דיון סוער בועדת הפנים והגנת הסביבה סביב הצגת מסקנותיה של הועדה לבדיקת נושא עליית יהודים להר הבית

היום (23.6) נערך דיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא עליית יהודים להר הבית, כאשר מטרתו העיקרית הייתה הצגת מסקנותיה של ועדה מיוחדת שבדקה את הסוגיה. 
היות ומדובר בנושא רגיש ורווי מחלוקות, הדיון היה סוער וכלל וויכוחים רבים.
כמו כן, בדיון השתתפו חברי וחברות כנסת רבים/ות, קצינים בכירים במשטרת ישראל, מפכ"ל המשטרה והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ.  

הדיון עסק בהצגת המסקנות של ועדת משנה מיוחדת אשר מונתה ע"י ועדת הפנים והגנת הסביבה לשם בדיקת נושא עליית היהודים להר הבית. חברי הועדה הם ח"כ זבולון כלפה מסיעת הבית היהודי, ח"כ נחמן שי מסיעת העבודה ובראשה עמד ח"כ דוד צור מסיעת התנועה. 

עם תחילתו של הדיון, הודיע ח"כ טלב אבו עראר מסיעת רע"מ-תע"ל כי אין לו טעם להמשיך בדיון כיוון שהוא לא מכיר בועדה, ונטש בהפגנתיות את אולם הדיון.

מרכז הדיון היה הצגת הממצאים, המסקנות וההמלצות של הועדה ע"י ח"כ דוד צור. להלן הבעיות המרכזיות שציין צור:
1) יש תורים ארוכים מאד של יהודים להר הבית וכשנגמר חלון הזמנים שבמסגרתו יכולים היהודים לעלות, מי שלא נכנס לא יכנס ולא משנה כמה זמן הוא עמד בתור.
2) חלק מהרבנים כבר מתירים להתפלל בהר הבית, ולא מדובר באיסור גורף.
3) יש מעורבות הולכת וגדלה של גורמים אסלאמיים קיצוניים ועוינים הבוחשים בהר ומנווטים את הפרות הסדר שבגינן סוגרים לעתים את העלייה של היהודים להר הבית.
להלן המסקנות וההמלצות המרכזיות שהציג צור:
1) הועדה ממליצה להגביר את סמכויות מפקד המחוז להרחיק מפרי סדר ושעל משטרת ישראל לעשות שימוש בסמכות שיש לה ולסגור את העלייה להר הבית לכולם -לא רק ליהודים -במקרה של התפרעות.
2) הועדה סבורה שיש לפתוח את העלייה להר הבית בשבתות.
3) הועדה סבורה שיש להגדיל את מספר נקודות הבידוק.
4) הועדה סבורה שלא כדאי להנהיג נוהל של זמנים נפרדים למוסלמים ויהודיים.
בנוסף, צור ציין שבין חברי הועדה היו חילוקי דעות. הוא אמר שח"כ נחמן שי חשב שיש לסגור את העלייה להר הבית בפני כולם רק במקרים קיצוניים ביותר, בעוד שח"כ זבולון כלפה חושב שיש לסגור את העליה רק בפני מוסלמים, כאשר הם מתפרעים, ולתת ליהודים לעלות. עם זאת, הדגיש צור שאין זו דעת הועדה.

להלן עיקרי הדברים:

ח"כ מירי רגב: "שאף אחד לא יאיים עלינו בהתפתחויות של אינתיפאדה. אם צריכה להיות אינתיפאדה כדי שנגן ונשמור על כבודם של יהודים לעלות להר הבית, אז שתהיה אינתיפאדה!… שאלו אותי למה לא מינית לוועדה ח"כ ערבי. אני לא מיניתי משם ולא מכאן. מינינו את דוד צור זבולון כלפה ונחמן שי, לא פייגלין שיגידו שהוא קיצוני".

