בעקבות החלטת "ועדת פרי" להטיל סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו, פנה אליהם שר האוצר יאיר לפיד. צפו במסיבת העיתונאים של לפיד, וקראו את דבריו ואת התגובות של חברי הכנסת השונים

ביום שני (27.5) איים שר האוצר, יאיר לפיד, לפרק את הממשלה אם יוחלט לא להטיל סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו.
היום (רביעי) אישרה הועדה לשוויון בנטל בראשות ח"כ יעקב פרי ממפלגת "יש עתיד" את ההחלטה.
לאחר אישור ההחלטה, פנה שר האוצר יאיר לפיד לחרדים באמצעות מסיבת עיתונאים וסטטוס בעמוד הפייסבוק שלו.
בעקבות ההחלטה ופנייתו של לפיד, הגיבו מספר חברי כנסת. 

הבוקר (רביעי), הסתיימה הסאגה שאיימה לפרק את הממשלה. "ועדת פרי" הודיעה שהצליחה להגיע להסכמה, והוחלט שיוטלו סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו מגיוס. 

לקריאת הידיעה המלאה באתר "וואלה" לחץ/י כאן

כזכור, איים שר האוצר, יאיר לפיד ביום שני (27.5) לפרק את הממשלה אם לא יוחלט להטיל את הסנקציות.

לקריאת הידיעה המלאה לחץ/י כאן

בעקבות החלטה זו, כינס שר האוצר יאיר לפיד מסיבת עיתונאים, בה הוא פנה לחרדים – 

לקריאת הידיעה המלאה באתר "וואלה" לחץ/י כאן

כמו כן, פנה יאיר לפיד לחרדים גם בעמוד הפייסבוק שלו –  

"ועדת פרי הצביעה הבוקר ואישרה את החוק לשיוויון בנטל.

אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו ולדבר ישירות אל אחי החרדים.
לא אל הפוליטיקאים החרדים, לא אל העסקנים החרדים, לא אל ש"ס, לא אל יהדות התורה, לא אל החבורה שבמשך שנים על גבי שנים יושבת בכנסת וברוב ממשלות ישראל ודואגת – מסיבות כלכליות ופוליטיות – להעמיק את הקרע, להדגיש את ההבדלים בינינו, להפוך אותנו לאויבים.

אז אני רוצה לדבר אל אשר, שהוא בן 28 ויש לו חמישה ילדים, והם גרים בדירה זעירה וצפופה בירושלים, קופסת גפרורים עם קירות. והוא ער בלילות כי הוא לומד תורה, ומדי פעם הוא עושה הפסקה והוא הולך עם גרביים כדי לא להעיר אותם והוא מסתכל עליהם ישנים – וילדים תמיד נראים יותר קטנים כשהם ישנים – והוא שואל את עצמו את השאלה שכל אחד מאתנו, כל אדם שיש לו ילדים, שואל את עצמו: איך אני יכול לסדר להם חיים טובים יותר משלי? הוא אומר לעצמו, אני מוכן להפוך את העולם בשביל הילדים שלי, אבל איך אני אעשה את זה?

אני רוצה לדבר אל חיים מבני ברק, שהוא בן 16, שהוא בן טוב וילד טוב, והוא מוכשר במתמטיקה. יש לו אח גדול שהוא טוב יותר ממנו בלימוד תורה, אבל חיים יודע לעשות חישובים בראש. מאז שהוא היה קטן, הוא היה טוב בזה. והוא לא מבין, למה הקדוש ברוך הוא נתן לו את היכולת הזו אם הוא לא יכול להשתמש בה.

לימוד התורה – וזה החלק הנפלא שבו – מחדד את המוח, מלמד אותנו להבדיל בין אמת לשקר, בין שחור ללבן, בין מה שאומרים לנו לבין מה שקורה באמת, וכל אדם שעבר את ההכשרה המופלאה הזו צריכה להיות בו – מוכרחה להיות בו – היכולת להבין שסתם מנסים להפחיד אתכם.

מה שקורה באמת אינו מה שאומרים לכם שקורה. מה שקורה באמת אינו התקפה על עולם התורה, מה שקורה באמת אינו ניסיון לערער על יסודות עולמכם. אין לאף אחד מאתנו רצון, חס וחלילה, לכפות עליכם את החילוניות, או את הגירסה שלנו לישראליות. המדינה הזו הוקמה כדי שיהודים יוכלו להיות יהודים ולחיות כיהודים בלי לפחד מאף אדם.

