בעקבות לחץ המפלגות החרדיות והבית היהודי: היועמ"ש ירכך את האכיפה נגד הדרת נשים

על פי פרסום של עיתון "הארץ" מוקדם יותר היום (ה'), היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, סיכם עם נציגי המפלגות הדתיות והחרדיות על ריכוך האכיפה נגד הדרת נשים וחידוד המדיניות בנושא, כך שתתאים "לאורח החיים הדתי והחרדי".

בפגישה בין היועץ לנציגי המפלגות הדתיות והחרדיות, איימו השר אריה דרעי (ש"ס) וחברי הכנסת משה גפני (יהדות התורה) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שיקדמו חקיקה להסדרת זכותם של שומרי מצוות לקיים אירועים בהפרדה, וזכו אף לתמיכתה של שרת המשפטים איילת שקד.  הפגישה נקבעה כאמור לבקשת חברי המפלגות החרדיות, המלינים על המדיניות הממשלתית הקיימת בנוגע להדרת נשים.
לפי הסיכום, הנהלים החדשים יגדירו באופן בהיר יותר אילו מקרים ייחשבו להדרת נשים ואילו לא, כך שיצטמצם שיקול הדעת של בית המשפט בעניין.

נזכיר כי ההחלטה לפעול למניעת הדרת נשים מהמרחב הציבורי התקבלה בשנת 2013 בידי שרת המשפטים אז ציפי לבני ושרת התרבות לשעבר לימור לבנת, בעקבות ריבוי פרסומים בתקשורת על הסרת מודעות שבהן מופיעות נשים על גבי אוטובוסים, איסור השמעת נשים בתחנות הרדיו החרדיות וכיוצא בזה. בעקבות כך, מינה היועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה וינשטיין, את דינה זילבר כאחראית על בקרה ומעקב אחר פעילות משרדי הממשלה נגד הדרת נשים.

ח"כ רחל עזריה (כולנו) אמרה בתגובה חריפה לפרסום :"הדרת נשים מהמרחב הציבורי בישראל הייתה תקופה אפלה בהיסטוריה של המדינה ולא ניתן לחזור אליה. כנראה יש מי ששכח אבל בירושלים היו בנקים נפרדים, מדרכות נפרדות, נשים נסעו מאחורה באוטובוסים, היו סופרמרקטים אליהם נשים לא יכלו להיכנס ושלא נדבר על תמונות בשלטי חוצות. בעברי כחברת מועצה בירושלים, כחלק ממערכות הבחירות לעירייה כלל המועמדים פירסמו תמונות קמפיין, וחברת הפרסום סירבה לפרסם תמונה שלי בטענה שלא מפרסמים תמונות של נשים על גבי אוטובוסים – בג״צ נתן סעד ופסק שזאת אפליה וחייב את חברת האוטובוסים לפרסם. לאחר הפסיקה הבינו שיש כאן תופעה של נשים מודרות ממרחבים שלמים, לכן בממשלה דאז ניסחו קריטריונים ברורים לאיסור הדרת נשים מהמרחב."
"נשים הן חלק בלתי נפרד מהמרחב בישראל, והלחץ של השר דרעי וחברי הכנסת גפני וסמוטריץ' לא יעזור", אמרה. "לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור, זהו השימוש ציני באצטלה של זכויות לכאורה של המגזר החרדי. כל המאבק שלי נגד הדרת נשים קיבל רוח גבית אדירה מנשים דתיות ותמיכה שקטה מאינספור נשים חרדיות."

לכתבה המלאה באתר "הארץ": https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.4473724?=&ts=_1506585920046