דיון בוועדת העבודה והרווחה על הצעת החוק תיקון שעות עבודה ומנוחה (תיקון הסדרת סוף שבוע ארוך)

בתאריך ה- 1.11.2016 ועדת העבודה והרווחה של הכנסת קיימה דיון בנושא מספר הצעות חוק שהוגשו כתיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה- אסדרת סוף שבוע ארוך. הצעת החוק המרכזית שנדונה הינה הצעת החוק של ח"כ אלי כהן מסיעת כולנו המציעה לקצר את את שבוע העבודה מכ-43 שעות בשבוע לכ-40 שעות שבועיות. 

להלן לקט התבטאויות מן הדיון:

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת):

הנושא המדובר אינו עניין טכני, זה עניין בעל משמעות ערכית, רעיונית, וחברתית. הצעות החוק שבפני הוועדה הן בעלות שני ממדים, הממד האחד זה קיצור שעות העבודה. החקיקה הזו היא טובה לא רק מבחינה חברתית ותרבותית, אלא גם מן הבחינה הכלכלית. לסוף שבוע ארוך יש משמעות בהרבה מישורים של החיים שלנו- מאפשר יותר פנאי, יותר נופש, לעשות דברים שבסוף שבוע קצר קשה לעשות אותם, בחברה הישראלית יש ממד נוסף כשאנחנו מדברים על מצב לגבי יהודים שיום המנוחה השבועי הוא יום שבת, אנחנו מביאים למצב שלרוב גדול מהציבור יש יום חופשי מהעבודה שהוא בעצם יום שקשור לצרכים דתיים, גם הציבור החרדי, הדתי, זכאי לקבל יום פנוי, ולא יום פנוי שהוא מחויב בו לעשות דברים דתיים.לכן, סוף שבוע ארוך בחברה הישראלית נותן פתרון לציבור שאין לו היום פתרון- דתי וחרדי. חוק זה נותן גם פתרונות יותר אינטלגנטיים לשאלת השבת הישראלית בכלל, מצד אחד, יום השבת הוא יום שקשה להגיע אליו לבילויים בגלל פקקים ואין תחבורה ציבורית, מצד שני יום השבת הפך ליום קניות. 2 הרעיונות האלה הן רעיונות שזמנם הגיע, וצריך לקדם אותם ביחד. זהו מהלך שלא ייקרה באבחת גרזן, צריך לקדם אותו. מקווה שהדיון הזה של הוועדה יה התהחלת עבודה שלנו.

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה):

חשוב לשים לב לשני ציוני דרך חשובים בהצעת החוק הזו, הראשונה היא שהעובדים שומרי שבת לא ייעבדו בשישי בחורף. השנייה לגבי מערכת החינוך, להקפיד שמערכת החינוך החרדית תישאר עצמאית באשר לימי הלימודים.

בסיום הדיון הוחלט על פרק זמן של חודשיים לגיבוש תיקונים מוצעים להצעת החוק, טרם קיומו של דיון נוסף. בדיון נכחו: יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אללוף, ח"כ מרב בן ארי (כולנו), ח"כ אלי כהן (כולנו), ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), ח"כ טלי פלסקוב (כולנו), ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), ח"כ נורית קורן (ליכוד), ח"כ מאיר כהן (יש עתיד).

לקריאת הצעת החוק של ח"כ אלי כהן בנושא.

לקריאת ההצעה של ח"כ שולי מועלם-רפאלי בנושא.

לקריאת הצעת החוק של חברי הכנסת דב חנין ועאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת).

לקריאת ההצעה של סיעת המחנה הציוני בנושא.