דיון בועדת העלייה , הקליטה והתפוצות בנושא העלאת שארית יהדות אתיופיה – ח"כ אברהם נגוסה:"אין עוד מדינה בעולם בה מפלים קהילה מסוימת במדיניות קליטה"

בדיון, שנערך היום (13/10/15), דובר על העלאת שארית יהודי אתיופיה. הדיון היווה המשך לדיון שהחל לפני כחודשיים בנושא, וחודש כעת לאחר ביקורם של 4 חברי כנסת באתיופיה. 
 יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, במסגרתה נערך הדיון, ח"כ דוד אמסלם, אמר כי:"התנאים באתיופיה לא אנושיים, אני יכול לנחש שאם לא היה מדובר ביהדות אתיופיה הם היו כאן כבר מזמן. ארץ ישראל שייכת לכל העם היהודי וזהו תפקידה של המדינה לעזור להעלות אותם."
בנוסף, ח"כ סופה לנדבר אמרה כי:"ממשלת ישראל צריכה לקבל החלטה, כסף ומקום הם לא הבעיה."

ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות -דיון בנושא העלאת שארית יהדות אתיופיה 13/10/15

ח"כים נוכחים:

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה – ח"כ דוד אמסלם

יו"ר ועד העלייה, הקליטה והתפוצות –  ח"כ אברהם נגוסה 

ח"כ בני בגין 

ח"כ סופה לנדבר 

ח"כ מאיר כהן

ח"כ עמר בר-לב

ח"כ רויטל סוויד

ח"כ דוד ביטן

ח"כ דני עטר 

עיקרי הדברים:

ח"כ דוד אמסלם: שבנו אתמול בבוקר מביקור באתיופיה. ראינו שם תנאים מאוד קשים, הם חיים בתנאים בלתי 
נסבלים. כל משפחה – הילדים פה, ההורים שם. התוצאה היא לא אנושית ולדעתי גם לא יהודית. אני לא יודע למה זה קורה אבל יכול לנחש שאם לא היה מדובר ביהדות אתיופיה הם היו כאן כבר מזמן. במבחן התוצאה – המון יהודים נמצאים במצב שאסור שהם יהיו שם. קהילה שומרת מצוות באופן מלא. 
ארץ ישראל שייכת לכל העם היהודי גם אם הוא לא נמצא במדינה, וזהו תפקידה של המדינה לעזור ולהעלות אותם. 

עולה תמיד הטענה שבכך נביא את "כל אפריקה" לישראל, זהו שקר שאנו חוזרים עליו, מפחידים את מקבלי ההחלטות.מדובר בסה"כ ב7,000-8,000 אנשים שאותם צריך להעלות.  

לאנשי משרד החוץ- הקהילה יושבת לא רחוק משגרירות ישראל, אנשי השגרירות מעולם לא הלכו ולא רוצים ללכת לבקר את הקהילה היהודית! שאלתי את השגרירה מדוע, והיא ענתה שאלו "הנחיות". אני רוצה שיירשם בפרוטוקול שלא הגיעו לכאן נציגים ממשרד החוץ.

בסופו של עניין – ב2016 כל שארית יהדות אתיופיה תהיה פה איתנו. אני אשב עם ראש הממשלה כדי להביא לזה פתרון. ישבתי עם שר האוצר ואין בעיה של כסף, הוא התחבר לנושא הזה באופן מלא. 

ח"כ אברהם נגוסה: זה נושא שאי אפשר לתת לו זמן ואי אפשר להתעכב איתו. המצב הולך ומתדרדר –  אז היו ארגונים יהודיים שעזרו להם – הג'וינט, הסוכנות היהודית ועוד. היום הקהילה כבר יותר משנתיים בלי כלום. הקהילה שורדת בעצמה בעזרת המשפחות פה. אם המשפחה לא מקבלת סיוע ממי שנמצא פה בארץ – אין להם ממה לחיות. 

הם פליטים באתיופיה. משפחות שלמות ששר הפנים אישר את עלייתן – וחלקן נשארות שם, למה? כי לא יהיה להן כסף לביטוח לאומי פה בארץ. אנחנו מדינה ששולחת סיוע לכל העולם כשיש טרגדיה, אנחנו אור לגויים – אבל לא יודעים איך לעזור למי ששייך לנו. לא נותנים להם לעלות כי 5 דורות אחורה – לא הוכחה יהדותם. 

צריכים להפסיק את הטרגדיה האנושית והיהודית. אין מדינה כזו בעולם שמפלים קהילה מסוימת במדיניות שמונעת עלייה לישראל. אני בטוח שאם היתה קהילה דומה בארהב או באירופה – היו מביאים אותם. באתי לכנסת לשנות את המצב שהקהילה נמצאת בו.

ח"כ רויטל סוויד:שכחנו שם אנשים, סגרנו בפניהם את הדלת. מדובר על אנשים ספורים, רשימות ידועות. חובתנו להביא אותם לארץ, לשים את הסאגה הזו מאחורינו. 

הרב ולדמן (רב שמלווה את הקהילה היהודית בגונדר שבאתיופיה):לא מעלים אותם לארץ כי הם יהודים מצד האבא ולא מצד האמא. אנשים שעזבו את הכפרים שלהם ומחכים לעלייה אבל בגלל שהם מצד האבא ולא מצד האמא, לא נותנים להם לעלות.

ח"כ סופה לנדבר:זהות יהודית לפי האבא זו בעיה עם כל העולים –לא רק מאתיופיה. אחרי ההמלצה שלי לסגור את גונדר, הרשימה היתה סגורה. אז ראש הממשלה אמר שיש רשימה של 7,000 איש ואיפה הרשימה הזו – אולי צריך לשנות את חוק השבות. יהודי הוא לא רק לפי האמא, הוא גם לפי האבא. 

