בשל מחסור של 20 מיליון שקלים, הליך גיור של אלפי חיילים במסלול "נתיב" יופסק. ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) : "נתיב היא נקודת אור במערך מקרטע, סגירתו הינה בכייה לדורות".

 אתמול, רביעי 30.05.2018 פנתה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) יו"ר שדולת עם דת ומדינה למזכיר הממשלה, צחי ברוורמן ולסגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן (ש"ס) בעקבות ההודעה על הפסקת הפעילות של נתיב, מסגרת ההכשרה הגדולה בישראל לגיור.

אתמול, שיגר מנכ"ל נתיב מכתב למשרד רה"מ ולחיל החינוך בו הוא מודיע על סגירת הקורס ושליחת החיילים אל יחידותיהם. בעקבות המכתב, וההודעה על הפסקת הפעילות של נתיב אשר מהווה את מסגרת ההכשרה הגדולה בישראל לגיור, פנתה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) במכתב אל מזכיר המדינה צחי ברוורמן ואל לסגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן (ש"ס).

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "בתוך מערך גיור מקרטע, נתיב היא נקודת אור המצליחה להנגיש את ההכנה וההכשרה לתהליך המורכב הזה ולקרב לתהליך. סגירה או פגיעה במפעל החשוב הזה תהיה בכייה לדורות. היא תפגע קשות בציבור גדול של תלמידים וחיילים הנמצאים בעיצומו של התהליך, במועמדים עתידיים לגיור, ולמעשה – במערך הגיור בישראל בכללותו. הגיור היא סוגיה לאומית חברתית-ממעלה ראשונה, שתשליך על דמותה ועתידה של החברה בישראל. את המערך הזה צריך להרחיב, לא לסגור. אם הממשלה לא יודעת למצוא סכום זעום כל כך להמשך הפעילות של נתיב, זו בושה שמעידה על סדר עדיפויות מעוות לחלוטין. מזכיר הממשלה עדכן שהנושא בטיפול, ואני מקווה שראש הממשלה יתעשת ויועבר באופן מיידי התקציב הנדרש לפעילות המפעל החשוב הזה".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) :״אם אהרג בקרב אני רוצה להיקבר ליד החברים שלי, ואם אשתחרר חי – אני רוצה להתחתן כמוהם". את המשפט המצמרר הזה שמעתי מלוחם צה"ל שמשתתף בקורס נתיב לגיור. הבוקר הגשתי בקשה דחופה לוועדת הכספים במטרה למנוע את הסגערה הצפויה של הקורס. ישראל קראה בחוק השבות לעולים לבוא לחיות איתנו, אך כשהם מגיעים לכאן הם לא יכולים להתחתן, לקבל שוויון מלא וחיים בכבוד. חוק ברית הזוגיות שהגשתי (והמממשלה הפילה) נותן פתרון שלם לבעיה הזו. בינתיים קורסים כמו נתיב הם פתרון חלקי – אך הכרחי. ישראל חייבת להושיט יד לכל מי שחי פה ומזדהה עם דבריה של רות המואביה אל חמותה נעמי: עַמֵּךְ עַמִּי, וֵאלֹהַיִךְ אֱלֹהָי"

שר החינוך ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי): "הגיע לידיעתי כעת (באיחור) שקורס הגיור ״נתיב״ הצה״לי עומד בפני סגירה בשל היעדר תקציב. זו תהיה איוולת לאפשר לכך לקרות מכיון שדרך מסלול זה מתגיירים בכל שנה אלפי חיילי צה״ל. ביקרתי בקורס והתרשמתי מאד מהפעולה שלהם. אעשה כל מאמץ בימים הקרובים למנוע מחדל זה".

תמונה: אתר נתיב