גם בפגרה: דיון סוער בועדת הפנים על שאלת הגיור. האם במקום לדון במצוקתם של מאות אלפי אזרחים מתעסקים האמונים על הדבר בעלבונות אישיים?

היום (17/9) התכנסה ועדת הפנים על-מנת לדון בהתנהלות המשרד לשירותי דת בנוגע להצעת המחליטים המסדירה את מערך הגיור.
הסיפור החל לפני חודשים רבים כאשר בתחילתו הגיש ח"כ אלעזר שטרן הצעת חוק המבקשת לאפשר לרבני ערים להקים בתי-דין לגיור. הצעת החוק עוררה וויכוחים אמוציונלים רבים כשלבסוף הוחלט לבצע את הרפורמה המסויימת במסגרת החלטת ממשלה ולא כהצעת חוק.
ח"כ מירי רגב מוחה על כך שהרכב ועדת ההיגוי כפי שמוצע בהצעת הממשלה לא כולל את הרב הראשי או מי מטעמו:
ח"כ מירי רגב: הראשון לציון פגוע עד עמקי נשמתו שבאת עם הצעה שמוציאה אותו מענייני הגיור.
סגן השר אלי בן-דהן: גם אני פגוע. גם אני פגוע.
ח"כ מירי רגב: אבל אתה בכל זאת לא הראשון לציון!
ח"כ פנינה טמנו-שטה: אנחנו מדברים על סכסוכים והעלבויות ואנחנו לא דמברים על הדבר החשוב ביותר שזה הציבור שסובל.

ח"כ אורית סטרוק וסגן השר אלי בן-דהן מאשימים את סיעת הליכוד במצב שנוצר:
ח"כ אורית סטרוק: אנחנו עשינו טעות אחת. שהאמנו ליריב לוין. הצעת המחליטים היא מבחינתו כורח ולא דבר שאנו מזדהים איתו. היא תוצאה עגומה מאוד של התנהלות לא תקינה בעיקר של הקואליציה בהנהגת הליכוד.
סגן השר אלי בן-דהן
: מי שאשם פה זה הליכוד. הם עבדו עלינו.

קראו את עיקרי הדברים של הדיון שהתקיים הבוקר ושיפטו בעצמכם/ן, האם נעשה נסיון כן לפתור את הבעיה או שמדובר בוויכוח על עלבונות אישיים?

ח"כ מירי רגב: אנחנו עוסקים בסוגיות חשובות לעם ישראל, לארץ ישראל ולתורת ישראל. הדיון היום עוסק בהתנהלות של משרד הדתות בלבד בנוגע להצעת המחליטים בעניין הגיור. כיצד משרד הדתות הוביל את ההצעה הזו, כיצד הוא תיאם זאת עם משרד המשפטים, מדוע מי שמוביל הצעת חוק בנושא גיור היא שרת המשפטים ולא שר הדתות והאם כבוד סגן השר בן דהן עומד מאחורי דבריו שאמר בועדת הפנים ב22 במאי, בה הוא נתן סקירה על עבודת משרדו ונשאל על הגיור. שגן השר בן דהן אמר: "הנושא עבר אלי אחרי ההסכם הקולאציוני. לפני כן, זה היה מופקד במשרד ראש הממשלה. תהליך הגיור הוא תהליך הלכתי. את הנוהל לא אנחנו קובעים אלא הרבנות קובעת."
כפי שאתם רואים אני לא שייכת לש"ס ולא לבית היהודי ולא לאף זרם, אני יהודיה מסורתית. חשוב לי שהנושא "מיהו יהודי?" לא יפצל את העם הזה. אני שואלת את סגן השר, מדוע החלטתם שהצעת המחליטים בנושא הגיור תוציא את הרבנות הראשית מהעניין?מה עשה רע הראשון לציון במשך מאות שנים? האם הוא לא פעל על פי ההלכה? האם הוא לא גייר מספיק? האם הוא לא פעל לפי הנהלים?
הדתיים לא זקוקים לרבנות הראשית, להם יש את הרבנים שלהם. הרבנות הראשית נועדה לאנשים כמוני, וכמוני יש רבים. אני שואלת, מדוע הצעת המחליטים החליטה לשים איקס על הרבנים הראשיים? עם השר בנט זקוק לגב של ציפי לבני כי הוא לא מספיק חזק? האם השר בנט לא מאמין ברבנות הראשית והוא חושב שהם לא צריכים לגייר? האם לדעת השר בנט הרבנים הראשיים טועים ולא מגיירים נכון?
יש חסר תיאום בין משרד הדתות למשרד המשפטים, או בין משרד הדתות בינו לבינו עצמו. חלק אומרים הצעת המחליטים נעשתה בטעות, חלק אומרים שלא.
ב"מיהו יהודי?" לא משחקים. לא יכולים להיות 20,000 מחליטים וגורמים. אם בסוף המהלך הראשון לציון חותם הוא צריך להיות מעורב גם בכללים. עם הסמכות באה אחריות.

