בערב יום הכיפורים שלחו חברי קונגרס יהודים מכתב לנתניהו: "החלטותיך פוגעות באחדות העם היהודי"

18 חברי קונגרס יהודים בארה"ב שלחו מכתב חריג לראש הממשלה בנימין נתניהו בערב יום הכיפורים ובו התריעו בפניו כי ההחלטות האחרונות של ממשלתו בנושא הכותל והגיור פוגעות באחדות העם היהודי ובמעמדה של ישראל בקרב הקהילה היהודית בארה״ב. המכתב מצטרף לפנייה קודמת שקיבל נתניהו משבעה סנאטורים יהודים לפני כשבוע וחצי, ומצביע על כך שהמחאה בקהילה היהודית בארה״ב סביב הנושאים האלה טרם שככה. 

במכתב, שפורסם לראשונה בעיתון "הארץ״, כותבים 18 חברי הקונגרס, כולם חברי המפלגה הדמוקרטית, כי כתומכים ותיקים של ישראל הם מבקשים להביע ״דאגה עמוקה״ מהתנהלותה של הממשלה כלפי הזרמים הלא-אורתודוקסיים בישראל. לדבריהם, ההחלטות האחרונות של הממשלה "מציבות סימן שאלה לגבי הלגיטימציה והמעמד השוויוני של הזרמים היהודיים הלא-אורתודוקסיים, שאליהם משתייכת רוב יהדות ארה"ב".

חברי הקונגרס כתבו עוד כי ״בנוסף לשורשים היהודיים האישיים שלנו, כל אחד מאיתנו מייצג ריכוז משמעותי של מצביעים יהודים״, שרבים מהם פנו בחודשים האחרונים לנציגיהם בקונגרס והביעו תסכול ואכזבה מהחלטות הממשלה. בין החותמים על המכתב כמה מחברי הקונגרס הוותיקים והבכירים ביותר במפלגה הדמוקרטית שנחשבים לתומכי ישראל. חברי הקונגרס ביקשו מנתניהו וממשלתו לשקול מחדש את ההחלטות בנושא הכותל והגיור, ולנסות לקדם מדיניות חלופית שתדגיש את האחדות בעם היהודי ואת הערך של ״כלל ישראל״. הם כתבו לנתניהו כי ״בכמה הזדמנויות הצהרת שהקשר עם יהדות ארה"ב הוא צורך אסטרטגי עבור ישראל, שנחוץ להבטחת עוצמתה וחיוניותה של ישראל. אנו מקווים ומאמינים שאתה ממשיך לחשוב כך, ושתפעל כדי להבטיח שבישראל יהיה כבוד לכל המסורות הדתיות״. 
חבר הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני) כתב בעקבות הפרסום "חברי קונגרס יהודים במכתב לנתניהו: החלטותיך פוגעות באחדות העם היהודי – אמריקה. הנזק כבר פה, הלו, ירושלים? שומעים?"

לכתבה המלאה באתר "הארץ": https://www.haaretz.co.il/news/world/america/.premium-1.4476208