דיון בוועדת העבודה ורווחה בנושא השלכות רפורמת הכשרות ופגיעתה במצבת העובדים והמשגיחים

ביום ב', 06 בדצמבר 2021, ב' בטבת תשפ"ב, התכנסה וועדת העבודה והרווחה בראשות חה"כ אפרת רייטן מרום (עבודה) לדיון מהיר בהצעה לסדר של חברי הכנסת אוריאל בוסו (ש"ס), אורי מקלב (יהדות התורה), אופיר סופר (הציונות הדתית), שלמה קרעי (ליכוד) וחה"כ גבי לסקי (מרצ) בנושא: השלכות רפורמת הכשרות ופגיעתה במצבת העובדים והמשגיחים.

חה"כ אוריאל בוסו (ש"ס) מיוזמי הדיון פתח בדבריו:

"נמצא סכין על צווארם של כ-4000 עובדים ומשפחות שלא יודעים מה יהיה איתם שהרפורמה תיכנס לתוקף, אף אחד לא מדבר איתם. מטרת הרפורמה מהווה כשל כפול של המדינה לעובדי הכשרות בפרט ולמערך הכשרות ככלל. צריך לבקש ולדרוש מהמשרד לשירותי דת שמתייחסים לרפורמת הכשרות, תתייחסו לפרק של העובדים ולתת להם ביטחון כלכלי. מהרגע שנכנס השר לשירותי דת לתפקידו הוא מגדיר את הרבנות הראשית כמונופול וגורם לה דה לגיטימציה, כמו שיגיע שר פנים חדש ויגיד שהשלטון המקומי הוא מונופול. אני כאן בכדי לצעוק את זעקתם של משגיחי הכשרות ואלפי משפחות שנמצאות בחוסר וודאות מוחלט."

חה"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) הביע חשש מהמצב:

"הדרך שבה הועברה רפורמת הכשרות בחוק ההסדרים, זה היה ביטל-אין שלא ידונו במצב העובדים. דנו רק בדבר אחד: איך שוברים מערך כשרות שבנוי לתפארת עם ליקויים קטנים. הממשלה לא לקחה בחשבון בכלל שעומדים על הפרק אנשים. מינואר יכול רב עיר, מעיר מסוימת לבוא לירושלים ולתת תעודת כשרות במלון מסוים. הרב יגיד למשגיח שהוא לא מחמיר כל כך והמשגיח אם הוא מחמיר לא יימצא את מקומו והרב ייקח משגיח אחר מעירו. אני חושש מאוד מהצורה שבה זה נעשה, את הנעשה אי אפשר להשיב לצערי וכרגע אנחנו מנסים לתקן את הנהרס."

אורי מקלב (יהדות התורה) ביקר את הדרך שהתבצעה הרפורמה:

"הדיונים שהיו בוועדה לא היו עניינים, אני רק רוצה לציין שניתנה למשגיחי הכשרות 4 דקות בזום להציג את עמדתם. האלה שנלחמים בכשרות עושים זאת על חשבון המשגיחים. צריך להבין מה דורשת העבודה הזו, עבודה פיזית, מאומצת ודורשת אחריות גדולה. האנשים האלה זה המקצוע שלהם, הלימוד הוא רב וקשה להם למצוא היום עבודה אחרת. לא היה דבר כזה בתולדות מדינת ישראל, המדינה שולחת אלפי משגיחים במריצות למקומות אחרים והכנסת לא רועשת וגועשת. יש לעשות דיון מעמיק ורצוף של הוועדה בנושא."

חה"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) הוסיף:

"הרציונל התיאורטי שעמד בהסדרת הרפורמה בחוק ההסדרים זה הבעיה של משגיח-מושגח. בהמון מערכות במדינת ישראל ישנם בעיות אבל אף פעם מדינת ישראל לא באה מבטלת. אנחנו שולחים 3000 אנשים הביתה. אם מדינת ישראל הייתה מפריטה את משטרת ישראל אין ספק שהיה צריך לטפל באותם שוטרים. לכן לנו יש אלפי אנשים שאנחנו נצטרך לראות איך מוצאים להם פתרון תעסוקתי."

יו"ר הוועדה חה"כ אפרת רייטן מרום (עבודה) הפנתה שאלה לגורמים המקצועיים:

"אנחנו מדברים על כ-4000 איש שבעוד כחודש לא ימצאו את עצמם בעבודה, האם אלו הנתונים אצלכם? בנוסף לגבי תנאי העזיבה שלהם האם שומרים כרגע על הזכויות שלהם? האם יש להם מקום חלופי?"

סמנכ"ל המשרד לשירותי דת השיב:

"אנחנו כגורמי מקצוע בתוך המשרד מתייחסים לרפורמה בשני שלבים. יש את השלב שאמור להיכנס בינואר 2022 ויש את השלב שאמור להיכנס בינואר 2023. בתווך של השנה הזו יש את המועצות הדתיות שיוסמכו על ידי המשרד ושם כמעט ולא יהיה שינוי. לגבי השלב השני שיהיו מועצות שלא יקבלו הסמכה יש לשר במסגרת החוק אפשרות לבצע הארכה לחצי שנה לכל מועצה דתית או לכל גורם שנותן כשרות עד ל-5 שנים כל פעם בהארכה של חצי שנה."

מנהל אגף משאבי אנוש במועצות הדתיות:

"יש כ-300 עובדים במערך הכשרות שהם עובדים של המועצות הדתיות. כל שאר העובדים הינם עובדים פרטיים של בעלי העסק והם לא עובדים במגזר הציבורי. לגבי מי שהוא חלק מהמגזר הציבורי הרעיון הוא שרובם ישתלבו בתוך מערך הכשרות הקיים".

חה"כ משה אבוטבול (ש"ס) התייחס לדברים:

"גם כשאל-על בזמנו פיטרה טייסים ועשתה כל מיני רפורמות. ישבו וועדי העובדים ודנו על הדברים ולא נחו עד שדאגו לאחרון העובדים. פה יש תחושה מרה כי יש פה עובדים שלא מרעישים ומישהו צריך לבוא ולדבר עבורם. אם אנחנו כאן לא נהיה לצידם אוי ואבוי."

חה"כ יעקב מרגי (ש"ס) ביקש את עזרת הוועדה:

"לא ייתכן שקבוצת עובדים גדולה יהיו ללא ביטחון תעסוקתי. אנחנו פה מבקשים את הסעד של הוועדה, מדובר בכלל משגיחי הכשרות. המשרד חייב לתת אמירה ברורה לביטחונם של משגיחי הכשרות."

נציגי משרד האוצר:

"השינויים שעשינו הן במערך הכשרות ולא בכמות העובדים. העסקים שצורכים כשרות ימשיכו לצרוך כשרות. אותם עובדים שעובדים כנותני שירות יעבדו בגופי הכשרות הפרטיים עם תנאים בסוציאליים מלאים."

יו"ר הוועדה חה"כ אפרת רייטן מרום סיכמה:

"הדיון הזה עסק בזכויותיהם של המשגיחים והביטחון התעסוקתי שלהם. בהחלט דבר שמעסיק אותי וצריך לדון בו ואני מציעה את וועדה זו לכך. אני לא שמעתי איזו שהיא תוכנית מוסדרת בכדי לטפל בהשלכות הרפורמה על העובדים. אני מבקשת בשם הוועדה לקרוא למשרד האוצר ולמשרד לשירותי דת לגבש תוכנית, להציג נתונים ולתת צומת לב לנושא. יש לכם אחריות גדולה אני יודעת שהרפורמה הזו חשובה אבל לא צריך לפגוע במשגיחים ומשפחותיהם."