ח"כ דוד צור: הערה טכנית. הנושא הזה נידון בועדת חוקה לפרטי פרטים. הגיעו לפשרה ולהבנה שזה יידון בהחלטת ממשלה. למה הועדה נדרשת פה למשהו שועדת חוקה ומשפט דנה בו כבר והפכה בו בלי סוף.

ח"כ מירי רגב: לועדת הפנים יש פיקוח על משרד הדתות. לא זכינו לראות את בנט אף פעם בועדה. בן דהן מגיע ומשתף את הועדה בפעילות משרדו. משום שאנחנו אחראים על משרד הדתות ואני מזהה שיש כאן התנהלות לא תקינה של משרד הדתות.

ח"כ דוד צור: אז למה מראש ועדת הכנסת בחרה שועדת חוקה תדון בחוק?

ח"כ מירי רגב: זכיתי, תודה לקב"ה – יש לי זכות לדון בענייני משרד הדתות. אם ועדת הכנסת תחליט אחרת אין בעיה.
אני רוצה להבין מדוע סגן השר רוצה להדיח את הראשון לציון מתפקידו שאמון על נושא הגיור.

סגן השר אלי בן-דהן
: שאלת שאלות נקבות. אני מתכוון לומר דברים לא פשוטים ואמיתיים. חבר הכנסת שטרן הציע הצעת חוק שבמהלך חודשים רבים אנחנו ניסינו להגיע איתו לנוסח מוסכם בסופו של דבר מסיבות שונות לא הגענו לנוסח מוסכם כשמה שעמד על הפרק הם שתי מחלוקות. אחד – מעמד הרפורמים, והשני – מעמד הרבנות הראשית לישראל. לאחר שלא הצלחנו להגיע להסכם, אני הכנתי הצעת חוק ממשלתית.
בנוסח הראשון של שטרן, אני אמרתי לו שהיא לא נראית לי ואני לא יכול להסכים עליה. שלחתי אותו לרבנים הראשים לישראל. שניהם הסכימו לנוסח הראשוני של שטרן. אני יכולה להראות לכם את זה בחתימת ידו של הרב הראשי. הראשון לציון רק ביקש להוסיף דבר אחד, שרבני הערים יעברו בחינה בנושאי גיור. שני הרבנים הראשיים הסכימו להצעת החוק הראשונה של שטרן, הצעת חוק שאני אומר לכם שהיא גרועה ולא טובה, אבל הרבנים הראשיים הסכימו.
אני אומר דברים לא פשוטים שקשים וכואבים לי כאיש הרבנות הראשית.
שני הרבנים הראשיים הסכימו להצעת החוק הגרועה של חבר הכנסת שטרן. רק ביקשו להוסיף את הבחינות על נושא הגיור.

