דיון בהצעה לסדר של ח"כ מלכיאלי בנושא:" 'חוברת ההסתה' שחילקה התנועה הרפורמית בכנסת: עלילת דם נוסח תשע"ז"

בתאריך ה14.12.2016 ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) העלה למליאת הכנסת הצעה לסדר יום בנושא חוברות שחילקה התנועה הרפורמית בנושא יחסה של מדינת ישראל כלפי היהדות הרפורמית. לאחר הצגת ההצעה ע"י ח"כ מלכיאלי, עלה לנאום שר הדתות, דוד אזולאי (ש"ס), וח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) ביקשה להגיב לדברים.

להלן לקט התבטאויות:

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס):
חוברת ההסתה שחילקה התנועה הרפורמית בכנסת, עלילת דם נוסח תשע"ז. עלילת דם זאת האשמה חמורה. לא נוקטים במילים האלה בכל יום. אבל מה אעשה וזה בדיוק מה שקרה כאן לפני שבועיים מעל הדוכן הזה. במקום שאני עומד עמדה חברת כנסת ותיקה ומכובדת והאשימה את הציבור החרדי, לא פחות מהסתה. היא נקטה במילים חמורה יותר – אנטישמיות.
השבוע הנחתי יחד עם חברי מסיעת ש"ס על שולחן הכנסת חוק דומה, אבל מהצד השני של המתרס. בעוד היא ביקשה לבצע שינויים במנהגי הכותל אני וחברי מבקשים באמצעות חוק להנציח את המצב הקיים ולמנוע כל שינוי בקדושתו של הכותל.
אנחנו לא מתביישים, זו הדעה שלנו, של עם ישראל על הרפורמים לא מהיום, זה כואב, כנראה מרגיז, בוודאי, אבל מה לזה ולהסתה?
השר דרעי שייצג את ממשלת ישראל בביקורו בצרפת סירב לפגוש את נציגי הקהילה הרפורמית במסגרת פגישותיו עם הקהילה היהודית. כאן מעל דוכן הכנסת אמר הרב דרעי: אני מוותר על היהדות הזאת, הם לא יהודים, זאת לא דת יהודית.

השר דוד אזולאי (ש"ס):
מי שמסית כנגד ציבור שלם באופן עקבי, זה אותם רפורמים. אותם אנשים צבועים, ואני מסכים אתך שכבר היום בגלל ההסתה שלהם, חלק מהמקומות, לצערי הרב, לא מקבלים את החרדים במקומות עבודה. לא רוצים להשכיר דירות לחרדים. לא מוכנים להקצות מבנים למקוואות ובתי-כנסת, העיקר שלא יבואו אותם יהודים חרדים.
חברי חברי הכנסת, ככל שהרפורמים ירימו ראש, אנו נעצור אותם. נעשה הכול – לא לתת להם דריסת רגל לשקרים, ולזיוף שלהם. אסור לשנות את התורה, ואת הכתוב בה. לא נכיר בהם כזרם ביהדות. נחוקק חוקים שיאמרו באופן ברור – בארץ ישראל מתנהגים לפי תורת ישראל מדורי דורות.

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני):

צר לי לבשר לך, אני מבינה שהמחשבה קשה לך מאוד, אבל יש ילדים שלך, או אחיינים שלך שיכולים לעבור לגור בארצות-הברית, ויש אולי משפחה שלך שיכולה לחזור לארץ, ויש ילדים שלך או אחיינים שלך שיכולים לצאת בשאלה. ויש ילדים או אחיינים או קרובי משפחה שלי שיכולים להחליט לחיות את חייהם כחרדים. זאת המשמעות של משפחה
אני לא רפורמית. אני חילונית. אני לא מסכימה לא אתכם ולא אתם. אבל אני כן חושבת שהזכות של כל אדם לאיש באמונתו יחיה, היא חשובה, ועליה אני מוכנה להיאבק. וכן, אני נוכחת כאן, כשאתם לא מוכנים לשבת אתם באותו חדר ולהקשיב.