דיבייט מועמדי מפלגת העבודה- דת ומדינה

ב 2 ביולי 2017 בישורת האחרונה של הקרב על ראשות מפלגת העבודה, נערך דיבייט בין מועמדי המפלגה במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. את הדיון הנחה דן מרגלית והוא התקיים ביוזמת המשמרת הצעירה בת"א-יפו. להלן סיכום ההתבטאויות בנושאי דת ומדינה שניתנו במענה לשאלה:
במרכז הציבוריות הישראלית עומדים היום שני נושאים שקשורים ליחסי דתיים-חילונים, והכותל. אבל, יותר נוגע לעניין זה נושא הגיור, אני שואל האם מישהו מכם מוכן להתחייב שלא להיכנס לממשלה שתשנה את הגיור ותשנה את מתווה הכותל?

להלן לקט דברים:מן הדיבייט של עיתון הארץ בתאריך ה-9.7.2017
אבי גבאי:

הדתה היא אחת התופעות החמורות בחברה הישראלית כיום. שר החינוך ומפלגתו משתמשים בכסף הציבורי ובמערכת החינוך כחלק מזרוע ההחזרה בתשובה וממוקדים בהגדלת הפערים בין מערכת החינוך הדתית לחילונית. אני מתחייב לשים לכך סוף.

אי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת היא עוול חברתי חמור. אני תומך בהפעלת תחבורה ציבורית מצומצמת בשבת שתקבע על פי הרשות המקומית על פי צרכי ואופי האוכלוסייה, תוך הבטחה שזכויות העובדים ישמרו באופן מלא.

אני מאמין שחובתה של מדינה דמוקרטית מודרנית להעניק לאזרחיה את הזכות להינשא ולהתגרש בדרך בה יבחרו לעשות כן, ואפעל לאפשר זאת באופן מוחלט.

ח"כ עמיר פרץ:

ביום שאבחר לראשות הממשלה, אביא לישיבת הממשלה הראשונה את ביטול כל החוקים האנטי-דמוקרטיים ומחיקת כל התכנים הפוליטיים שהוכנסו למערכת החינוך על מנת לשמור על החינוך הממלכתי עצמאי ונפרד מזה הממלכתי הדתי. נפתלי בנט, איילת שקד וזאב אלקין יכולים לחוקק מה שהם רוצים ולשכתב את ספרי הלימוד – את כל זה אני מתכוון לבטל בתוך 100 ימים מיום בחירתי לראשות הממשלה.

אני רוכש כבוד רב לערכי היהדות ובתנ"ך אני רואה את המסמך הסוציאליסטי החשוב ביותר, אשר שומר על כבוד האדם העובד וזכותו ליום מנוחה שוויוני. אני בעד תחבורה בין עירונית ותחבורה עירונית במתכונת מצומצמת תוך שמירה על זכויות העובדים ופגיעה קטנה ככל האפשר בפרהסיה. מאחר שמדובר בשינוי של הסטטוס-קוו, אני מתכוון לעשות שינוי הכרחי זה תוך דיאלוג הגון וכן עם מתנגדי התחבורה הציבורית בשבת. באשר לנישואין אזרחיים, אני אישית אשמח לראות את ילדיי מתחתנים כדת משה וישראל, אך איני מאמין שיש לכפות זאת על אף אחד והאלטרנטיבה של נישואין אזרחיים צריכה להיות זמינה לכולם. להלן לקט דברים מן הדבייט בתאריך ה-2.7.2017:

ח"כ עמר בר לב:
החרדים יהיו חלק מהממשלה הבאה, אני מקווה ומאמין שאנחנו נהיה שם. מי שאומר לכם אחרת, משקר. דבר ראשון אנחנו צריכים לעצור את ההידרדרות בסטטוס-קוו הנוכחי. אחרי זה נתחיל ונשפר את המצב הקיים, במיוחד בערים בהן יש רוב חילוני, נאפשר תחבורה ציבורית בשבת ומרכולים פתוחים באזורים שכאלה, ולא רק בערים מסוימות אבל, מי שאומר שאחרי שאנחנו נהיה בממשלה הבאה ונוביל אותה, והחרדים יהיו בממשלה, נפתור את בעיות הדת והמדינה אומר משהו לא נכון.

ח"כ יצחק הרצוג:
הדור הזה בתפוצות שרבים מכם הצעירים מכיר אותו נמצא בסערה עצומה, החלטת הממשלה הזאת היא איומה ונוראית. מתווה הכותל, פשרה שאני השגתי ב1999 כמזכיר הממשלה, פשרה שאושרה בבג"ץ, מה שנתניהו עשה שבוע שעבר, עם הגיור ועם הכותל זה נורא, זה קריאת קרע חמור. אני רוצה לומר את האמת, לפני שנתיים ערב הבחירות הכלליות, ישתי עם החרדים, אמרתי להם אני מוכן ורוצה שתיכנסו לממשלתי.הם גם היו מוכנים להיכנס, אני לא אתפשר על שני דבירם אמרתי להם-פלורליזם וגיור. אני שמח שראש התנועה ליהדות המתקדמת וראש החוג הדתי תומך בי, כי אני מאמין שבהידברות אפשר להגיע להישגים עצומים.

