גיוס החרדים לשירות אזרחי הוקפא. ח"כ איילת שקד: "מדובר בחבלי לידה"

מאז אושר החוק החדש ל"שוויון בנטל", לפני מספר חודשים, גיוס החרדים למסלולי "השירות האזרחי" הופסק לחלוטין. הקפאת הגיוס מקורם בעובדה כי משרד הביטחון טרם העביר למנהלת את הנתונים הנחוצים לצורך ניסוח התקנות. כך עלה בדיון שהתקיים היום (שלישי) בוועדת המעקב אחר יישום החוק החדש.
על פי ראש המנהלת לשירות אזרחי, שר שלום ג'רבי, יעד הגיוס בשירות האזרחי לשנה זו, עד יולי, הוצב על 1300 חרדים. בפועל הצליחה המנהלת לגייס עד היום 801 חרדים בלבד. המשמעות היא שהמנהלת לא תעמוד ביעדי הגיוס שהוגדרו בהחלטת הממשלה.
ח"כ אלעזר שטרן: "מדובר בזלזול מביש. לא יתכן שניסוח התקנות לוקח יותר מחודש".
בהמשך הדיון הוחלט כי לנוכח הפערים ביעדי הגיוס ולאור העובדה שלא ניתן בשלב זה להמשיך לגייס, כל זמן שלא נוסחו התקנות הדרושות, הוועדה המליצה להוריד את יעדי הגיוס לשנה זו בשליש.
נציגי אגף כוח אדם בצה"ל התריעו כי מאז אישור החוק החדש כ60% מהחרדים שקיבלו זימון להגיע לבקו"ם בחרו שלא להתייצב. לטענתם: "בחודשים האחרונים אנחנו מזהים האטה במספר החרדים שמתגייסים לצה"ל. ירידה זו מוסברת להבנתנו בשיח שהתפתח ברחוב החרדי לאור חקיקתו של החוק החדש".
יו"ר הוועדה ח"כ איילת שקד ציינה כי הקשיים מקורם בחבלי לידה לנוכח הזמן הקצר שעבר מאז אושר החוק. ח"כ שקד ביקשה לערוך בימים הקרובים דיון על התקנות שטרם אושרו וכן לקיים ביקור בבקו"ם ובלשכות התעסוקה של החרדים כדי ללמוד מקרוב את פעילות הגופים לנוכח אישור החוק.

לידיעה המלאה באתר הכנסת