מה שקורה באמת הוא שאי אפשר להמשיך ככה.
כשהסדר "תורתו אמנותו" נקבע, ב-1948, הוא כלל 400 בחורי ישיבות, מכלל הציבור הישראלי. היום כולל הציבור החרדי כשמונה מאות אלף בני אדם. כל ילד שלישי בארץ לומד בחינוך החרדי, 10% מכל מחזור גיוס הם חרדים שלא התגייסו. כשאלו המספרים, אי אפשר להמשיך ככה. ציבור כל כך גדול לא יכול לעמוד מן הצד ולהגיד לעצמו שהמדינה אינה הבעיה שלו.
אני רוצה להגיד לאשר ולחיים, ולכל צעיר חרדי במדינת ישראל, אם סוריה מתפוררת ואלפי מחבלים של "אל קאעידה" מסתובבים ליד הגבול הצפוני שלנו, זה קורה גם לכם, ואנחנו זקוקים גם לכם שם עם נשק ביד, מגנים על חיינו וגם על חייכם.

אם איראן מפתחת פצצה גרעינית, זה קורה גם לכם.
אם מחר תפרוץ האינתיפאדה השלישית ויהיו כאן גלי טרור, כפי שכבר היו בעבר, זה קורה גם לכם, ואתם יודעים כמוני, שהמחבלים לא מבדילים בינינו, הם לא עושים את ההפרדה, הם לא חושבים שאתם יותר יהודים או פחות יהודים מאתנו. כולנו נראים להם אותו דבר.
זה קורה גם לכם, ואנחנו זקוקים לכם.

אני רוצה לבקש מכם לרגע לעשות את הדבר הקשה ביותר בתנאים של לחץ וחרדה, ולנסות לראות גם את הצד השני. לראות אותנו. אני רוצה לנסות להסביר לכם איך המצב הנוכחי גורם לנו להרגיש.
דמיינו ישיבה. דמיינו ישיבה מאלה שאתם מכירים. מיר, פוניבז', או כל ישיבה אחרת. דמיינו את האולם המרכזי, שבו כמו תמיד עשרות ומאות תלמידים רכונים מעל הספרים שלהם. יושבים על ספסלי עץ, או עומדים, העיניים בדפים השפתיים ממלמלות בשקט את הפסוקים.
ופתאום שומעים מבחוץ סירנות, ומכוניות, ושומעים מרחוק קולות פיצוץ, והרדיו מודיע שפרצה מלחמה ומשמיעים ססמאות גיוס וקוראים לכל צעיר במדינת ישראל לבוא לעזור. לבוא להגן על הילדים שלנו מפני האויב.

ואף אחד לא זז. אף אחד מעשרות ומאות התלמידים בכל האולם הגדול לא זז ממקומו. כולם מעמידים פנים שהם לא שמעו את הצעקות, שזה לא קשור אליהם, שזה לא מתרחש ממש מחוץ לחלון שלהם.

זה כן מתרחש מחוץ לחלון שלכם. בדיוק כמו שהמשבר הכלכלי מתרחש מחוץ לחלון שלכם, והגיע הזמן להפסיק להעמיד פנים שאנחנו לא קיימים והבעיות שלנו הם לא הבעיות שלכם. אנחנו כאן ביחד, באותה סירה, ואנחנו לא יכולים לשאת אתכם על גבנו. הדברים השתנו. פשוט אין כבר מספיק חילונים ודתיים בשביל לסחוב את העסק לבד. אתם מוכרחים להשתתף.

אני יודע שאתם מאמינים, בכל לבכם, שהלימוד מגן על עם ישראל, אבל העיקרון של "כל ישראל אחים" מגן עלינו לא פחות. אם אתם מאמינים שיש לכם מה לתרום לנו – אז תתרמו לנו. אל תסתגרו ואל תתבדלו. ההתחייבות שלנו היא לקבל אתכם כמו שאתם, ההתחייבות שלכם היא להפסיק להתייחס אלינו כאילו אנחנו גויים. אנחנו צריכים לחיות כאן ביחד. בצבא, בשוק העבודה, במארג הסבוך של זכויות וחובות שמאפשר את קיומה של המדינה.

אם אתם לא מאמינים שזה אפשרי, אם נדמה לכם שאנחנו נגדכם או שונאים אתכם, תראו באיזו אהבה ויראת כבוד הישראלים מקבלים את האנשים הקדושים שעובדים בזק"א, רק מפני שהם מאפשרים לנו להרגיש שותפות גורל עם חרדים.

החוק הזה ייתן לכם את ההזדמנות להסיר את מחיצות העוינות, ולהפסיק להרגיש בכל פעם שאתם שומעים ברדיו את המילים "חייל צה"ל נהרג היום בהתקלות" כאילו ברחתם מן המערכה.

