גדעון סער סרב להתחייב לתמיכה בנישואים אזרחיים ואמר: "שינוי סטטוס קוו בנוגע לנישואים וגירושים בישראל הוא מאוד כבד".

הבוקר, ראשון 17.1.2021 התראיין יו"ר מפלגת "תקווה חדשה", גדעון סער, לרשת ב'. וסירב להתחייב כי מפלגתו תתמוך בהנהגת נישואים אזרחיים לזוגות חד-מיניים.

גדעון סער אמר במהלך הריאיון:

"הנושא של שינוי סטטוס קוו בנוגע לנישואים וגירושים בישראל הוא מאוד כבד. אני לא אתן בקלות דעת התחייבות שלא אוכל לעמוד מאחוריה. כמפלגה חדשה נקיים דיונים על מספר נושאים. בניגוד לאחרים יש לנו מחויבות לבצע כל דבר שנתחייב. אנחנו נפרסם את עמדתנו במצע. אנחנו מתחייבים לתקן את האפליה בנושא הפונדקאות לגאים. בנושא השני  (נישואים) נקיים דיונים ונודיע את עמדתנו".

על פתיחת עסקים בשבת אמר:

"עמדתי איננה שוללת באופן עקרוני פתיחה של מרכולים בשבת, זה צריך להתבצע באופן של איזונים. כל רשות מקומית בוחרת כיצד היא תקיים את האיזונים האלה. לא לכל מקום יש את אותו האופי. האמירה המחייבת אותי – בממשלה בראשותי לא תהיה כפייה כלשהי, לרבות כפייה דתית".

בתגובה  עפר שלח, יו"ר מפלגת תנופה, מסר:

"‏לא הבנתי, גדעון, אתה בעד או נגד? וכולנו צריכים להבין: בממשלה הבאה אתם צריכים את מי שאומר את דעתו באופן ברור ויודע להילחם עליה ולהפוך אותה למציאות".

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ כתב:

"למה לא הופתעתי ממה שאמר גדעון סער? כי אני מכיר אותו ואת עמדותיו הרבה שנים. הוא אמר הבוקר בקלמן ליברמן את האמת שלו. לא בצורה הכי מפורשת, אבל באופן שברור לכולם. הוא לא יקדם את זכויות הלהט״ב בישראל. זה לא מעניין אותו ויש לו שותפות גורל עם החרדים. זה צריך להדליק נורה אדומה אצל כל שמאלני שחושב להצביע לו. לא מאמין שיש הרבה כאלה, אבל כדאי שהעניין יהיה ברור: מרצ חזקה, לא תתן לממשלה לפגוע בקהילה. מרצ היא הבית של הקהילה הגאה. מאז שולמית אלוני ז״ל ועד החוק לאיסור טיפולי ההמרה שהספקתי ליזום בתוך כל השנה המטורפת הזו. החוק הזה מציל חיים של אלפי אנשים שנשלחים להתעללות הזו שאמורה ״לתקן״ אותם. אנחנו במרצ לא רוצים להמיר אף אחד. אנחנו רוצים לקדם את הזכויות של כל אדם. אנחנו רוצים יחס של כבוד לכל אדם. שיוויון וכבוד. אנחנו כאן בשביל אלו שסובלים מדיכוי ואלימות בגלל שהם להט״בים, בשביל אלו שלא יכולים להתחתן כאן בארץ או להביא ילדים לעולם בלי לפשוט רגל. בשביל אלה שמפחדים פחד מוות שיגלו עליהם ויזרקו אותם מהבית. הקהילה הגאה היא גם הבית האישי שלי, ואני אילחם נגד כל מי שיפגע בה ואמשיך לקדם בכל הכוח את הזכויות שלנו. בזה אני מאמין, ומי שמאמין בזה, צריך להצביע מרצ. כי רק על מרצ אפשר לסמוך שתמשיך לייצג את הקהילה הגאה בלי פחד, בלי לברוח. ובעיקר מתוך מחוייבות אמיתית. הוכחנו את זה. ואין לנו שום כוונה לעצור".

