דיון בוועדת השקיפות של ח"כ שפיר על שקיפות במשרד התפוצות בראשות השר בנט, ובנוכחות מנכ"ל המשרד

בתאריך ה-30.10.2017 קיימה וועדת השקיפות של הכנסת דיון בנושא שקיפות במשרד התפוצות, בראשות השר נפתלי בנט (הבית היהודי), ובנוכחות מנכ"ל המשרד, דביר כהנא, במהלך הדיון עלתה הסוגייה של חברת מוזאיק אשר הוקמה לאחרונה ע"י משרד התפוצות.

להלן לקט התבטאויות:
ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני):
משרד התפוצות הינו משרד חשוב לקשר עם התפוצות והמלחמה באנטישמיות… (במהלך הדיון עלה הנושא של חברת מוזאיק שהקים משרד התפוצות) מנכ"ל משרד התפוצות הגיע הבוקר, ופתח את הדיון בלתאר לנו כמה המשרד שקוף. רק מה? בעוד שהתקציב הרשמי של המשרד מדווח – כל התקציב הבלתי רשמי שמועבר דרך חברת מוזאיק המסתורית, מאות מיליוני שקלים, לא מדווח ולא שקוף כלל וכלל. במשרד פשוט גילו שיטה חדשה איך להסתיר מהציבור מה קורה עם הכסף שלנו.

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני):

בסופו של דבר הכסף בא מישראל, לכן המידע הזה צריך להיות גלוי; זאת גם זכותו הציבור וככה הוא גם ייתחבר לנושא, אני חושב שתפוצות צריך להיות על שולחנו של כל ידראלי וישראלי כי זה חלק מהעם שלנו. הציבור הישראלי עדיין דוגל בתפיסה של שלילת הגולה, ושמי שרוצה להיות מעורב במדינת ישראל שייבוא לפה, צריך לראות גם איך פועלים אל מול הציבור הישראלי.

מנכ"ל משרד התפוצות, דביר כהנא: 
יש פה 2 נושאים-יהדות התפוצות ומאבק באנטישמיות. בעולם של יהדות התפוצות אנחנו לא כותבים ניירות מידע, אנחנו פועלים. זה חומר מאוד נגיש במגוון של מכוני מחקר; בעבודת איסוף של השנה האחרונה אספנו את כל המחקרים שנעשו בתחום, חקיקה אירופאית, יצרנו אתר שמנגיש לציבור הרחב את כל הפעולות. 
בתחום העשייה באתר שלנו אנחנו ממקדים מידע על פעילות, ובנושא של המאק באנאישמיות ריכזנו את כל המידע. אנחנו כעיקרון לא עובדים מול חרדים ודתיים אורתודקסים, וגם פחות מול רפורמים וקונסרטיבים וכד' הם כבר משויכים. יש ציבורים שלמים של צאצאי אנוסים, זכאי שבות דור רביעי, אנשים שהתחתנו עם יהודים; מתייהדים, אנשים שמרגישה איזה קשר וזיקה. עוד כשבועיים נוציא תכנית מפורטת בנושא. 

 

שינוי גודל גופנים