דיון בוועדת הפנים – חשדות לשחיתות במועצה הדתית בירושלים. ח"כ עליזה לביא: "משגיחים שלא באים לעבודה, העסקת קרובי משפחה. אני רוצה לדעת מה המועצה עושה להגן על חושפי השחיתויות ומה עושים בכדי לבדו

הדיון נערך הבוקר בוועדת הפנים בעקבות פנייה למבקר המדינה ופרסומים על חשדות לשחיתות במועצה הדתית בירושלים.

במהלך הדיון, ולאחר שחברות הכנסת עליזה לביא ורחל עזריה האלו תלונות אשר הגיעו אליהן מעובדי המועצה אשר סבלו מהטרדות פיטורים ואף חששו להאזנות לטלפון הסלולרי שלהם, טען יו"ר הועדה ח"כ דוד אמסלם שלמעשה מדובר בסכסוך אישי: " מניסיוני הכול נופל וקם על הקשר האישי" טען יו"ר הועדה.

מוגשים כאן עקרי הדברים בוועדה, כשיפורסם הפרוטוקול יצורף במלואו.

נוכחים:

יו"ר הועדה ח"כ דוד אמסלם – הליכוד

ח"כ עליזה לביא – יש עתיד

ח"כ רחל עזריה – כולנו

ח"כ אורי מקלב – יהדות התורה

ח"כ יואב בן צור – ש"ס

חברת הכנסת רחל עזריה: "ממידע שהגיע אלי יש חשש לשחיתות ואי סדרים במערך הכשרות במועצה הדתית ירושלים ועל התנכלות לעובד שהתלונן על השחיתות, כולל איומים שקיבל לפיטורין. חשוב לשמוע מה יש למועצה הדתית לומר לגבי הטענות הללו, ולוודא שעובדים שמתריעים בפני שחיתות יזכו להגנה".

חברת הכנסת עליזה לביא: "מגיעות אליי תלונות רבות על התנהלות לא תקינה, משגיחים שלא באים לעבודה, העסקת קרובי משפחה. אני רוצה לדעת מה המועצה עושה להגן על חושפי השחיתויות מה עושים בכדי לבדוק את טענותיהם  ומה היחס בין הרב הראשי לראש המועצה הדתית."

יו"ר המועצה הדתית יהושוע ישי: "מר מלכה פנה לפי הפרסומים למשטרה, למבקר המדינה ולנציב שירות המדינה. לא קיבלתי אף פעם פניה על בעיה מסוג אלו שהעליתם פה. הדברים נמצאים בבדיקת מבקר המדינה ודרכו קיבלתי את תלונת העובד… המשגיחים אינם עובדי המועצה ואני לא יודע על קרבת משפחה, להאשים אותי בהעסקת קרובים זה מגוחך… אני בן יחיד ושני הורי נפטרו, אילו קרובים אני מעסיק אני אשמח לשמוע. בנושא חוסר ההגעות של המשגיחים לבתי העסקים טיפלתי בכל התלונות ומשגיחים רבים פוטרו. אבל שיהיה ברור שהתלונות והפרסומים מגמתיים.

יו"ר הועדה: "להבנתי הסוגייה שהגיע אלינו נופלת על בעיה בקשר בין בעלי הסמכויות שבעניין. מניסיוני הכול נופל וקם על הקשר האישי"

ח"כ אורי מקלב: "כמי שרוצות לפגוע במערכת הכשרות, מה אכפת לכן שהמשגיחים לא מתפקדים?"

ח"כ רחל עזריה: "זה ממש לא נכון, אתה זה שבשבילו הכשרות של הרבנות לא מספיק טובה, אנחנו מייצגות את הציבור שסומך על הרבנות בעניין הכשרות. במערך הכשרות בירושלים יש בעיות ויש לנו אחריות למאות אלפים ששומרים על כשרות ורוצים אוכל כשר בבתי הקפה. אני מצפה מכם חברי הכנסת שכאנשים שסומכים על הכשרות אל תגנו על הבעיות, תפתרו אותם".

ח"כ יואב בן-צור: "כמו בכל משרד ממשלתי יכולים להיות שיש כשלים ולא בגלל איזו ידיעה בעיתון צריך לעשות כזה טררם מפרסום שעוד לא נבדק. בהכירי את ראש המועצה ואת המועצה עצמה שכיהנתי כראש ממונה שלה, הוא זוכה להערכה רבה. בכל מקום יש חיכוכים. היזהרו חכמים בדבריכם. ".

חבר מועצת העיר ירושלים, אל עד מלכה, אשר הביא את העניין לפתח מבקר המדינה: "מהלכים אימים על עובדים. גם אני קיבלתי איומים כספיים ופוליטיים אחרי שהתחלתי להתעסק בנושא. יש פה לצערי הרב, עשן כבד וסמיך שמראה שיש שריפה ולא אש. ראש המועצה הבריא את המועצה מגירעון לאיזון ועל כך כל הכבוד, אבל אני בספק אם הוא מודע לכל מה שקורה תחתיו. לא יכולים לעבור לסדר היום על דברים אלו והוועדה הזו יכולה וצריכה לצאת בקריאה שיש לבדוק את החשדות ולהיכנס בעובי הקורה בנושא הזה ולמצות כל תהליך של בדיקה".

היו"ר ח"כ דוד אמסלם סיכם: "אני מוקיע כל שחיתות, נגן על כל מי שחושף שחיתות ואני שמח שהמבקר נתן את ההגנה. אני חושב שבכלל צריך להעביר את הדיון בנושא לוועדה לביקורת המדינה. אני סומך על גופי ישראל, נמתין לתוצאות הבדיקות ונגיב בהתאם".