקריאה הראשונה.

הנוסח שהובא לדיון הבוקר קובע כי "ארץ ישראל היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי, בה קמה מדינת ישראל"; "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, שבה הוא מממש את שאיפתו זכותו הטבעית להגדרה עצמית על פי מורשתו התרבותית וההיסטורית"; "מימוש הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי". הסעיף הזה מסתיים בקביעה לפיה כל החוקים האחרים יפורשו על בסיס הגדרות אלה. הקביעה שישראל היא "מדינה יהודית ודמוקרטית" מוזכרת רק בהמשך.

במפלגת כולנו הבהירו כי לא התחייבו לתמוך בנוסח הזה, ושבכוונתם לדרוש שינויים מהותיים בו כתנאי לתמיכתם בהצבעה.

בעקבות ביטול הדיון התבטאו מספר חברי כנסת:

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): "בוטלה הישיבה שהיתה אמורה לבטל את מגילת העצמאות ולשנות בימי הדמדומים של הממשלה את אופי המדינה. מי שניסה להשתלט במחשכים על כל מוסדות הדמוקרטיה, רוצה לבטל את הדמוקרטיה עצמה. אין להם מנדט".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "קורסים הניסיונות להסיח את דעת הקהל מפרשות השחיתות של נתניהו. אנחנו יודעים שזה עדיין לא הסוף, כי גזענות והסתה תמיד היו מפלטם של המושחתים. כראש ממשלה חשוד, נתניהו הוא מסוכן במיוחד – וזו סיבה נוספת מדוע צריך להביא את כהונתו לסיום באופן מיידי".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו): "חוק הלאום במתכונתו הנוכחית הוא חוק גרוע. האיזון בין מדינה יהודית ודמוקרטית חייב להישמר, מקורות המשפט העברי הם חשובים ויכולים לתת השראה לשופטים אבל הם לא מסמך מחייב עבורם. ולבסוף, אי אפשר להכפיף את כל חוקי מדינת ישראל חוק אחד, בטח כשהוא לא מאוזן בצורה כזו, לכן התנגדנו."

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת): "ממשלה שראשה נמצא בימי שלטונו האחרונים אינה יכולה לחוקק חוק יסוד כה דרמטי וכה דרקוני כמו חוק הלאום. אני מברך על ביטול ההצבעות היום על חוק הלאום וביטול ישיבת הוועדה. תרגיל הסחת הדעת של ראש הממשלה נכשל. המאבק שלנו נגד החוק יימשך".

ח"כ רועי פולקמן (כולנו): "הסכמנו לאפשר את הפצת החוק כי מדובר בהליך טכני שנועד לאפשר את כינוס הוועדה. לאורך כל הדרך הבהרנו שאנחנו בעד חוק הלאום, אבל שהוא צריך לאזן בין היות ישראל מדינת הלאום היהודי לבין היותה מדינה דמוקרטית שיש בה זכויות גם למי שאינו יהודי".

ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת): "הקואליציה מתחילה לגמגם והדיון הבוקר על חוק הלאום נדחה, מבחינת נתניהו מדובר במכה רצינית כי הוא זקוק למנת ההסתה והשנאה לזרוק למצביעיו בשביל להסיח את דעתם. נתניהו כחיה פצועה מסוכן יותר מתמיד וזאת רק עוד סיבה למה הוא חייב ללכת הביתה."