דקות ספרות לפני שהצעת החוק להשוואת הטבות מס עבור זוגות בני אותו מין עלתה להצבעה במליאה – החזירה סיעת הבית היהודי את הוטו שהסירה יום לפני, וההצבעה בוטלה

עוד התפתחות בסאגת הצעת החוק להטבות מס עבור זוגות בני אותו מין: לאחר שנפלה בוועדת שרים לענייני חקיקה, עלתה שוב לדיון בוועדת השרים לאחר שהוגש ערעור ועברה, הוטל עליה וטו של סיעת הבית היהודי ומאוחר יותר הוסר על ידה, היום בבוקר, דקות ספורות לפני שהייתה אמורה להיערך הצבעה בקריאה טרומית לגבי החוק, סיעת הבית היהודי החזירה את הוטו ולא התקיימה הצבעה.

סיעתו של נפתלי בנט, שאיימה שלשום (2.12) להטיל וטו על הצעת החוק של חברת הכנסת עדי קול (יש עתיד) לפיה יושוו נקודות הזיכוי של בני זוג מאותו המין לאלה של בני זוג הטרוסקסואלים, חזרה בה אתמול (3.12) מאיומי הוטו, והצפי היה שהיא תתמוך בהצעה. אולם, היום, דקות בודדות לפני שהצעת החוק עלתה להצבעה במליאה – הודיעה סיעת הבית היהודי שהיא מחזירה את הוטו, וההצבעה בוטלה. 

מהלך האירועים:
14 לאוקטובר – מוגשת הצעת החוק של ח"כ עדי קול (יש עתיד) אשר מבקשת לתקן את פקודת מס הכנסה ולהעניק לזוגות בני אותו מין את נקודות הזיכוי בעבור ילדיהם, באותו שיעור המגיע לזוגות ההטרוסקסואליים, שנהנים בשל כך מהטבת מס של אלפי שקלים בשנה. 

לידיעה בנושא באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

שבוע שעבר (24.11) – הצעת החוק נדחתה בוועדת השרים בהתנגדות שרי הבית היהודי וישראל ביתנו ובהעדרם של שרי הליכוד. יו"ר הוועדה, שרת המשפטים ציפי לבני, ושרי האוצר והבריאות, יאיר לפיד ויעל גרמן (שתמכו בחוק ונותרו במיעוט), הגישו ערעור על ההחלטה.

יום ראשון (1.12) – בעקבות הערעור, ועדת השרים לחקיקה אישרה את תמיכת הממשלה להצעת החוק המהפכנית. ההצעה קיבלה את תמיכת הממשלה ברוב גדול שגבר על התנגדות שרי הבית היהודי וישראל ביתנו. 

לידיעה בנושא באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

יום שני (2.12) – הבית היהודי, אשר ניתנה לו זכות וטו כדי להתנגד לחוקים שמשנים את הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה, מכריזה שבכוונתה להשתמש בזכות זו במקרה של הצעת החוק המדוברת. בהתאם לכך, יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ איילת שקד, הגישה בקשה להטיל וטו על החלטת ועדת השרים לחקיקה לקדם את החוק. בבית היהודי טענו כי ההחלטה פוגעת בסטטוס־קוו בענייני דת ומדינה, עליו חתומה המפלגה במסגרת ההסכם הקואליציוני. ״מכיוון שאין בחקיקה הראשית היום הכרה בזוגות חד־מיניים, לא ייתכן שבהצעת החוק הפרטית תהיה שבירה של הסטטוס־קוו״, הסבירו במפלגה. ח"כ ניצן הורוביץ, מראשי הקהילה הגאה, הגיב בעמוד הפייסבוק שלו: "איזו ממשלה אטומה. אם קודם היו שם המפלגות החרדיות שתקעו אותנו בימי הביניים, עכשיו יש את הבית היהודי – ואני כבר לא בטוח מה יותר גרוע. למה להפלות אלפי משפחות של שני אבות? האם הילדים שלהם שווים פחות?".  

לידיעה בנושא באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

יום שלישי (3.12) – סיעת הבית היהודי מודיעה שהיא מסירה את הוטו שהטילה על הצעת החוק.

