דיון עדת העלייה, הקליטה והתפוצות בנושא הרשימות השחורות של הרבנות הראשית לישראל שיסווגו אזרחים שיהדותם מוטלת בספק

בתאריך ה-12.3.2018 קיימה וועדה העליה, הקליטה והתפוצות, בראשות ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), דיון בהצעה לסדר של חברות הכנסת יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), מיכל רוזין (מרצ), קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), ועליזה לביא (יש עתיד), בנושא רשימות "טעוני בירור יהדות", הקיימות ברבנות הראשית

להלן עיקרי הדברים שנאמרו בוועדה:
ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו):
כאשר הועלו לדיון השאלות המטרידות אודות קיום הרשימה ומה הן הסמכויות של הרבנות להרכיבה, התשובות נותרו מעורפלות.
אני מחזיקה בידי תשובה של משנה היועץ המשפטי לממשלה שטוען כי מעשה זה של הרבנות אינו חוקי, לרבנות אין שום סמכות להרכיב רשימות מהסוג הזה ובכך לפגוע במעמד, תדמית ,חופש האזרח ולגרום לו לרגשות השפלה ותסכול בפן הרגשי, וגם לגרום לו להליכי הוכחות, התרוצצויות ביורוקרטיות וסחבת משפטית וזאת ללא סיבה וחשד סביר.
לא יתכן כי הרבנות תנהל לנו את הצבא, את הממשלה, את החיתון ואת הקבורה. סמכויות שהרבנות לוקחת על עצמה הפכו לבלתי נסבלות, ואני מסרבת לקחת חלק בזה. אמשיך להילחם על הזכויות הדמוקרטיות של האזרחים, על החופש שלהם ויכולת לבחור דרך חיים ללא כפיה של המוסד הרבני.

יושב-ראש וועדת העליה, הקליטה והתפוצות, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד):

הדיון  ברשימת "טעוני בירור יהדות" עורר תגובות קשות. הוועדה למדה  שנוצר מאגר מידע נוסף על מאגר מרשם אוכלוסין  וכי רק אזרחים שאינם מוכנים לערוך את בירור היהדות כאשר מובא לידיעתם שקיים ספק לגבי יהדותם, מוכנסים לרשימת "טעוני בירור יהדות". הוועדה התמקדה  בהשלכות על האנשים הרשומים ברשימת טעוני בירור יהדות. הוועדה החליטה לקיים דיון המשך בכנס הבא של הכנסת. הוועדה מבקשת לקבל מכם בהקדם  נתונים על תיקים ואנשים הכלולים ברשימת "טעוני בירור יהדות" בכל אחת מהשנים שבין 2010 ל-2017:

-כמה תיקים נפתחו וכמה אנשים כלולים בהם?

– כמה מתיקים אלו נפתחו ביוזמת המבקשים להינשא או להתגרש וכמה נפתחו ביוזמת הרבנות או בתי הדין הרבניים?

–  כמה תיקים נסגרו בעקבות פסיקה שהמבקשים יהודים וכמה אנשים כלולים בהם? כמה תיקים נסגרו בעקבות פסיקה שהמבקשים בהם אינם יהודים וכמה אנשים כלולים בהם?

–  כמה עולים או בני עולים וכמה ותיקים כלולים בתיקים שנפתחו בכל אחת מהשנים?