התפרצויות מהקהל: זה לא נכון

סגן השר אלי בן-דהן: (בכעס) זה נכון! זה נכון!
אני אמרתי לו, עם כל הכבוד לרבנים הראשיים אני לא מסכים לזה, אני לא מוכן לזה. אני רוצה להוסיף עוד הרבה מאוד תנאים על הצעת החוק הזו. במהלך ההתדיינות הגענו למצב שבו אני לא יכולתי יותר להסכים לנוסח שהוא הציע. היו שני דברים שלא תאמו את רצוני – 1. נושא של מעמד הרפורמים. יש איזשהו סעיף שעסק בעיגון פסקי הדין שהם קיבלו בבתי המשפט 2. מעמד הרבנות הראשית בישראל. אני עמדתי על כך שיהיה להם יותר משקל ממה ששטרן הציע.
אני הכנתי הצעת חוק משלי. כל הרבנים שהתייעצתי איתם גם "הקיצונים", תמכו בה. הלכתי לראשון לציון ואמרתי לו שאני רוצה את תמיכתו. הוא אמר אני נוסע לחו"ל תוך יומיים יש לך תשובה ממני. עד היום לא קיבלנו תשובה. מה כן קיבלתי? תשובה מהעוזר שלו שהרב לא רוצה להתערב בגיור לא לחיוב ולא לשלילה. העוזר אמר לי תחליט אתה.
אני ירדתי מהצעת החוק, כי אני לא רציתי להגיש הצעה חוק ממשלתית בלי תמיכתו של הראשון לציון. הורדתי אותה.

ח"כ מירי רגב:
זה יפה מאוד.

סגן השר אלי בן-דהן: כיוון שכך נשארה רק הצעת החוק של שטרן על שולחן הכנסת.
יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין הציע פשרה – כל הסעיפים שמוסכמים עלי ועל שטרן יעברו בקריאה הראשונה. מה שלא מוסכם יצא מהחוק של שטרן. וכך היה. לוין הבטיח שהצעת החוק לא תקודם לקריאה שנייה ושלישית אלא בהסכמתנו ולאחר שנגיע להמשך דיונים על הסעיפים הלא מוסכמים. כפי שאמרתי, הסעיפים הלא מוסכמים – הרבנות והרפורמים. הגענו לסוף מושב החורף הקואליציה הביאה שלושה חוקים – המשילות, משאל עם והגיוס. מה לעשות כל מפלגה בחרה לעצמה, זה החוק שאני מקדמת. גברת לבני וסיעת התנועה לא היה להם שום חוק שהם יכולים לגלגל.
לוין אמר ללבני שהוא מתחייב לה שהצעת החוק הזאת של שטרן – הוא יקדם אותה באופן אישי. זו הייתה התחייבות של לווין לתנועה. אבל מה לעשות אנחנו התנגדנו. יו"ר הקואליציה, יש עתיד והתנועה אישרו את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית בניגוד לדעתנו. הצעת החוק עמדה לעלות לקריאה שנייה ושלישית בסוף משוב החורף. אנחנו הגשנו רביזיה וגם ייצרנו משבר קואליציוני.
במושב הקיץ שוב התחלנו דיונים. רה"מ בשלב מסויים הטיל על הרב דרוקמן להביא נוסח מוסכם. לצערי אני אומר – הוא לא הצליח. ואז קרה דבר נוסף בקואליציה – ישראל ביתנו נפרדה מהליכוד. כיוון שכך ישראל ביתנו הייתה צריכה לבדל את עצמה בשני גורמים – מהליכוד ומהבית היהודי. ולכן, ישראל ביתנו חברה להתנועה והודיעה שהם מעלים את הנוסח של שטרן שאנחנו התנגדנו אליו. פנינו לליכוד והם אמרו – גם אנחנו נתמוך בהצעת החוק הזאת.

ח"כ מירי רגב: אני לא יודעת מי זה הליכוד אני לא תמכתי.

סגן השר אלי בן-דהן: יש מי שמייצג את הליכוד וזה יריב לוין.
הליכוד יחד עם ישראל ביתנו והתנועה היו מוכנים לקדם את הצעת החוק של שטרן שהייתה מנוגדת לדעתנו.

ח"כ אורית סטרוק: נוסח הצעת החוק הכי חמור, עוד הוסיפו את התנאי של איתן כבל בנוגע לרפורמים!

סגן השר אלי בן-דהן: כדי שלא יהיה משבר ממשלתי, אנחנו הסכמנו להצעת מחליטים. כיוון שלדעתנו הצעת המחליטים היא פי מאה יותר טובה מהצעת החוק.
הצעת המחליטים הזאת – פחות גרועה, יותר טובה מבחינתנו. כשיש שתי אלטרנטיבות, והצעת החוק של שטרן יש לה את כל הסבירות לעבור כי כולם תומכים בה, אנחנו בחרנו בהצעת המחליטים שהיא הרבה יותר טובה.