הרב ולדמן: חוק השבות לא מבדיל בין אבא לאמא – נכד יהודי זה המשמעות. חוק הכניסה אין לו הגדרות – זה לפי החלטת הממשלה, צריך מישהו שהוא יהודי לפי ההלכה. נותרו אלו שיהודים מצד האבא. 

ח"כ בני בגין:ב2010 עסקנו בנושא, עזרנו להחלטת ראש הממשלה להעלות את הרוב הגדול, לא כולם, של יהודי אתיופיה. דאגנו שארגונים שונים יכינו לנו רשימה סגורה של שמות, כך שהיא לא תוכל להתנפח. 

ח"כ אברהם נגוסה:ההחלטה של 2010 לא כללה את אדיס אבבה, אלא התמקדה בגונדר. 

ח"כ בני בגין:התקבלה החלטה להביא כל חודש 400, ותוקנה, לרעה, 200 בחודש. זה היה אמור להפתר תוך שנתיים.לגבי העתיד, החלטת ממשלה צריכה להיות כוללת, לא רק בהבאתם אלא בתכנית לקליטתם.

לא נחזור לדרכי הקליטה הלא נאותות מבחינת הקבוצה הזאת. דרכי הקליטה הלא נכונות הן אלה שיוצרות את הפער ולכן הממשלה, ורק הממשלה, צריכה לקבוע תקנות נכונות לקליטתם. 

ח"כ מאיר כהן:צריכה להיות אמירה של ראש הממשלה מול הממשלה. כשהחליטו להעלות יהודים תמיד מצאו מקום. בני ישראל, עולים מהודו, הטילו ספק ביהדותם אך העלו אותם ומצאו מקום בישראל בשבילם. אמנם ישראל עשתה המון ליהדות אתיופיה, אך חייבים לסיים את העבודה. צריך לקבוע זמנים ברורים לפתירת הבעיה הזאת. לגבי תקציבים אני מכיר פילנתרופים שמוכנים לתת את הכסף, למרות שיש כסף באוצר, הכסף לא חייב לצאת מהמדינה. 

ח"כ סופה לנדבר:בתור שרת העלייה והקליטה הייתי גם כן בגונדר. אותי מלוות התמונות שראיתי באתיופיה עד היום של מצבי חיים גרועים וקשים. פניתי לראש הממשלה בנושא, והבעיה הייתה עם שלטונות אתיופיה שלא רצו לתת אישור להעלת קבוצות אלא לבודדים. לא צריך לחזור לעוד ועוד ישיבות, כולנו מסכימים שממשלת ישראל צריכה לקבל החלטה, וכסף ומקום הם לא בעיה! אבל חשוב לי להגיד שיש עוד מדינות בעולם עם בעיה דומה, של יהדות מצד האב, וחשוב גם לדון בבעיה שלהם, באוקראינה לדוגמא. 

ח"כ דוד ביטן:זה עוול שלא מעלים אותם לארץ, לא ידעתי שהמצב הוא כזה. לרוב האנשים יש קרובי משפחה בישראל. יש שם אנשים שכל משפחתם בארץ. אין להם תעודת תושב כי הם עזבו את הכפרים לגונדר – והם לא יכולים לעבוד שם, כי הם לא תושבים. הם חיים ומתנהגים כיהודים, יש להם קרובי משפחה. בגלל מדיניות הממשלה –הסוכנות לא שם, את השגרירות זה לא מעניין, אין מה שיעזור להם. השגרירה מעולם לא היתה בקהילה באדיס. התנהגות מחפירה של משרד החוץ. אנחנו כח"כים צריכים לעשות הכל כדי שהסוכנות תספק להם שירותים עד לעלייה. 

ח"כ עמר בר לב:אנחנו מדינת הלאום של העם היהודי, כל מי שמרגיש חלק מהעם היהודי צריכים לדאוג שהם יגיעו הנה במהרה. 

ח"כ דני עטר:נולדים במחנות הפליטים הפלסטינים בעלי תעודת זהות כחולה ואנחנו לא נותנים ליהודים לעלות? זה הזמן לעשות מעשה. נוביל את זה כך שמדינת ישראל תקבל את ההחלטה הנכונה. 

ח"כ דוד אמסלם– כל העובדה שהם באים לפי חוק הכניסה ולא לפי חוק השבות, מה זה הדבר הזה? 

נציג משרד הפנים: מי שלא עונה על חוק השבות – נכנס לפי חוק הכניסה. חוק הכניסה זה לפי החלטת ממשלה. ההחלטה האחרונה כוללת 3 קריטריונים – יש רשימת פוטנציאל, כללה 7846 נפשות. אם יהיה גידול טבעי- נכניס. קריטריון שני – לפי אימותיהם. קריטיון שלישי – בני משפחתו מישראל מגישים בקשה להעלותו. בנוסף – שהאדם באתיופיה רוצה לעלות. ב2010 דובר על 6500 איש שעונים על 3 קריטריונים. 

ח"כ בני בגין:דרושה החלטת ממשלה, ההחלטה צרכה לכלול את קליטתם. 

ח"כ דוד ביטן: צריך להביא אותם לפי סיוע הומניטרי.

ח"כ דוד אמסלם:הבנתי את התחושות שלכם, ניסינו להעביר לחלק מהאנשים שלא היו שם. אנחנו מתנצלים בשם מדינת ישראל וכנסת ישראל על מה שקורה שם. אנחנו נשב עם כל השרים הרלוונטיים, אני מקווה שתוסר החרפה הזאת. אני מוכן להבטיח לכם שעד 2016 הם כולם יבואו- לא ניתן לזה להמשיך, יש גבול לכל דבר.

שינוי גודל גופנים