דוד ביטן בשדולה לחיזוק העם היהודי: היחסים עם יהדות ארה"ב מאוד חשובים לנו. אבל, יש לנו בעיות פנימיות שאנחנו מודעים להן ומנסים לנווט בהתאם

בתאריך ה-31.10.2017 קיימה השדולה לחיזוק העם היהודי בראשות חברי הכנסת דוד ביטן (הליכוד) ונחמן שי (המחנה הציוני) דיון בנוכחות חברי הוועד המנהל של הסוכנות היהודית. במהלך הדיון בנוכחות מספר רב של ח"כים ממרבית סיעות הבית, נושאי ביטול מתווה הכותל וההחמרה בנושא הגיור, כפי שהתקבלו בממשלת ישראל בסוף חודש יוני האחרון, תפסו מקום משמעותי בשיח במהלך הדיון.

להלן עיקרי הדברים:
יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי:
צריך להתחיל בלדבר תכל'ס על ביטול מתווה הכותל והגיור, כל עוד  לא נעשית שום תזוזה בנושא, הפיצוץ של המשבר הזה הוא בלתי נמנע. זה לא עניין של קואליציה, או אופוזיציה, מדובר באחדות של העם היהודי.

סגן שר במשרד ראש הממשלה, ח"כ מייקל אורן (כולנו):
אני ממשיך להתעקש על יישומו המלא של המתווה- יש הרבה דברים שאפשר לעשות, כמו שיפור התשתית בקשת רובינסון במקביל ליישום המתווה אנחנו צריכים לעשות מאמץ משותף להגביר את המודעות לנושא יהדות התפוצות סקרב אזרחיי ישראל, גם עבור הישראלים ההשתתפות בתגלית יוצרת פתיחות לנושא, כנ"ל עם משלחות ח"כים.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני): אני לא זוכר תקופה שבה היו כל כך הרבה סימני שאלה לגבי יחסי ישראל והתפוצות- נושא הכותל, משבר הגיור, והתגברות האנטישמיות. אני קורא לח"כים לפעול יחד כדי למצוא פתרונות, ולא להחמיר את הבעיה.

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני): חייתי בארה"ב כשמונה שנים, ורוב היהודים היו קונסרבטיבים ורפורמים, בתור ישראלי בחו"ל הרגשתי בבית באמצעות הליכה לבית כנסת , וכך הבנתי את מהי האחדות. כמו שהוזכר אנחנו נמצאים במסלול בעייתי, ישנה התנכרות הולכת וגוברת בין מדינת ישראל ליהודי התפוצות, זוהי נורת אזהרה בשבילנו כי זאת האחראיות שלנו להבטיח ולשמר את אחדות העם היהודי.

ח"כ דוד ביטן (הליכוד):  אני יודע ששרנסקי זוכה לאמון גבוה מאוד מהקהילות היהודיות. אני רוצה לומר שהיחסים עם יהדות ארה"ב מאוד חשובים לנו, אנחנו מודעים לצורך לכך, להשפעה, אבל כמובן יש לנו בעיות פנימיות שאנחנו מודעים להם, ואנחנו תמיד מנסים לנווט בין כל הבעיות. הדברים בסוף ייסתדרו, וכמו כל דבר בישראל הכל לוקח זמן. אני מאמין שעוד שנה שנישב פה הבעיות הללו ייפתרו. ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): נשאלת השאלה למה השינוי שאנחנו חולמים עליו לא קורה. המצב בשטח מאוד בעיתי, אתם יודעים את זה מהצד שלכם, ואנחנו יודעים את זה מהצד שלנו-עניין הגיור, אנשים שכשרים לשרת בצבא, ולא כשרים להתחתן. כל הבעיות צריכות להיות מונחות היום על השולחן.

ח"כ נורית קורן (הליכוד):
היחסים ביננו חשובים בגלל הזהות שלנו כיהודים, ואנחנו צריכים להיות ביחד.

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי): אנשים אנחנו, אל נא תהיה מריבה ביננו. מותר לכולנו לא להסכים על בסיס דברים כאלה ואחרים. אבל, בליבת היחסים שלנו כולנו אחים ואחיות. עלינו תהביא לקשר שלא ניתק, קשר חזק בין יהודים בעולם כולו. כאשרצנקודת המוצא תהיה קשר לא רק איתכם, אבל גם עם הדורות הבאים. ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי): אם לסכם כולנו עם אחד.

  ח"כ סאלח סעאד (המחנה הציוני): העם היהודי בעולם הוא גב של מדינת ישראל. אני גאה להיות פה, אנחנו חלק אחד, מדינה אחת, ודגל אחד. ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני): אנחנו לא יכולים להתעלם מהמשבר הנוכחי, אני חושבת שהעובדה שהשדולה הזאת מייצגת כמעט את כל חברי הכנסת מכל המפלגות ימין לשמאל, כך אפשר להגיע לפתרונות לבעיות שעל השולחן. אנחנו צריכים לגשר על הפערים הללו כי אין לנו ברירה. ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני): אני רוצה להתנצל בשם הכנסת שאת. זאת המחויבות שלנו לדאוג שאתם יהודי התפוצות, חלק מהעם היהודי. ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד): אני בטוח שהממשלה עושה מאמצים לפתור את נושא הכותל. זהו אינו נושא פוליטי, אלא לאומי- האופוזיציה והקואליציה צריכות להתאחד, כדי לשמור על העם היהודי.מחר אני מכנס את וועדת הקליטה בנושא, כדי לשמוע מה ניתן לעשות. ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): אני בטוח שביחד נתגבר על הקשיים, ונפתור את הבעיות. מאז הביקור שלי בארה"ב אני מרגיש יותר אחראי לעניין של יהדות התפוצות, ומשתדל לעשות את חלקי.