דיון הוועדה לביקורת המדינה בנושא דוח מבקר המדינה על מערך הגיור הממלכתי

בתאריך ה-13.2.2017 קיימה הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ קארין אלהרר דיון המשך בנושא דו"ח מבקר המדינה על הליקויים במערך הגיור הממלכתי. בדיון נכחו הרב רפי דיין, יושב ראש וועדת החריגים לענייני גיור, והרב יצחק פרץ, ראש מערך הגיור.

להלן לקט התבטאויות:

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): 
ועדת החריגים לגיור דוחה בקשות של מתגיירים בגלל נושאים טכניים. אני חשבתי שוועדת החריגים כשמה כן היא? להבנתי חברי ועדת החריגים לא פוגשים את המועמד לגיור, לא ברור לי על סמך מה מתקבלת החלטה. הפרוטוקולים של הוועדות לא מפורסמים וההנמקות הן לקוניות. הוועדה טוענת שישנם אנשים שלא רוצים להיות יהודים והוועדה רוצה לוודא שהם לא יעברו תהליך גיור ואינה מעוניינת לנמק מדוע נדחות הבקשות.
מי אמר שהועדה צריכה לשמש שומרת סף? הוועדה אמורה להיות הטכנית.
אני סומכת על הדיינים שייבדקו את כנות הגיור, אבל למה לעצור את הגרים בדלת? בשער?

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני):

כל אחד זה עולם ומלואו, והועדה פוסקת גורלו של אדם. נושא הגיור הוא נושא כבד וחשוב, צריך לחפש כל דרך שאפשר להקל על האנשים ולא להקשות עליהם. נראה לי שיש טעם לפגם שהוועדה מורכבת משלושה עובדי מדינה, והם הסמכות העליונה. זה לא הגיוני שוועדה כזו תהיה מורכבת מאנשים שכפופים לשרים ויש להם מה לומר. אני חושב שצריך להרכיב את הוועדה מנציגי ציבור, ועדה עם יותר שאר רוח, ולא נתונה ללחצים. אנשי ציבור, בעלי מעמד, שופטים בדימוס.  אתם צריכים נשמה יתרה ולא התייעלות. לא מדובר על מילוני פונים, כל אחד הוא עולם ומלואו.

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
אנחנו ערב פרשת יתרו, שהתגייר בהליך הרבה יותר מזורז ממה שיש לנו היום. הקב"ה בחר גר, את יתרו, לייעץ למשה, והוא לא עבר ועדת קבלה. ביהמ"ש העליון פסק לפני מספר חודשים שהוא מכיר בבתי דין לגיור פרטיים, ושמעתי שלא רושמים את הגרים האלה ויש לי חשש שלא מקיימים את החלטת בית המשפט. יושב שר שמדבר נגד הרפורמים והקונסרבטיבים בכל במה אפשרית, ויושב נציג שלו, באיזה קלות אנחנו מטרטרים את הגרים ודוחים את הגרים, ומרוב שאנחנו מפחידים אותם, רבים אפילו לא מנסים.
 
ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
יש פה אנשים שעושים תהליך של הצטרפות לעם ישראל, אז למה הקשיים הללו? איפה האמון? אם אתם באים להרחיב את הידע, כל מיני שיטות לא ראויות ובטח בשלבים המורכבים שבו נמצא בן אדם בשלב הזה של הגיור. האחראיות הגדולה שרובצת עליכם היא המקור למתח שבין ישראל לתפוצות.

במהלך הדיון הזכירה ח"כ אלהרר ששלחה מכתב בדרישה הבהרות בנוגע לאי השקיפות בוועדה הערער במערך הגיור, אולם לא נענתה על ידי  הרב פרץ. לפיכך, דרשה ח"כ אלהרר תשובה למכתב עד תאריך ה-20.2.2017, ולקיים דיון המשך בנושא בוועדה בתאריך ה-22.2.2017.