ח"כ מירי רגב: לבית היהודי יש זכות וטו בענייני דת ומדינה אבל מה לעשות שבנט רוצה את הרב סתיו כרב ראשי ולא את הראשון לציון.

סגן השר אלי בן-דהן: די הבחירות לרבנות הסתיימו כבר.

ח"כ מירי רגב: וזה לא מצא חן בעינכם אז עכשיו אתם עושים דווקא.

סגן השר אלי בן-דהן: הקשבת לכל מה שסיפרתי?
נשאלה פה שאלה – שללנו את הסמכות של הרב הראשי מהגיורים. אבל צריך לזכור הצעת מחליטים לא מבטלת חוק! החוק נשאר ברור. ראש העדה נשאר ראש העדה והוא זה שיש לו סמכות על הגיור. גם בהצעת המחליטים – כל גיור מובא לרב הראשי.

ח"כ מירי רגב: ואם הוא לא יאשר. ישאלו אותו למה לא אישרת את זה.

סגן השר אלי בן-דהן: לא יאשר! לא אכפת לי. אני מאמין באמונה שלמה, שהרב הראשי הוא אדם ענייני. כל מתגייר שיבחר במסלול של ללכת לרבני ערים יודיעו לו מראש דע לך שהגיור שלך כמו כל גיור מותנה באישורו של הרב הראשי.

ח"כ פנינה טמנו-שטה
: אז מה שיפרנו? אנחנו רק עושים כאוס.

סגן השר אלי בן-דהן: כל מתגייר ידע שהגיור שלו מותנה באישורו של הרב הראשי בישראל. אם הרב הראשי ירצה הוא יגויר. אם הרב הראשי יחשוב שהגיור לא טוב – הוא לא יגויר. אני, בניגוד לכם, אני מאמין שהרב הראשי הוא ענייני ויבחן כל גיור לגופו. אם הוא היה טוב הוא יאשר ואם לא הוא לא יאשר.

ח"כ מירי רגב: מי קובע את ההלכה בגיור, מי הסמכות?

סגן השר אלי בן-דהן: יש כללי גיור. כתב אותם עו"ד שמעון יעקובי והכללים אושרו על ידי הרב עמאר. הם כללי הגיור שיכולו גם על רבני הערים. שלא יבלבלו אתכם.

צועקים מהקהל: כתוב שיש לרבני הערים עצמאות הלכתית!

סגן השר אלי בן-דהן: כל הדברים המרכזיים – הם בהתאם לכללים שאושרו.

ח"כ מירי רגב: מי ועדת ההיגוי?

סגן השר אלי בן-דהן: שני רבנים שמתעסקים בזה 40 שנה. ואליהם מצטרף ראש מערך הגיור. הוא היה ממלא מקומו של הרב דרוקמן בשנתיים האחרונות.

ח"כ מירי רגב: מי ממנה אתה הרבנים?

סגן השר אלי בן-דהן: ממשלה.

ח"כ מירי רגב: ועדת ההיגוי צריכה להיות מתאומת עם הרבנים הראשיים, לא יכול להיות שהועדה הזו מתאומת רק עם הממשלה. הרב הראשי הוא זה שצריך לאשר את הגיורים והרבנים שנבחרו לועדת ההיגוי הם קובעים הלכתית בלי תלות ברב הראשי. הם הרב הראשי יהיה מעורב בוועדה הזו – נגמרו הבעיות.

סגן השר אלי בן-דהן: לפני חודש וחצי, באו הרב דרורי והרב דרוקמן אל שני הרבנים הראשיים לישראל עם הצעת המחליטים. אמרו לו – אנחנו רוצים לשבת אתכם על הנוסח. התחילו לשבת, אני גם באתי אבל אמרו לי תצאו אנחנו יושבים רק עם רבנים. אין בעיה הלכתי. נשארו ארבעתם בין היתר הרב דרוקמן והרב דרורי רצו להציע להם שיו"ר ועדת ההיגוי יהיה ראש מערך הגיור. אבל הרבנים הראשיים אמרו שהם צריכים לעזוב את הפגישה כי יש להם פגישה אחרת. הרב דרורי והרב דרוקמן רצו לתאם עוד פגישה, עברו 7 שבועות ולא הייתה פגישה! אחרי 4 שבועות הרב דרוקמן התחנן לפגישה אצל הרב הראשי, הייתי צריך להפעיל אלפי לחצים כדי שהוא יסכים לקבל אותו לבד. הרב הראשי אמר לו שהוא לא רוצה לדון על המחליטים.

