דיון סוער בוועדת הפנים על הכשרת המוהלים: "תתביישו, אתם שלקחתם בעלות על היהדות"

בדיון סוער שהתקיים היום בוועדת הפנים בראשותו של ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), נידון נושא הפיקוח על המוהלים שאינו מוסדר בחקיקה.  נציגי הקהילה האתיופית שהביעו מחאה על ההתנהלות בפרשת הרב אסולין הוצאו בכוח מן האולם תוך שהם קוראים לעבר נציגי הרבנות: "תתביישו, אתם שלקחתם בעלות על היהדות. היא לא רק שלכם". נציג הרבנות ציין בתגובה כי "אנחנו מתנערים מכל וכל מההתנהלות של הרב אסולין,  הוא לא מייצג את הרבנות."
הדיון סטה לכל אורכו באופן טבעי לפרשת הרב אסולין ושאלת האפליה כלפי האוכלוסיה האתיופית הן מצד חברי הכנסת והן מצד האורחים, אך יו"ר הוועדה אמסלם התעקש לדון בשאלת המסגרת- היא תהליך הכשרתם של המוהלים וחוקיותו. 

הנה כמה מהדברים שנאמרו על-ידי חברי הכנסת בוועדה:
ח"כ מאיר כהן (יש עתיד):אני חושב שמוטב לכם, שדבר כזה יבוא מכם, שדבר כזה יעבור את המסלול שלכם, זה צריך להיות אינטרס משותף של כולנו. שלא יהיה מסלול מיוחד ,שכל מי שיתעסק עם הנושא הזה יקבל הסמכה מכם. תסתכלו על התהליך, תזקקו אותו, שלא יקה מצב למשל שהמתלמד למוהלות מביא אישורים על בריאותו רק אחרי שהוא מקבל את ההסמכה (למרות שהוא נחשף לתינוקות). ברגע שאני נצמד למוהל מוסמך אני צריך שיהיו לי כל האישורים."
ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "אתם מנותקים מהמציאות. אנחנו צועקים את הצעקה של אוכלוסיות בישראל שהם מוחלשות ואין להן פה.  אני המומה מההתייחסות. יש מציאות עלובה בישראל שמנצלת אותן.  מי שמכיר את המציאות יודע לבחור את המוהל הנכון, אבל מקומנו הוא להגן על אזרחי ישראל שלא יודעים.  זה פצע נוראי ומדמם.  אנחנו לא יכולים לשתוק בנושא."
ח"כ עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת): "אני אדבר מבחינה מקצועית.  זה מזעזע ששלוש פעמים שמעתי מכבוד הרב הרופא כאן שהסיבוכים ברפואה קורים יותר מאצל מוהלים רגילים.  אני מבקש שיקח את דבריו בחזרה.  אני אורולוג כבר 20 שנה ועשיתי הרבה מילות בעברי.  אני רואה הרבה סיבוכים בנושא, שלא מוצגים כאן. ולכן אני מציע שאכן ההליך יוסדר מבחינה מקצועית. אני פונה אליכם(נציגים הרבנות): תהיו אובייקטיבים ותקבלו את הביקורת ותהיו שקופים וביקורתיים."
ח"כ יוסי יונה(המחנה הציוני) :  "כל הסיפור זו רשלנות מקצועית אבל הדיון לא יכול להתמצות בכך,  יש כאן יסוד של זלזול בכבוד האדם ובמקרה זה בגלל שהוא שחור. אם אנחנו נלך לפי רק מה הדיון רוצה שנגיד אנחנו נגיע לסתימת פיות גורפת. אני חוזר ואומר- קיים קשר ישיר בין הרשלנות לגזענות.  אם לא נתייחס לזה כך אנחנו נפספס את העבודה שלנו."
ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), בסיכום הישיבה:"אני באתי לדיון מכתבה שקראתי שלא קשורה לנושא של הרב אסולין,  שאני רואה אותו כדבר חמור.  אני רוצה להסתכל על הנושא בכללותו- זה נושא חשוב.  זה הליך מורכב ומסובך וזה אפילו יותר מסובך מלהיות רופא ולכן בוודאי שצריכה להיות פרוצדורה מסודרת.  ברור שבעבר לפני 3000 שנה לא היו רשיונות, אבל אני חושב שהגיע הזמן להסדיר את זה.  אני אכנס דיון המשך בעוד חודש ואני מבקש ממשרד הדתות ומשרד הבריאות להגיע עם כיוונים לנושא הזה.  צריך להסדיר את זה בחקיקה ראשית.  מי שרוצה להיות מוהל יהיה מסלול מסויים ורשיון,  כולל בדיקה תקופתית להאם הוא כשיר. אין היום תשתית חקיקתית שמחייבת את המוהל לעבור הסמכה, לדעתי כל העניין צריך להיות תחת משרד הדתות.מלפני 35 שנה אף אחד לא מצא זמן לעגן את הסיפור של המהילה בחוק?! באינסטינקט שלנו כאזרחים אנחנו מקבלים הפניה למוהל אנחנו בטוחים שיש לו רשיון,  אנחנו לא בודקים את זה. אנחנו כאן צריכים להגן על האזרח."
  עוד השתתפו בישיבה חברי הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד), דב חנין (הרשימה המשותפת) וקסניה סבטלובה (המחנה הציוני) שהוצאה מהדיון על ידי יושב-הראש בשל התעקשותה לדון בעוול שנעשה לקהילה האתיופית.