ח"כ יאיר גולן (מרצ) צייץ בחשבון הטוויטר שלו:

"גדעון סער הוא אכזבה ישנה. שמרן בתחפושת של ליברל שימכור את האינטרסים של הציבור החילוני בישראל לחרדים. רק על מרצ אפשר לסמוך שתילחם בכפיה דתית".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) כתב:

"אפרופו הגמגום של סער, אני גאה להיות חלק מהמפלגה הגאה בכנסת. גם במספר חברי הכנסת וגם בעשייה. יש עתיד לעולם לא תגמגם או תזגזג: אנחנו מאמינים בשוויון זכויות. רק יש עתיד גדולה וחזקה תביא לממשלה שפויה וליברלית".

שרן השכל (תקוה חדשה) כתבה:

"כמה קל לשקר, כמה קל לעוות את האמת. מיום שנכנס לכנסת, גדעון סער קידם עשרות חוקים ויוזמות למען הקהילה הגאה בישראל. כשר חינוך, בעקבות הרצח בבר-נוער, הוא קידם הכשרות למורים ומחנכים כדי לצייד אותם בכלים לסיוע לבני נוער להט"בים במערכת החינוך. למרות לחצים, הוא גם הכיר בארגון "איגי" – ארגון הנוער הגאה – כתנועת נוער, ותיקצב אותו בתמיכה ממשלתית. ב-2011, משרד החינוך בראשות סער קרא למנהלי בתי הספר בישראל לציין את היום הבינלאומי למאבק בהומופוביה בפעילות חינוכית מתאימה, וליצור סביבה תומכת ומוגנת עבור תלמידים להט"בים. כשר הפנים, הוא הכיר באופן תקדימי בבני זוג הומואים ולסביות כזכאים לפי חוק השבות, ופתח בפניהם את שערי העלייה לישראל. וכן − הוא גם הצביע בעד הזכות לפונדקאות לגברים הומואים, זכות שעד היום נתונה לנשים בלבד.  ולא – הוא מעולם לא אמר שמשפחה עבורו היא רק אבא ואמא, ואף הכחיש שהדברים נאמרו בזמן אמת. אני עצמי הייתי יו"ר השדולה למען הקהילה הגאה, והתפטרתי מהתפקיד בגלל התנגדות הליכוד למתן זכות לגברים הומואים להפוך להורים בהליך פונדקאות. לחולדאי קשה לקבל את העובדה שגם אדם מאמין, מסורתי וימני, יכול להיות ליברל ולהילחם על שוויון זכויות לכולם. בלי יחסי ציבור, בלי כל הרעש, אלא במעשים. כשגדעון סער יכנס למשרד ראש הממשלה, הוא ימשיך לקדם את זכויות הקהילה הגאה, כמו שעשה עד היום".

השר יעקב ליצמן תקף את גדעון סער בביטאון 'המודיע', והבהיר:

"דברי סער בעד פתיחת מרכולים בשבת רח”ל, מהווים הצהרת כוונות מסוכנת באשר לדרכו הפוליטית ועמדותיו הצפויות בנושאי דת ומסורת ישראל. שמירת שבת קודש במרחב הציבורי היא ערך עליון עליו נאבקנו לאורך הדורות ולא נאפשר פגיעה בשבת קודש. הרואים פגיעה במסורת ישראל כר פוליטי נוח לגרוף קולות"

מפלגת "תקווה חדשה" של גדעון סער הגיבה למתקפה נגדו, לאחר שסירב להתחייב לקדם נישואים אזרחיים אם יצליח להרכיב את הממשלה הבאה ומסרה:

"במסגרת כל תפקידיו הממלכתיים קידם גדעון סער את זכויות הקהילה הגאה. כשר פנים אישר בהחלטה תקדימית שיהודים יוכלו לעלות ארצה עם בני זוג חד-מיניים לפי חוק השבות. שינוי אמיתי, לא סיסמאות. יש מי שמפזר הבטחות חסרות כיסוי – ויש מי שעשה פעמים רבות שינויים בפועל למען הקהילה הגאה. ממשלת תקווה חדשה בראשות גדעון סער תפעל למען זכויות הקהילה הלהט"בית, במעשים, כחלק מתפיסת עולם ליברלית. לא ככלי להפקת רווחים פוליטיים".