ח"כ מירי רגב: אני מאמינה לך ואני יודעת שאתה מדבר מדם ליבך.

ח"כ אורית סטרוק: אנחנו עשינו טעות אחת. שהאמנו ליריב לוין. הוא אמר לנו תצביעו על ההסכמות בקריאה ראשונה. שם הייתה הטעות כי הוא האמנו לו.

סגן השר אלי בן-דהן
: מי שאשם פה זה הליכוד. הם עבדו עלינו.

ח"כ מירי רגב: הראשון לציון פגוע עד עמקי נשמתו שבאת עם הצעה שמוציאה אותו מענייני הגיור.

סגן השר אלי בן-דהן: גם אני פגוע. גם אני פגוע.

ח"כ מירי רגב: אבל אתה בכל זאת לא הראשון לציון!!!

ח"כ פנינה טמנו-שטה: אנחנו מדברים על סכסוכים והעלבויות ואנחנו לא דמברים על הדבר החשוב ביותר שזה הציבור שסובל.

ח"כ מירי רגב: מה הוא חותם על כל גיור? מה הוא חותמת גומי? ועדת ההיגוי צריכה להיות באישורו.

יצחק אלחרר ראש הלשכה של הראשון לציון: הראשון לציון לא אישר את הצעת החוק הראשונית של שטרן. היה סעיף שרצו לתקן בתור התחלה, לקראת שורה של תיקונים, אבל הוא לא אישור.

סגן השר אלי בן-דהן: (כועס)

יצחק אלחרר: כאשר הראשון לציון ראה שכל הנושא ההלכתי לא מופיע בהצעת המחליטים הוא אמר מה אני חותמת גומי? אם רוצים נקים ועדה מסודרת ביחד ונקבע את הדברים האלה. אם זה המצב אין לי איך להתקדם עם זה.

ח"כ מירי רגב: הצעת המחליטים כמו שהיא היום לא מקובלת על הרבנים הראשיים. הקמתם ועדה שעוקפת אותם כרבנים ראשיים. אם הראשון לציון לא יחתום על גיור של מישהו, אותו מתגייר שעבר את כל התהליך יפנה לבית משפט, ואז בג"צ יפסוק.

ח"כ אורית סטרוק: אבל ראש מערך הגיור יושב בוועדה הזאת.

ח"כ מירי רגב: יש לכם זכות וטו!

סגן השר אלי בן-דהן: אין לנו וטו אחרי קריאה ראשונה (שהסכמנו לה בגלל ההבטחה של לוין!)

ח"כ מירי רגב: פונה ליועצת המשפטים לברר אם באמת יש וטו או לא.

ח"כ דודו רותם: מה פתאום זה נידון בכלל בוועדה הזאת. היועמ"ש אמר שוועדת הכנסת צריכה להחליט בעניין. ועדת חוקה דנה בנושא הזה. הועדה נמצאת במצב שהיא העבירה את החוק.

ח"כ מירי רגב: אני לא מתעסקת עם החוק. אני שואלת שאלה פשוטה. כיצד משר הדתות שפועל בתיאום עם הרבנים הראשיים חתום על הצעת חוק שמוציאה את הרבנים הראשיים מתהליך הגיור.

ח"כ ישראל אייכלר
: אתם יכולים להגיד שאם זה עובר אתם עוזבים את הממשלה. כנראה זה לא חשוב לכם מספיק.

ח"כ אורית סטרוק: בזה אתה צודק, על כל דבר אפשר לפרק ממשלה.

סגן השר אלי בן-דהן: א. אני אומר לך שהצעת המחליטים שומרת על מעמד הרבנות הראשית בצורה טובה.
רגב – אבל הם לא חושבים כך.

