האיחוד הלאומי בראשות השר אורי אריאל מקדמת תכנית דת ומדינה חדשה: תמנע כל מתן תוקף והכרה בתנועות שאינן אורתודוקסיות

מפלגת "האיחוד הלאומי" בהובלתו של שר החקלאות אורי אריאל תציג היום באירוע רשמי את מצע המפלגה בנושאי דת ומדינה, תחת הכותרת  "ישראל יהודית". המצע כולל פרקים בנושאים: צבא ושירות לאומי, כשרות ומעמד הרבנות הראשית, מעמד המשפחה היהודית, שבת ויהדות התפוצות ומעמד הרפורמים, ומטרתו היא להבהיר כי חברי הכנסת המשתייכים למפלגה זו, שחברה למפלגת הבית היהודי, אינם מרוצים מעמדותיו הליברליות מדי של ראש המפלגה נפתלי בנט בענייני הדת והמדינה.

מפלגת האיחוד הלאומי, שנציגיו בכנסת הם השר אורי אריאל וח"כ בצלאל סמוטריץ', מזוהה עם האגף השמרני בציונות הדתית וחברה למפלגת הבית היהודי טרם הבחירות האחרונות לכנסת . באירוע שיערך היום, תושק התכנית "ישראל יהודית" שמהווה את מצע המפלגה בנושאי דת ומדינה ומציגה עמדות שמרניות ביותר.

להלן עיקרי המצע תחת התחומים השונים בהם הוא עוסק:

1. השבת הציבורית
"התנועה תפעל לחזק את שמירת השבת וצביונה במרחב הציבורי-ממלכתי מתוך אמונה שככל שיתחזק ויישמר צביון זה תתגלה השבת כמקור הברכה והעוצמה של חיי הפרט והכלל, הקודש והחול גם יחד, ומתוך ההבנה ששמירת צביון יום השבת היא אינטרס לאומי שאינו שייך למגזר מסוים, וכמוה כשמירת צביונה היהודי-לאומי של המדינה."

2. יהדות התפוצות
"התנועה תפעל להעמיק את כלל הפעילות הנעשית למען חיזוק הזהות היהודית והקשר לארץ ישראל בקרב היהודים המתגוררים בתפוצות. התנועה תמנע כל מתן תוקף והכרה בתנועות שאינן אורתודוקסיות, מתוך ההבנה שהרפורמה מובילה להחלשת הזהות היהודית ולהתרופפות הקשר של יהודי העולם למדינת ישראל".

3. המשפחה
"התנועה רואה במבנה המשפחה היהודי והטבעי של אב ואם את מבנה המשפחה היחיד המוכר במדינת ישראל. הלכך תפעל התנועה למנוע כל חקיקה שתאפשר נישואין חד-מיניים או אישור זכויות אחרות שיגרמו הכרה כמשפחה בקשרים אלו, ועם זאת תפעל התנועה למניעת כל גילויי שנאה או פגיעה באנשים בשל נטייתם המינית".

4. הרבנות הראשית לישראל
"התנועה תפעל לחזק את מערך הכשרות הממלכתי, ליישום חוקי הכשרות ולעידוד רכישת מוצרים נושאי הכשר מהרבנות הראשית ומהרבניות המקומיות. התנועה תתמוך בהתייעלות מערך הכשרות, כקידום תהליכי הפרדת משגיח–מושגח, יצירת קריטריונים אחידים לכשרות ועוד, לאור המלצת נציגי הרבנות הראשית".

5. שירות צבאי ולאומי
"התנועה תפעל לשמירת זהותו היהודית של צה"ל ולשמירת ערכיו ותפקידו העיקרי – ניצחון על האויב. התנועה תפעל נגד ניסיונות להשתמש בצה"ל ככלי לקידום אג'נדות תרבותיות. התנועה תפעל לחזק את מעמד הרבנות הצבאית הראשית כסמכות ההלכתית העליונה בצה"ל ותאפשר את המשך התיאום עם הרבנות הראשית לישראל. התנועה תפעל להחזרת ענף תודעה יהודית לידי הרבנות הצבאית ותעודד פעולות לחיזוק רוח הלחימה וערכי צה"ל.
התנועה תפעל לחזק את תחושת השייכות והערך בשירות הלאומי, לפתוח תפקידי התנדבות נוספים ומאתגרים ולשפר את תנאי השירות של הבנות. בנוסף התנועה תפעל לעגן בחקיקה את הזכות לשרת בשירות לאומי כדי למנוע מגבלות תקציב המונעות מבנות להתנדב לשירות הלאומי".

לעיון במצע המלא, לחצו כאן.