בעקבות משבר תקציב הישיבות; ליברמן הצהיר: "אם ידונו בתקציב אגיש בג"צ. מדובר בסחיטה ואיומים"

במהלך סוף השבוע, שישי 31.7.2020 יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן כתב פוסט בחשבון הפייסבוק שלו והצהיר כי במידה יעברו תקציבים אל הישיבית החרדיות, יגיש בג"צ בנושא.

כידוע, תקציב הישיבות שפועל על פי תקציב שמחולק 1/12 הסתיים, ובחודשים האחרונים במפלגות החרדיות דורשים להעביר תקציב יעודי עוד בטרם העברת תקציב המדינה.

במהלך יום רביעי, נאם במליאה סגן שר החינוך ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) התייחס לנושא ואמר:

"החינוך החרדי מקבל תקציב על אותם אלה שלומדים מעל גיל 18 בישיבות או בכוללים. בחלק מהמקרים מדובר באברכים שזה חלק מהפרנסה המצומצמת שלהם .הם מביאים הביתה את המלגה כדי שיהיה להם לקנות חלב ולחם. הכסף הזה, בתקציב 2019 עמד על מיליארד ו-350 מיליון שקל. עכשיו, בגלל שהוא היה תוספתי, אז זה רק חלק ממנו, כ-800 מיליון שקלים, אשר נמצא בבסיס התקציב. אולם לחודשים האלה אין בכלל מענה. כל השנה נתנו מעט פחות משנה שעברה, אבל כעת אנו נמצאים לקראת אוגוסט, ספטמבר, אוקטובר, נובמבר, דצמבר. אם אין תקציב – אין תקציב לתת לאותם אברכים שזו הפרנסה שלהם. בפועל הקואליציה לא הצליחה להתגבר על המכשלה האמורה והתמיכה ניתנה בחודש נובמבר רטרואקטיבית וזה היה רק אחרי שהתקציב עבר. המשמעות המעשית בהיעדר החלטה על תקציב המדינה היא שלא ניתן יהיה לתת את התמיכה המלאה לישיבות והכוללים.  צוחקים עלינו בעיניים יורקים עלינו בעניין תקציב הישיבות. אנחנו רוצים שיעבירו לנו את הכסף, או שיעבירו או שיגידו אי אפשר, זה המצב שאין תשובה זה כי צוחקים עלינו. משחקים איתנו כל הזמן".

בתגובה, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כתב:

"נודע לי מבכירים במשרד האוצר שהבקשה המטורפת להגדיל ל- 1.2 מיליארד ש"ח את תקציב הישיבות באמצעות ועדת החריגים צוברת תאוצה. לזה יש להוסיף את התנגדות השרים החרדים לפתיחת מרכזי מסחר בסופי שבוע, בניגוד לעמדת משרד הבריאות משום שדרישתם להגדלת מספר המתפללים בבתי כנסת לא נענתה עד כה. מדובר פשוט בסחיטה באיומים. לידיעת גפני, ליצמן גנץ ונתניהו, ועדת החריגים נועדה לטפל בבעיות בוערות ודברים חיוניים ולא למימוש הסכמים קואליציונים. אני אומר לכם מראש, אם וכאשר הוועדה תתכנס לדון בתקציב הישיבות, באותו הרגע אגיש בג"צ. נמאס מהכפיה הדתית, נמאס מהכניעה למפלגות החרדיות". 

שינוי גודל גופנים