ח"כ עמיר פרץ:
אין ספק שבנושא של דת ומדינה, אחד הנושאים הרגישים והמשמעותיים ביותר הוא שאנחנו צריכים להציב לנגד עיננו את היכולת להציב את כל הזרמים וכל הקבוצות ולאפשר פלורליזם רחב ככל האפשר. הבעיה של נתניהו היא שהוא מעולם לא עומד במה שהוא מציע, הוא הציע מתווה כותל, אישר אותו ואז חזר בו, וגרם סערה מיותרת. אני יודע כיצד החרדים מתנהגים כאשר יש דברים שאתה מציב ומודיע להם שלא תתפשר עליהם, הם יודעים לכבד. כשהייתי ראש עיר בשדרות, קיימתי פעולות בשבת בעיר, במתנ"סים, בגנים הציבוריים, והם קיבלו את זה. בעניין של הגיור אני לא חושב.

דינה דיין:
בואי ננסה לדבר דוגרי. יש סיפור מאוד מורכב, והסיפור הזה הוא הסיפור של מדינת ישראל. מה שקורה עם השמאל, זה דה-לגיטמציה. איפה הברית שלנו? הברית שלנו היא עם היהדות המזרחית המסורתית, חילונים. אנחנו לא שם, אנחנו לא מדברים בשפה שלהם, אנשים בעיירות הפיתוח יסכימו שהסבתא ברמת השרון יכולה לנסוע בשבת לקפה שלה. אבל, אנחנו לא נותנים להם שום דבר בתמורה.

ח"כ אראל מרגלית:
אני חושב שראינו שבוע שעבר את נתניהו משסע את העם, ראינו אותו מפלג בין יהודים לערבים, בין חילונים לדתיים. עכשיו מה שהוא עושה, המהלך האחרון הא מפלג את העם היהודי, ואם לא נעשה שינוי תהיה התבוללות גבוהה כמו שהייתה בתקופת ההשכלה לפני 200 שנה, כשהרבנים החרדים לא פתחו את שעריה של היהדות, אני אומר לכם יהדות זאת קהילה, יהדות זה קודם כל משפחה. ומדינה. אני לא אשכח את ציונה תגר שציירה בדמיונה את התמונה של אב ובתו איך אב ובתו ניצבים יחד בלי מחיצות ליד הכותל בשנת 1860. מי שלא ייאפשר לאב ובתו לעמוד ליד הכותל, ייקבל אותנו בפרצוף שלו, כי לנו יש ערכים מקודשים כחילונים, כמסורתיים, וכאנשים שלא רוצים שהיהדות תהיה בידיים של זרם אחד.

אבי גבאי:
הנושא של הכותל, תלוי ביכולת שלנו לנצח בחירות, אם לא ננצח בחירות, ונמשיך לדבר במונחים של קואליציה. וגושים לא ננצח לבחירות. בואו נבין את הריאל פוליטיק, החרדים תמיד ייקחו את נתניהו, אם נקים גוש חוסם שבהם החרדים צריכים ללכת איתנו, ואנחנו נדרוש, ולא רק הם, אנחנו נדרוש להחזיר את הסטטוס-קוו, לא נדרוש תחבורה ציבורית בשבת.

אבנר בן זקן:
לקחו לכם את העתיד, מישהו שאל על העתיד שלכם? איך יכול להיות שחטפו לכם את ההיסטוריה בשיטת הפוליטית הזאת. מה זה אומר? השיטה לא עובדת, עצם השאלה הזאת מראה לכם, תשאלו שאלות רציניות? מה זה מתווה כותל? זה יכריע את העתיד שלכם הצעירים?

הוד קרובי:
מה שברור, זה שיש ברית, ברית אחים, לאורך השנים, הוא נותן להם את מה שהם רוצים, והוא נותן להם את מה שהם רוצים. לכן, אני לא בונה כל כך על החרדים, אני כן בונה על גוש גדול מתון במרכז הבמה הפוליטית, אנשים שמאסו במדיניות הכלכלית של נתניהו, מפלגת העבודה שמובילה את כולם תחת הכותרת של מפלגת מרכז, ואז החרדים יבואו אלינו ויסכימו על פשרות. אפשר לראות שלבני שזכתה ב-30 מנדטים בקדימה לא יכלה לעשות איתם מו"מ.