דיון בועדת הפנים להכנת חוק המרכולים לקריאה שנייה ושלישית הסתיים ללא הצבעה, לאחר שהסתיגויות הח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה לא התקבלו

ביום שני ה-1.1.2018 קיימה וועדת הפנים והגנת הסביבה, דיון בהצעת חוק לתיקון דיני הרשויות המקומיות) חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה (התשע"ח- 2017), הידועה כחוק המרכולים של ח"כ משה גפני (יהדות התורה). לאחר שכלל הסתיגויות לחוק, כולל אלו של ח"כים מהקואליציה נדחו, הודיע יושב-ראש הוועדה ויו"ר הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), שלא תתקיים הצבעה בנושא בדיון זה, ושיפורסם מועד לדיון חדש.

בדיון שבמהלכו בלטה ההתנגדות לחוק מצד סיעת ישראל ביתנו שיוצגה על ידי הח"כים עודד פוררר שאמר הבוקר: "קורא לקואליציה לרדת מהחוק המטופש הזה. צריך למצוא את הסולם שיוריד את כולם מהעץ"; ויוליה מלינובסקי שטענה שמדובר בחוק רע שלא יביא שום טוב".

לצד, הפרסומים בדבר אי הנוחות של גורמים בליכוד, כמו השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל שאמרה הבוקר כי: לא הייתי מקדמת חוק מהסוג הזה, אני חושבת שהוא בעייתי מאוד. אצביע במליאה בגלל מחויבות קואליציונית, אבל מעדיפה לא לקחת חלק בהצבעה הזו שבעייני לא נכונה. לצד התבטאויות ממפלגת הבית היהודי, שבה מחד ח"כ בצלאל סמוטריץ ממפלגת תקומה כבר היע תמיכה חד משמעית בחוק, ומאידך הבוקר עלו התבטאויות מצד גורמים במפלגת בבית היהודי כמו מזכיר המפלגה, ניר אורבך שאמר הבוקר על החוק: "לא לעניין ולא עומד במבחן המציאות – החקיקה בנוסח הקיים לא נוחה גם לנו ויהיה דיון בסיעה". דחתה וועדת הפנים הצבעה על ההסתיגויות לחוק מצד סיעות האופוזיציה- המחנה הציוני, יש עתיד, מרצ, הרשימה המשותפת וסיעת היחיד של ח"כ אורלי לוי אבקסיס.

אולם, הוועדה דחתה גם את ההסתיגויות לחוק מצד יו"ר וועדת הפנים שעתיד להיכנס במקום ח"כ דודי אמסלם, יואב קיש, המבקשת להחריג מהחוק חנויות נוחות בתחנות דלק ואזורי סחר חופשי דוגמאת העיר אילת; ואת ההסתייגות של ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) המבקשת להחיל את החוק בצורה רטרואקטיבית ממועד אישורו של החוק בקריאה ראשונה בתאריך ה-12.12.2017, על רקע הצעדים של מספר ערים מרכזיות בישראל להחלת חוקי עזר המתירים פתיחת עסקים בשבת, בטרם כניסתו של החוק לספר החוקים של מדינת ישראל.

בסיכום הדיון הודיע יו"ר הוועדה והקואליציה, ח"כ אמסלם, שלאחר שהתקבלה בקשה להתנגדות כוללת לחוק (רביזיה) לאחר הפלת כלל ההסתיגויות, ייקבע מועד לדיון המשך בחוק ולהצבעה לקריאה שנייה ושלישית.

לקריאת הצעת החוק
לקריאת ההסתייגות של חה"כ ישראל אייכלר
לקריאת ההסתיגות של חה"כ אורלי לוי-אבוקסיס

לקריאת ההסתיגויות של המחנה הציוני

לקריאת ההסתיגויות של סיעת מרצ
לקריאת ההסתיגויות של סיעת ישראל ביתנו
לקריאת ההסתיגויות של ח"כ יואב קיש
לקריאת ההסתיגויות של סיעת יש עתיד