ח"כ זבולון כלפה: "הוקף בהר נחלש והיום כבר לא באמת גורם רלוונטי
לא יכול להיות שישנם גורמים שיוצרים התססה ופעילות שלילית בהר עד כדי אלימות, הפרות סדר, כאשר בעצם מי שמשלם את הדבר הזה זה הצד של היהודים שעולים להר. הם רוצים לעלות אליו. הם ממתינים שעות בחוץ. בסוף מחזירים אותם בבושת פנים. הדבר הזה חייב להיפסק. אם יש גורם שמפריע צריך לדאוג שאותו גורם ירד מההר. הוא לא יהיה על ההר באותו יום. לגורמים האחרים – יהודים, תיירים או מוסלמים שפועלים בסדר גמור – ההר צריך להיות פתוח. לא יכול להיות שהמציאות היא שבאופן קבוע היהודים הם אלה שמשלמים את המחיר הזה. הדבר הזה, לדעתי, חייב להיפסק. דרך אגב, זה מה שיסייע גם רבות בהחזרת הסדר להר, לדעתי. כל זמן שהמדיניות תהיה אחרת, הפוכה – חוטא יוצא נשכר"

ח"כ משה פייגלין: "הועדה לא נגעה בסטטוס קוו. המוסלמים רשאים להתפרע ולפעול כרצונם וליהודיים אסור שום דבר. ריבונותו במדינה הולכת ונרמסת וזה מתחיל בהר הבית. כאשר משאירים את הסטטוס קוו פשוט לא מתמודדים עם הבעיה ודוחים אותה בכמה שנים. בנוסף, צריך לשלט את האזור בעברית. לא ייתכן שהר הבית יופקר לחלוטין. אני מתנגד נחרצות לנושא גביית הכספים של הווקף. אפשר ללכת סחור סחור אבל מדובר בעניין של הריבונות ורק על הריבון לקחת תשלום
כל ממשלות ישראל – זה משחרור הר הבית ב-1967 עד היום – טאטאו את הגחלים הלוחשות אל מתחת לשטיח. אני לא מאשים פה רק ממשלה אחת. אלו כולן בזו אחר זו. כל פעם שבאה איזו ועדה או שמישהו מנסה לפתור את הבעיה, הוא פותר אותה בצורה כזאת שהוא לא משנה את הסטטוס קוו, הוא לא נוגע בגחלים, אלא הוא שם עוד שטיח על הגחלים. ידידי, חבר הכנסת צור, יש לי המון הערכה ואפילו יותר מסתם הערכה אליך, אבל זה מה שעשתה הוועדה הזאת. במובן האסטרטגי היא גורמת נזק, משום שכשמוסיפים שטיחים לגחלים הם מטבעם חונקים את האש. כשהאש מתלקחת הם רק מוספים כחומר בעירה נוסף. כשאתה בורח מעיסוק בליבת העניין תדע שאתה לא פותר שום בעיה, אתה רק מחביא את הבעיה ומעביר אותה לגורמים שיבואו אחריך. זה עבד 40 שנה. מי יודע, אולי זה יעבוד עוד 10, 20 שנה. ריבונותנו בארצנו כולה הולכת ונרמסת, הולכת ומתכרסמת, כאשר המקור הוא בהר הבית. זה לא שהאש מתפרצת בהמשך. היא מלחכת בכל פינות הארץ, כאן ועכשיו."

ח"כ אחמד טיבי: "מזמן הוכח שכל ניסיון לשינוי גרם לאלימות. מסגד אל אקצה הוא מקום תפילה למוסלמים. אני לא רוצה להתערב באמונתם של אחרים. הנסיון לשנות את הסטטוס קוו כדי להפוך את המקום למקום שבו יש סדרי תפילה משותפים כמו חברון זה מסוכן ביותר ואסור לעשות את זה. זה עלול להצית את האזור כולו. לאחרונה ישנו שינוי סטטוס קוו מזדחל. יותר ויותר סוגרים את שערי המסגדים בפני המוסלמים. כל דבר קטן סוגרים ואז מאפשרים ליהודים ולפוליטיקאים לעלות ומטרתם רק להצית".    

ח"כ מירי רגב: "אבל המוסלמים מסיתים".

