בעקבות לחץ של הוועדה לביקורת המדינה בראשותה של ח"כ שלי יחימוביץ': משרד רה"מ התחייב להעלות בתוך 4 שבועות כ-1,000 יהודים זכאי שבות מאתיופיה

הועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) קיימה היום (ב') ישיבה נוספת בנושא אי העלאתם של כ-8,000 שארית יהודי אתיופיה אשר עדיין מסורבי עליה לישראל. בעקבות ישיבת הועדה הקודמת ופניות נוספות של יו"ר הועדה לרשות האוכלוסין ולמשרד רוה"מ, הועבר מכתב רשמי מן הרשות אל משרד ראש הממשלה ולפיו 1,000 יהודים נוספים אכן עומדים בקריטריונים להעלאתם לישראל, והובטח כי בתוך ארבעה שבועות תאשר הממשלה את העלתם מגונדר ואדיס אבבה. 

 

הנה כמה מן הדברים שנאמרו במהלך הדיון על ידי חברי הכנסת הנוכחים:

יו"ר הוועדה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני): "הצד החיובי של הדיון היום הוא שקיבלנו התחייבות מאוד ברורה להעלות את אותם אלף איש, ואי אפשר לזלזל באף אחד שיעלה לישראל מתוך אותם 1,000. שמענו ממשרד ראש הממשלה ומרות האוכלוסין שבתוך ארבעה שבועות תהיה ישיבת ממשלה לאישור הנושא, ואני מאמינה שהוא יאושר. היה ונראה שהעניין מתעכב, נכנס ישיבה בדחיפות על מנת לזרז את התהליך.

אחרי שברכנו על ההישג הזמני של אלף איש שיעלו, זה לא ייתכן ולא מתקבל על הדעת, ערכית, ציונית ומוסרית, שאותם אלפים ממשיכים להימצא במחנות מעבר בתת-תנאים, שעה שממשיכים לפשפש בציציות יהדותם – בניגוד ליהודים ממדינות אחרות. יש להעלות את כל שארית יהודי אתיופיה בבת אחת. אנחנו מדינה חזקה ויציבה. אנו שומעים כל העת כמה מצבנו לא היה טוב יותר, וכמה עודפי תקציב יש באוצר המדינה. יש יכולת וכלים לשים סוף לסאגה הזו, הקורעת קרע עמוק בקהילת יוצאי אתיופיה בישראל.

זו לא החלטה תקציבית, אלא ערכית: יש גורמים בממשלה שאינם רוצים להכיר באנשים הללו כיהודים וכזכאים לעלות למדינת ישראל. המניע כאן הוא לצערי הרב גזענות; רק מתוכה נולד לכאורה קושי בירוקרטי. נברך על אלף העולים החדשים ונעקוב אחרי הטיפול בהם, ואני מזכירה לכולם כי לכולנו אצבע בהצבעה על התקציב. הועדה לא תרפה מן הנושא ובמידת הצורך נזמן דיון גם בפגרה."

ח"כ אברהם נגוסה, יו"ר ועדת הקליטה והעלייה (הליכוד): "לפי הבדיקות, באדיס ובגונדר יש לא פחות מאלפיים זכאים העומדים בקריטריונים אותם קבעה הממשלה. בבדיקה מסודרת יימצאו שיש יותר זכאים. במשרד הפנים נמצאות 5000 בקשות שעדיין לא נבדקו. במאבק לעלייה אין קואליציה ואופוזיציה ונאבק להעלאה במסגרת דיוני התקציב כפי שנלחם בשנה שעברה."

ח"כ עומר בר לב (המחנה הציוני): "איך משתמשים במכסות כשמדברים על בני אדם?! זה נשמע כמו שורה תקציבית של רווח והפסד, המדינה חזקה ולא ייתכן שמדובר בכמה אלפים בודדים שלא מעלים אותם בבת אחת."

 

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד): "יש אוכלוסייה שממתינה לעליה ונמצאת בתנאים קשים. על סמך מה הנתון של אלף איש שזכאים לעליה? מדוע לא מעלים אותם מכח חוק השבות?"

 

שינוי גודל גופנים