ח"כ דוד אזולאי: הרב הראשי כותבת שההצעה מייתרת את הרב הראשי.

ח"כ פנינה טמנו-שטה: שוב דנים בהיעלבויות. לא דנים על הנושא החשוב ביותר איך עוזרים לציבור.

סגן השר אלי בן-דהן: ב. אני סיפרתי על המאמצים הגדולים מאוד שעשינו לתאם גם את הצעת המחליטים עם הרבנים הראשיים. צר לי שהם לא הושיטו לנו יד.

יעקב אשר: קשה להם להתאושש מהטראומה שהפסידו בבחירות עם הרב סתיו.

סגן השר אלי בן-דהן: ג. מה שצריך לקרות זה שמפלגת הליכוד שהיא מפלגת השלטון תודיע שאם הצעת החוק של שטרן תעלה, מפלגת הליכוד כולה תפיל אותה יחד עם מפלגת הבית היהודי.

ח"כ אורית סטרוק: הצעת המחליטים היא מבחינתו כורח ולא דבר שאנו מזדהים איתו. היא תוצאה עגומה מאוד של התנהלות לא תקינה בעיקר של הקואליציה בהנהגת הליכוד. אנחנו עשינו טעות באיזשהו שלב, בשלב שהאמנו ליו"ר הקואליציה שהוא הבטיח לנו שאחרי הקריאה הראשונה זה לא יקודם אלא בהסכמה. יותר לא נחזור על טעויות כאלה. אם אנחנו רוצים לתקן תיקון גודל בימים הנוראים האלה, אני קוראת לך ח"כ מירי רגב, את חברת כנסת מאוד פעילה ומקושרת מאוד, לכו בכוחם זה, אני מודיעה שאם הליכוד…

ח"כ מירי רגב: אם אני הייתי שרת הדתות הייתי הופכת את השולחן. לא היה עובר תחת ידי.

ח"כ דוד אזולאי:
מה יש ללבני עם הגיור כאילו היא הביאה כבר את השלום.

ח"כ פנינה טמנה-שטה: אי אפשר להתעלם מזה שיש פה בעיה בגיור, 300 אלף איש שיש להם בעיה.

ח"כ אורית סטרוק: אם הליכוד מצביע יחד איתנו נגד החוק, נפיל את החוק הרע זה.

ח"כ מירי רגב: אני מצביעה נגד

ח"כ אורית סטרוק: לא את, הליכוד.

ח"כ דוד צור: הדיון הזה מוסיף ריב ומדון הוא לא מוסיף תרומה. היה צריך להשאיר את הדיון בועדת חוקה ומשפט. אני לא דוברו של אלעזר שטרן אבל אני אומר לכם, אמירות מהסוג שהוא "ממית אסון"…. הוא צריך לקבל פרס ישראל! הוא אדם אמיץ.

ח"כ יעקב אשר: טיפול תרופתי על האובססיה, לא פרס ישראל.

ח"כ דוד צור: הוא היה קצין אמיץ ובכיר בצבא, ונשאר אמיץ בלחימה שלו בנושא הגיור. הוא הקים את פרוייקט נתיב והוא צריך לקבל עליו פרס ישראל. ההצעה שבאה למנוע את המצב הקיים, לנסות ולהפוך את תהליך הגיור למשהו יותר אנושי, הצעת המחליטים הזאת כפי ששמעתם מסטרוק ומבן דהן שדיבר מדם ליבו – מישהו מתעלם מהרבנים הראשיים? הוא הרי התחנן אליהם. כל גיור של רב עיר מגיע בסופו של דבר להחלטה של רבנים ראשיים. אתם מבזים את הרבנים הראשיים, הרי מה את אומרים? הוא חותמת גומי! הוא לא יהיה מספיק חזק לא לאשר? אתם מבזים אותם. זה הרי יפתח צווארי בקבוק, יהיה יותר נגישות לגיור. כל הסיפור הוא – להפוך את המצב ממונופול לקצת יותר פתוח.

ח"כ יעקב אשר
: אז תפריט גם את המשטרה! זה עניין מקצועי אתה מתעסק בנושא שאתה לא מבין בו.