אחמד טיבי: "כן רק יהודים מלאכים. את המלאכית של צ'ארלי. הדיונים האלה שמנסים לשנות את הסטטוס קוו הם שמסיתים. כאשר מונעים מפלסטינים מעזה והגדה לבוא, לוקחים את תעודת הזהות שלהם ושולחים אותם לתחנת המשטרה. הם מטרטרים את המתפללים. אתם רוצים להרחיק מוסלמים מהמסגד זה המטרה שלכם! תתפללו במקומות שלכם. לא במסגדים! אני מזהיר אותכם – אל תגעו במסגד אל אקצה!

ח"כ מירי רגב: "אנחנו ממש מתים מפחד".

ח"כ אחמד טיבי: "זו רק אזהרה. את לא רוצה שקט!".

ח"כ מירי רגב: "אני רוצה שיהודים ומסולמים יתפללו בהר הבית". 

ח"כ אחמד טיבי: "תתפללו בבתי כנסת ואנחנו באל אקצה".

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי: "יש עליה של 27% בכמות היהודים שעולים להר הבית השנה. יש בהר הבית מספר גופים קיצוניים שיוצרים הסתה. המשטרה נאלצה לפרוץ להר הבית הרבה יותר פעמים השנה מבעבר. ישנה הסלמה".

ח"כ מירי רגב: "למה אתם לא סוגרים את ההר לכולם שיש התפרעויות? למה רק ליהודים? ממה אתה מפחד?".

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי: "אני חייב להגיד לך ח"כ רגב, שהשימוש שלך במילים כמו פחדנים לגבי המשטרה, את פוגעת ומעליבה".

השר יצחק אהרונוביץ: "מירי רגב תפסיקי לפגוע בשוטרים! מתחילת הדיון את תוקפת ואני סופג. את מעליבה את השוטרים! פקיד בכיר מנסה לדבר ולא נותנים לו לדבר. את לא מכבדת. המטרה של הועדה הזאת היא לא לתת ביקורת בונה".

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטי: "הר הבית נסגר גם ליהודים וגם למוסלמים שיש התפרעויות".

ח"כ אחמד טיבי: "בעיקר למוסלמים!".

המפכ"ל יוחנן דנינו: "אני דוחה את הטענה שישנה הפליה בין יהודים למוסלמים בהר הבית".

ג'מאל זחאלקה: (פונה ליהודה גליק, פעיל אשר מעודד יהודים לעלות להר הבית) "אתה פשיסט, גזען, ימני. אסור לך לחלל מסגד. כנסו כתיירים לא כפרובוקאטור. גם את פרובוקאטורית (פונה אל ח"כ שולי מועלם-רפאלי).

יהודה גליק: "לפני שנגיע למצב של שפיכות דמים אולי כן תבדקו האם אפשר ליישם את מה שעושים במערת המכפלה (הסדרי תפילה ליהודים ומוסלמים)".

השר יצחק אהרונוביץ: "אנחנו לא נגע בסטטוס קוו".

ח"כ מירי רגב: "אני מסכמת. ברור לכולנו שזו סוגיה רגישה… יש החלטת ממשלה שיהודים יעלו להר הבית. המשטרה במסגרת אחריותה צריכה לעשות מה שאפשר כדי לאפשר עליית יהודים. שמי שרוצה יעלה. בחיים לא אומר שמוסלמים לא יעלו ברמדאן אבל אפשרו ליהודים לעלות בסוכות ושבועות ובחנוכה. אני הראשונה שאדאג שהמוסלמים יעלו להר ברמדאן".

ג'מאל זחאלקה: "אני מופתע בעמדתך הליברלית. מה דעתך על הגבלת עלייה לפי גיל?".

ח"כ מירי רגב: "אני חושבת שהמשטרה צריכה לעשות מה שנראה לה נכון. אני חושבת שהעלייה סגורה יותר מדי בפני יהודים. כאשר יש התפרעויות יש לסגור את ההר בפני כולם. לא לתת מתנה למתפרעים. יש לשמור על המוסלמים וגם על היהודים. אני לא יכולה לסבול את כמות האנשים שמתקשרים ומתלוננים שסגרו את העלייה להר. אני מודה לוועדה, לשר ולמפכ"ל. נקיים דיון נוסף ונדון במה שהמשטרה החליטה לקבל ממסקנות הועדה".