בשדה הפוליטי מגיבים להחלטת בג"ץ בנושא תעודות הכשרות

בג"ץ דחה ביום ג' 12.9.17, את העתירה הדורשת לאפשר שימוש בתעודת כשרות חלופית, שאינה מטעם הרבנות הראשית, וקבע כי בתי עסק לא יוכלו להציג תעודה כזו. הקביעה סויגה באפשרות שניתנה לבתי עסק שלא מעוניינים בהשגת תעודת כשרות מטעם הרבנות להציג בכתב "מצג אמת" – מסמך המלמד על האופן שבו הם מכינים מזון. הפתרון שניסחה הנשיאה היוצאת מרים נאור, ושאומץ על ידי חברי ההרכב ברוב קולות, כונה "השער השלישי": מתן אפשרות לבית העסק שלא להיות מקוטלג כ"כשר" או "טרף". "יכול חנווני להעיד על מרכולתו", כתבה נאור. "אין דבר בחוק המלמד שאסור לבית אוכל להציג מצג אמת בדבר המזון הנמכר בו".

 
תגובות במערכת הפוליטית להחלטת בג"ץ:

השר לשירותי דת, דוד אזולאי (ש"ס):
אני חושב שהפסיקה לא רק שלא טובה, בעצם מה שאומרת הפסיקה זה שלקחת מוצרים כשרים, אני בעצם משווק אותם. כנראה שהשופטים שנתנו את הפסיקה לא באמת מכירים את הדברים, זאת הטעייה והכשלה של הציבור. כאשר נותנים תעודת כשרות, הכוונה היא שלא רק תהיה הפרדה בין חלב ובשר. אלא, שתהיה כשרות ראויה שאדם שמקפיד לאכול כשר לא ייתקשה בלאכול משהו שאיננו כשר. אנחנו עובדים במשרד הדתות בשיתוף פעולה עם כל הגורמים הנוגעים בדבר על מנת למצוא את הפתרונות. אבל, מה שבג"ץ עשה כן הוא שאנשים שאוכלים כשר, זה לא מספיק שהמוצר כשר, המוצר צריך להיות מבושל במקום שהוא כשר. לא כל אחד יודע ומבין את הדברים. בג"ץ טעה מחוסר ידיעה של הנושא. צריך גם לזכור ולהבין, אנחנו לא מכריחים אף אחד לקבל כשרות. אבל, מי שרוצה כשרות יש תנאים לכשרות, בדיוק כמו לכל דבר, כמו שרוצים רישיון נהיגה ויש תנאים. זה אותו הדבר פה. 
 
 
ח"כ רחל עזריה (כולנו):
מזל טוב! קיבלנו מבג"צ רוח גבית אדירה לשבירת מונופול הכשרות. החלטת בג"צ שבתי העסק יוכלו להציג את הסטנדרט ההלכתי בפועל, גם אם אין להם כשרות של הרבנות, הוא צעד נוסף בדרך לפירוק מונופול הכשרות. אנחנו נמצאים במאבק הזה כבר חמש שנים ולא נוותר, אין שום סיבה שנמשיך לשלם הרבה כסף על מערך כשרות מונופוליסטי שלא מתפקד. רק פתיחת השוק לתחרות תפתור את הבעיות וההחלטה של בג"צ היא עוד שלב בדרך. עם ישראל רוצה כשרות אבל לא מוכן לשלם יותר על מונופול.