ח"כ פנינה טמנו-שטה: אני רוצה להמשיך את הקו של צור. אני לא רואה את זה כהפרטה של סמכויות אלא להפך – הרחבה של סמכויות. אז אם עושים את זה נכון זה יניב רק תוצאות חיוביות. אנחנו סטינו מהנושא העיקרי לטעמי, לפי דו"ח מבקר המדינה בישראל ישנם 320 אלף אזרחים שאינם נחשבים יהודים לפי ההלכה היהודית.
לפי ממצאי הדו"ח, בשנים האחרונות חלה ירידה ניכרת בכמות המתגיירים. אנחנו דנים פה ברפורמה בחוק חדש שירחיב את הסמכויות שניתן מענה לאנשים האלה, שלא ילכו להתחתן בנישואים אזרחיים ושלא תהיה התבוללות. יש פה יותר מידי תככים ואגו וכן שיתפו ולא שיתפו משהו פה חסר. צריך לתת מענה בלי להעביר אנשים שמונה מדורי גיהנום.

ח"כ ישראל אייכלר: הנושא נוגע לכל הציבור המסורתי, הלא דתי, שרוצה להיות בטוח שכל הילדים שלו יהיו יהודיים ובלי פיקציות. גיור הוא אקט דתי שבו אדם מקבל עליו את האמונה ואת הדת ואת המצוות. אם הוא לא מקבל עליו עול תורה ומצוות אז הכל פיקציות לא משנה על ידי מי זה נעשה. אני לא מבין למה מדינת ישראל בכלל צריכה להתערב בעניין דתי, אבל אם כבר היא עושה את זה כתוב בחוק שראש העדה הדתית הוא זה שמבצע פקודת המרה. ברגע שגם רבני ערים יכולים לגייר, בלי סמכות של הרבנים הראשיים, הם יוכלו לגייר מישהו שלא קיבל על עצמו עול תורה ומצוות ולעשות לו הליך גיור שבסוף בג"צ הוא זה שיביא לו הכשר ולא ההלכה.

ח"כ יעקב אשר: זה עסקה פוליטית. כולם יודעים את זה. כנראה שהיה לשטרן חלום להיות רמטכ"ל והוא לא הצליח. אז עכשיו הוא מנסה להיות בכנסת רב.
יש גופים מקצועיים, כמו שיש צבא, ומשטרה, אי אפשר לייצר מסלול עוקף.
עדיין יש לבית היהודי טראומה מהבחירות של הרבנים הראשיים. יושבת פה אורית סטרוק, אם היה פה דיון על מאחז או התנחלות קטנה היא הייתה הופכת שולחנות. אבל פתאום היא מדברת על הסכמות.

ח"כ מירי רגב: הגיור הוא נושא חשוב. בעניין של "מיהו יהודי?" אסור לנו לשחק. במקומות שיש בעיות אם העניין של מיהו יהודי אפשר למצוא את הפתרונות. עובדה שהצבא מגייר אנשים ועושה דברים נפלאים עם חיילים נהדרים הם מתגיירים על פי ההלכה והכל נעשה בתיאום עם הראשון לציון. ממתי הצעת חוק פרטית מובילה ממשלה. אין דבר כזה. שלא יבלבלו אף אחד. לבית היהודי יש זכות וטו הם היו יכולים לעצור אותה אם הם היו רוצים. הצעת המחליטים לא מתואמת עם הרבנים הראשיים. מה שהיא עושה, היא אומרת שבסוף המהלך הרב הראשי חותם על זה. למי שיש סמכות יש לו גם אחריות, אם הוא הסמכות הוא צריך להיות חלק מהתהליך. אם הראשון לציון יהיה חלק מהליך הבחירה של ועדת ההיגוי והועדה תעבוד בתיאום עם הרבנות הראשית, יבחרו את הדיינים בתיאום איתם, הראשון לציון לא יתנגד לכך. אין לו שום בעיה שיהיו יותר רבנים שמגיירים ושזה יהיה נגיש יותר. יש לו בעיה שאת הכללים ההלכתיים תקבע ועדה ולא הוא. הוא לא יוכל לחתום על זה בסוף התהליך. זה לא הגיוני לשים הצעת מחליטים ששמה את הרבנות מחוץ לתמונה.