הבית היהודי מטילים וטו על הצעת החוק של ח"כ שטרן לביטול כפילות רבני הערים

לאחר ששר הדתות נפתלי בנט הכריז על הצעת חוק שהגיש למינוי רב ראשי אחד למדינת ישראל, הודיעו חברי הבית היהודי השבוע כי יטילו וטו על הצעת החוק של ח"כ שטרן לביטול כפילות רבני הערים.

קראו את הצעות החוק המלאות בידיעה למטה. 

ביום ראשון (1.12) עברה הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן למינוי רב ערי אחד בועדת שרים לענייני חקיקה. הצעת החוק קובעת, בין היתר, כי לכל עיר ימונה רב עיר אחד וכך תבוטל הכפילות של רבני ערים. המתנגדים העיקריים להצעת החוק היו חברי הבית היהודי ובראשם סגן שר הדתות, אלי בן-דהן. כך התבטא סגן השר בעקבות ההצעה:

"לא ניתן שפעם אחר פעם ח"כים מהקואליציה יעשו ככל העולה על רוחם, מבלי לתאם איתנו נושאים של דת ומדינה. אנחנו עובדים בימים אלה על צעדים מרחיקי לכת בתחום שירותי הדת במדינת ישראל. ההבדל הגדול בינינו הוא שבעוד שאני עושה עבודה מקיפה, שתהיה בהסכמה ובתיאום עם הגורמים הרלוונטיים במערכת, אחרים עושים זאת באופן רדוד וכדי לקבל עוד כותרת לאוסף ועוד אזכור בתקשורת. צעדים מערכתיים צריכים להיעשות בתיאום עם הרבנים הראשיים לישראל ועם רבני הערים. אנחנו לא ניתן לחוקי ריאליטי לעבור".

רק לפני מספר שבועות הצהיר יו"ר הבית היהודי ושר הדתות נפתלי בנט כי הגיש הצעת חוק ל"רב ראשי אחד" למדינת ישראל. מתוך תזכיר החוק:

"כיום נבחרים שני רבנים ראשיים, האחד ספרדי והשני אשכנזי, לתקופת כהונה של עשר ‏שנים.‏ דומה כי לקראת תום כמאה שנה מאז שהחלה מסורת זו של כפילות בכהונת הרב הראשי – עם ייסוד הרבנות הראשית לארץ-ישראל בשנת תרפ"ב (1922) – מן הראוי שיהיה למדינת ישראל רב ראשי אחד, ללא תלות בעדת המוצא שלו." 

למרות ההתנגדות של חברי הבית היהודי, הצעת החוק של ח"כ שטרן צפויה לקבל את תמיכתה של הקואליציה ולעבור במליאה.

לקריאת הצעת החוק המלאה של ח"כ שטרן לחצ/י כאן

לקריאת תזכיר החוק המלא של השר בנט והשרה לבני לחצ/י כאן

שינוי גודל גופנים