דיון בוועדת המשנה לחוק החינוך הממלכתי דתי בנושא אתגרי החינוך הממלכתי דתי

ביום ג', 04 לינואר 2022, ב' בשבט תשפ"ב התכנסה וועדת המשנה לחוק החינוך הממלכתי לראשונה. וועדה זו הינה וועדת משנה לוועדת החינוך, התרבות והספורט אשר תעסוק בכל תחום החינוך הממלכתי דתי (חמ"ד). הדיון הראשון עסק באתגרי חינוך הממלכתי דתי.

יו"ר וועדת המשנה חה"כ משה (קינלי) טור פז (יש עתיד) פתח את הדיון:

"הוועדה הזו נוצרת מתוך פניות מהשטח מהציבור הדתי. בשיח שהתקיים בשבועות האחרונים בכותלי הכנסת עלתה החשיבות לעסוק בחינוך הדתי. הדלת של הוועדה פתוחה לכל חלקי הציונות הדתית מחרדל ועד ליברל. אנחנו רוצים להעלות על נס את אתגרי החמ"ד. 1 מכל 7 תלמידים בישראל לומד בחינוך הממלכתי דתי. בעיני החינוך הממלכתי דתי צריך להיות ממלכת החיבורים. אתר החיבורים הוא אתגר מרכזי. החמ"ד צריך להכיל את כל הצדדים."

סגן שר החינוך מאיר יצחק הלוי (תקווה חדשה) בירך:

"אפתח ואומר שאני יותר משמח שקמה הוועדה הזו. אני רוצה להגיד שאסייע בכל אשר אוכל. יש לא מעט זרמים ורוב הזרמים הינם טובים אך יש מעט שרלטנות שצריך לטפל בה. צריך לייצר שיח בין הקודקודים של הזרמים בכדי לא לבזבז משאבים. יש לשפר את אחוז הגיוס לצבא הגנה לישראל הנתונים מראים שיש איזו שהיא רגרסיה. אני מאחל הצלחה לוועדה."

חה"כ אופיר סופר (הציונות הדתית) התייחס לזרמים בציונות הדתית:

"אני רוצה לבקש מכולנו יש לנו אתגר לא פשוט לדבר ולעסוק בנושאים המשותפים שלנו. עיקר האתגר נובע בעיקר מהייחודיות שאנחנו מכירים שיש זרמים רבים בתוך החינוך הממלכתי דתי וזה מייצר אתגר מאוד גדול. אנחנו רואים שיש פערים גדולים מאוד בחינוך בפריפריה ככלל ובחינוך הדתי בפרט. בעקבות פנייה שהגיע אליי לאחרונה נחשפתי לזרם שלא נמצא בחמ"ד ולא בחינוך החרדי אלו החוזרים בתשובה ויש לעסוק גם בו."

חה"כ סימון דוידסון (יש עתיד) הוסיף:

"לפני 17 שנים הקמתי קאנטרי קלאב בנתניה בשכונה דתית. גיליתי אנשים מופלאים כל כך שונה מהחינוך החילוני שאני הגעתי ממנו. ניכר היה לראות את החינוך, דרך ארך וההשקעה בספורט עבור הילדים. למדתי המון על האוכלוסייה הזו ואנחנו צריכים לחזק אותה ולהראות כמה היא מופלאה וצריך לחזק אותה."

חה"כ שלמה קרעי (ליכוד) התייחס לזרמים הליברלים ביהדות:

"אני מקווה שהכותרת לא מצמצמת את הנושאים שהוועדה תעסוק בהם, לא רק בחינוך הממלכתי דתי הקלאסי. יש משהו אחד שאני מקווה שהוא טעות ראיתי שהוזמנו לכאן תל"י – תגבור לימודי יהדות. ראיתי שהם הכניסו לסידורים שלהם קטעים רפורמים וקונסרבטיבים. אני חושב שאין מקום לדברים כאלה בוועדה הזו. אסור שדברים כאלה יכנסו לחינוך הממלכתי דתי."

חה"כ טור פז השיב לדבריו:

"דלת הוועדה הזו תהיה פתוחה. הצהרתי בעבר ואני מצהיר כאן שוב כל מי שירצה לדון על החמ"ד מוזמן. גם אם יכול להיות שיהיה לנו וויכוח."

והוסיף:

"הרבה מהזרמים האחרים נושאים אל הוועדה הזו, גם החרדים והערבים ובוחנים האם יש דברים ברי השוואה. הרלוונטיות של הדיון הזה חוצה את הגבולות של 14 מהתלמידים בישראל שאנחנו מדברים עליהם. בציונות הדתית יש הרבה מאוד תלמידים שהולכים למכינות וישיבות וזה חלק מהרצף ובהמשך היינו רוצים להגיע גם לשם."

שרון פריק-דשן מנכ"לית ארגון קולך:

"אני רוצה לדבר על 50% מאוכלוסיית החמ"ד ולדבר על התלמידות. אני מצפה שלאורך הזמן נגיע לעסוק בנושאים כגון הכנסה של רבניות לתוך בתי הספר היסודיים, דמויות של תורה לא רק של גברים אלא גם נשים. יש לזה השלכות ארוכות טווח אנחנו יכולים לראות זאת במנהיגות הנשית התורנית שהולכת וצומחת. אני רוצה שנתייחס להפרדה המגדרית בכיתות בבתי ספר יסודיים וההשלכות של זה. בנוסף גם לימודי הגמרה שאינם זהים בין בנים ובנות היום ונושא נוסף שחשוב שידובר הינו מיניות ומוגנות. יש לגבש תוכניות עבור ההורים, התלמידים וצוותי ההוראה."

יו"ר הוועדה חה"כ משה (קינלי) טור פז סיכם:

"יש משבר במערכת החינוך. משבר גדול שלא בהכרח שקשור לחינוך הממלכתי דתי. שמענו כאן מגוון של נושאים. שמענו על היחס לזרמים האחרים. הוועדה הזו פתוחה לעל חלקי הציונות הדתית וגם מי שרואה את עצמו בשוליים מכל מני סיבות, קיבלתי פניות גם מהציבור החרדי. גם הציבור המסורתי שהינו חלק גדול מהציבור בישראל יש לו חלק בציונות הדתית. שיהיה לנו ברכת חודש שבט טוב והרבה חיבורים בחברה הישראלית."

שינוי גודל גופנים