יום רביעי (היום 4.12) – דקות ספורות לפני שהצעת החוק עולה להצבעה במליאה – סיעת הבית היהודי מחזירה את הוטו, וההצבעה מבוטלת.

תגובות:

ח"כ עדי קול: "הבית היהודי עשה תרגיל מסריח. אחד מני רבים. הם הוציאו הודעה שקרית כאילו אני הסכמתי לוותר על ההכרה בבני זוג מאותו מין בחוק. וכאשר הבהרתי שלא היתה הסכמה כזו מעולם – כי אכן לא היתה, הם השיבו את זכות הוטו שלהם. לטענה שלהם כאילו אני סרבתי להצעות שלהם אין ממש. אני הצעתי הצעת פשרה שהם דחו, ואת שלושת ההצעות שלהם דחו הגורמים המקצועיים. הסכמנו להגיע להסכמות אחרי ההצבעה והם פשוט חזרו בהם.
אל תטעו, מה שקרה פה חשף את הבית היהודי ואת עמדתו האמיתית!".

לסטטוס בנושא בעמוד הפייסבוק של ח"כ עדי קול לחץ/י כאן

ח"כ ניצן הורוביץ: "אין גבול לביזיון. בושה לכנסת ולכל הציבור. הקרקס סביב הצעת החוק נגד האפליה במס למשפחות גאות, הגיע עכשיו לשיא חדש. ברגע האחרון לפני ההצבעה, ״הבית היהודי״ שוב הטילו וטו על הצעת החוק. ״יש עתיד״ ניסו לעשות תרגיל אומלל, ולגייס רוב במליאה נגד הקואליציה שהם עצמם חברים בה. אבל כמו שזה עלה ככה זה נפל אחרי חמש דקות תחת המכבש הקואליציוני. ובסוף, לא היתה הצבעה ולא בטיח. לבי לבי על ח״כ עדי קול, יוזמת ההצעה שאני שותף לה. עליבות כזו לא ראיתי כבר מזמן. והשורה התחתונה והעגומה היא שאין חוק. זהו זה. ״יש עתיד״ בלעו את הצפרדע. שני אחראים יש לביזיון: ״הבית היהודי״ שמוכיחה שוב ושוב שהיא מפלגה חשוכה וקיצונית, וראש הממשלה נתניהו שלא יכול להתחמק מאחריות כי הדג מסריח מהראש".

לסטטוס בנושא בעמוד הפייסבוק של ח"כ ניצן הורוביץ לחץ/י כאן

ח"כ סתיו שפיר: "'יש עתיד' כרגע הסירו את ההצעה שלהם להענקת נקודות זכות לזוגות חד מיניים ברגע האחרון! ח"כ עדי קול כבר עלתה לדוכן הנואמים כדי לקדם את ההצעה שלה, כולנו התכוננו להצביע בעד, ופתאום – נמסר שלא מצביעים. 'הבית היהודי' חזרו בהם, כבכיכול, מכל מיני הסכמות שכביכול סוכמו. ממש מפתיע. כפי שכתבתי כאן שלשום: לפיד רימה את מצביעיו בפעם הראשונה, כשחתם על הסכם קואליציוני שמאפשר לבנט ולרבניו זכות וטו בכל הנוגע להפרדת דת ומדינה ומתוך כך גם בכל הנוגע לזכויות הקהילה הלהט"בית. כשאני הגשתי את הצעת החוק לברית הזוגיות לבני ובנות אותו המין, לפני יותר מחצי שנה, 'יש עתיד' לא הסכימו לחתום עליה בטענה שהם הולכים לקדם הצעה רחבה יותר. עכשיו כולם יכולים לראות מה 'יש עתיד' באמת מתכוונים לקדם: רק ספינים, על חשבוננו. ברית הזוגיות היחידה שיש כאן זו הברית האיומה בין לפיד ובנט. אין מה לומר, זו בהחלט ברית היסטורית: היא תוקעת את כולנו עמוק עמוק בהיסטוריה". 

לסטטוס בנושא בעמוד הפייסבוק של ח"כ סתיו שפיר לחץ/י כאן