דיון המשך של הוועדה לביקורת המדינה בנושא: טיפול רשויות החוק והאכיפה בפשעי שנאה

בתאריך ה-16.3.2017 קיימה הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) ישיבת המשך בנושא דעת מבקר המדינה בדבר טיפול רשויות החוק והאכיפה בפשעי שנאה. בדיון נכחו אנשי המשטרה ומשרד המשפטים, ונדונו סוגיות בדבר טיפול רשויות החוק בתלונות בדבר של פשעי שנאה.

להלן לקט התבטאויות:
ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד):
"מתנהגים כאילו יש מישהו שדמו מותר לכאורה על ידי רשויות המדינה. בתקופה האחרונה אנחנו רואים אנשים שמסיתים קבוצות עד כדי אלימות. השאלה הנשאלת תמיד היא איך הדברים נאמרים, ומה המדינה עושה, במיוחד במקומות שהמדינה ממנת. להפוך קבוצה של אנשים בני נוער לטרוריסטים, להרוס מסגדים, מוסדות זה אומר דרשני, קומץ לא מייצג את מדינת ישראל, לא את העם ישראל. בתופעה הזאת צריך להילחם, וצריכים להילחםב כל הכוחות, הממשלה, יחידות הסמך שלה והמשטרה. המדינה צריכה לתת דין וחשבון, לעשות הכל כולל הכל על מנת למנוע את ההקצנה והסיכון לחיים של אנשים".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד):
"שלחתי מכתב כתוב בנושא הרב שלמה אליהו, כאשר ביקש להתיר הרס מטעי עצי זית של ערבים, ושלחתי לו מכתב לאחר השריפה בכרמל. אני חייבת לומר שאף אחד מן התלונות לא נענתה".

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת):
"זה מסר שעובר גם לאנשים אחרים, לדוגמא גם רב הטכניון שלפני כה חודשים אמר שיש עץ אשוח ובגלל זה קרא לסטונטים לא לאכול באותן המסעדות. זה רב הלך ושמע את הרב שלמה אליהו, רבנים אחרים קולטים את המסר שאפשר להעביר את המסר".

נציג משרד המשפטים:
"יש לשים לב לשני הסוגים של הסתה. הראשונה, הסטה להשתמטות, והשנייה – הסתה לגזענות סעיף 144 ב' והסטה לאלימות הסטה 144 ד' הסטה לפי חוק העונין. אין כאן מגדר, מוצא עדתי, נטייה מינית…היום כל תלונה שמגיעה מגיעה למשרד לשירותי דת ומטופלת מולם, זה לגבי רבני שכונות ורבני יישובים, יש בעיה עם החוק. בכנסת הקודמת הייתה הצעת חוק שמשרד המשפטים קידם להחיל את החוק של דין משמעתי גם על רבני ערים".

נציג משטרת ישראל:
"המשטרה בכל מקרה שמגיע לדעת פותחת בחקירה, מזכיר שעבירות של הסתה לאלימות והסתה לגזענות דורשות חקירה. אנחנו מעבירים את החומר לפרקליטות המדינה ואם וכאשר מתקבלת החלטה לחקור, ההחלטה אם ומתי. בשנת 2016 נפתחו בסהך הכל כ-600 תלונות של הסתה לגזענות, כ-220 נמצאים בבדיקה".

בסיום הדברים עלה במקרה הנקודתי של ארגון להב"ה שבקרוב תתגבש החלטה במשרד המשפטים בדבר מצבור התלונות שהצטברו כנגד הארגון בשנים האחרונות, וסיכמה ח"כ אלהרר בדרישה לקבל לדיון המש את מספר התיקים שנפתחו בין השנים 2014-2016, ומה עומד בגורלו של כל תיק.

שינוי גודל גופנים