בעקבות כנס הפדרציות היהודיות הצפוי להיערך בשבוע הבא בת"א, גורמים פוליטיים התבטאו אודות הקשר שבין ישראל ליהודי התפוצות.ח"כ יאיר לפיד:"מי שצריך לנהל את יחסי ישראל תפוצות הוא ראש הממשלה

 1,200 יהודים מעשרות קהילות בצפון אמריקה יגיעו בעוד עשרה ימים לכנס הפדרציות היהודיות בתל אביב, וזו למעשה תהיה הפעם החמישית במהלך 20 השנים האחרונות שהארגון היהודי הוותיק והגדול מקיים את העצרת השנתית שלו בישראל. השנה ייקחו בו חלק  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשיא המדינה רובי ריבלין ובכירים נוספים.

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג כתבה בחשבון הפיסבוק האישי שלה: "סקר חדש שפורסם השבוע מראה כי יהודי ארה״ב אוהבים את ישראל ומתנגדים למדיניות נתניהו וטראמפ. בשבוע הקרוב תתכנס בישראל הועידה השנתית של הפדרציות היהודיות, ואי אפשר לזלזל בנתון הזה. הקשר של מדינת ישראל עם יהדות ארה״ב הוא נכס אסטרטגי לישראל והוא הגורם המרכזי ליחסים ההדוקים שלנו עם המעצמה החזקה בתבל. לסקר הזה יש תוצאות גורפות וחד משמעיות: יותר ממחצית מיהודי ארה״ב אוהבים את ישראל אך ביקורתיים לחלק או לרוב מהלכי הממשלה 70%  מהם מתנגדים לפרישת ארה״ב מהסכם הגרעין ו-56% מהם מתנגדים להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים; המשמעות היא אחת: נתניהו מביא את הקשר בינינו לבין הקהילה היהודית הגדולה בעולם לכדי סכנה אמיתית. הוא סרבן ביחס לכל הנושאים שחשובים ליהדות ארה״ב: נכנע לכפיה הדתית, מסרב לפלורליזם יהודי, וקושר עצמו לחלוטין לנשיא אמריקאי שאינו נתמך על ידי יהדות ארה"ב – 71% מהם אמרו שאין סיכוי שיצביעו לו. באותה נשימה, 92% מיהודי ארה"ב אמרו שהם תומכים בישראל. התפקיד שלנו, המחנה הפרוגרסיבי בישראל הוא להציל את הקשר שבין יהדות ארה"ב לישראל. אני מתכוונת להדק את הקשר עם הקהילות השונות, המנהיגות, הצעירות והצעירים, כדי שהם יידעו – שיש בישראל ציבור עצום שרואה את הדברים בדומה להם. כמוהם – ציבור ישראלי פטריורטי ששואף לשלום, לסיום הכיבוש, לחופש דת והכרה בכל הזרמים היהודיים. תמיכה בישראל צריכה להתבסס על העקרונות האלה, ולא על תמיכה א-פריורית בממשלה שפועלת נגדם".

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד התראיין לעיתון 'מקור ראשון' ואמר: "קודם כול יש לנו מחויבות יהודי בעולם שסכנה מרחפת מעל ראשו. בין אם זה סיוע של ישראל באתיופיה או של שני צעירים ישראלים שרואים בריונים אנטישמים מתעללים ביהודי באוקראינה. בעיניי אותם צעירים ישראלים צריכים להרים מקל מהרצפה וללכת להרביץ להם. הם הרי המשפחה המורחבת שלנו. אנחנו צריכים לקיים איתם דיאלוג מתמיד, וזה המעגל השני של המחויבות שיש לנו אליהם. המעגל השני אומר: למרות שהם חלק מאיתנו, אתה לא יכול לשבת בלוס אנג׳לס ולנהל את מדיניות הביטחון של ישראל מול סוריה. במקביל, אתה לא יכול לשבת בירושלים ולהגיד שלא מעניין אותך יהודי בלוס אנג׳לס. מדהימה אותי הבורות הגמורה לגבי מה זה רפורמי או קונסרבטיבי מצד אנשים שמדברים בביטחון עצמי אינסופי על עמדתם בנושא. זה נכון לגבי חברי כנסת מיהדות התורה ומש"ס וגם בקרב גורמים בציונות הדתית בישראל. יש חשיבות שמדינת ישראל לא תהיה המדינה המערבית היחידה שבה אין חופש דת ליהודים. כל יהודי צריך להיות מסוגל לחוות את יהדותו כמו שהוא רוצה ומבין ליד הכותל המערבי.   בעייני לא צריך משרד תפוצות. מי שצריך לנהל את יחסי ישראל תפוצות הוא ראש הממשלה והפעילות צריכה להתבצע מאגף במשרדו. האגף יעסוק בדברים כמו הגיור והכותל, נקודות מחלוקת וינסה לפתור בחוכמה בסבלנות ובשקט את העניינים המהותיים מבלי שיהיו עניינים קואליציוניים".

לקריאת הראיון המלא עם יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד יש ללחוץ כאן