החוק הזה ייתן לכם גם את ההזדמנות לשפר את מצבכם הכלכלי, להתפרנס בכבוד, להפסיק לספור כל יום שקל לשקל, לתת לילדים שלכם הזדמנויות טובות יותר ממה שהיו לכם.

החוק הזה ישחרר אלפים רבים של אנשים שפשוט אינם מתאימים לחיים שלמים של לימוד. כי בואו נודה, לא כולם החזון-איש ולא כולם הרב אלישיב או הרב עובדיה, וחיים, שמוכשר למתמטיקה, יהיה מאושר הרבה יותר כרואה חשבון או כיועץ פיננסי, וגם הרב שלו יהיה מאושר יותר כשהוא יוכל להקדיש את זמנו לאחיו הגדול שמוכשר ממנו בתורה.

אחי החרדים, החוק הזה לא יפגע בעולם לומדי התורה, אלא להיפך, הוא ישמור עליו. אנשים אינם צריכים ללמוד תורה בארץ היהודים כגנבים בלילה. המתמידים, אותם אנשים שיוגדרו כעילויים, ימשיכו לשבת בישיבות אבל לא כאנשים שחמקו מן הרשת אלא כיחידת העילית של עולם הישיבות שהמדינה כולה גאה בשכלם החריף וביכולת הלימוד שלהם. ישראל מאשרת לראשונה – בחוק – את לימוד התורה כחלק מאורחות חייה הרשמיים. מי ששונא חרדים לא היה חותם על כך לעולם.

והחוק הזה מחייב לא רק אתכם, אלא גם אותנו. מפני שאחרי שנעשה את הצעד הזה, תפקידנו – תפקידה של המדינה – ההתחייבות שלנו, היא לעזור לכם לעבור את התהליך.

לא מזמן דיברתי עם מנהל של בית חולים גדול, שקלט בסתר 80 צעירים חרדים במקצועות פרה-רפואיים. הוא סיפר לי על השמחה שלהם, על ההתלהבות שלהם, אבל גם על החשש שמישהו יגלה מה הם עושים.

המהלך של היום מאפשר לכולנו להפסיק להסתתר, ולהתחיל לחשוב בגדול. 28,000 חרדים ישוחררו מיידית לשוק העבודה בעקבות החוק. אנחנו נעזור לכם להכנס לשוק התעסוקה ולמצוא עבודות מכניסות בהייטק, במפעלים, בחברות פיננסיות, בנדל"ן. אנחנו נעשה הכל כדי שבעוד כמה שנים יהיו לנו רופאים חרדים, וצעירים חרדים שפותחים סטארט-אפים, קבלנים חרדים ומהנדסים חרדים.
ומעבר לכל דבר אחר, יהיו לנו אחים חרדים: החוק הזה אינו תחילתה של מלחמה בינינו, אלא תחילתו של הפיוס בינינו. הוא יסגור את הפצע שמדמם כבר שנים בליבה של החברה הישראלית ויאפשר לנו חיים משותפים בלי שיחצצו בינינו מסכים של חשדנות ושנאת אחים."

לידיעה בעמוד הפייסבוק של יאיר לפיד לחצ/י כאן

הטלת הסנקציות ופנייתו של לפיד זכו לתגובות ממספר חברי כנסת – 

ח"כ מאיר פרוש ממפלגת "יהדות התורה": "ליאיר לפיד אין מושג על מה הוא מדבר, הוא קורא ל'אשר בן 28', אבל החוק שלו מדבר עד גיל 26". 

לקריאת הידיעה המלאה "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן

ח"כ מנחם מוזס ממפלגת "יהדות התורה": "סיפור הגיוס וה'שוויון בנטל' נועד לחפות על מכת גזירות כלכליות שהשית יאיר לפיד על אזרחי המדינה. לפיד מכנס מסיבת עיתונאים ומדבר גבוהה גבוהה על שוויון בנטל, ובאותה נשימה פוגע בשוויון הכלכלי. לאן נעלם השוויון בנטל הכלכלי? הרי הוא קובר את כלכלת ישראל, פוגע בחלשים ביותר ובעניים ביותר ומעמיק את הפערים החברתיים. היהדות החרדית לא מתרגשת מחוק זה או אחר. עולם התורה ימשיך להתקיים ובחורי הישיבה ימשיכו ללמוד, החוק היחיד העומד לנגד עיננו הוא 'ועשית ככל אשר יורוך'".

לקריאת הידיעה המלאה "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן

ח"כ יעקב ליצמן ממפלגת "יהדות התורה": "המלצות ועדת פרי מהוות אות קלון למדינת ישראל, וכמובן שלא ייושמו בשל היותן פופוליסטיות ומנותקות מהמציאות. נתניהו כראש ממשלת שנאת הדת ייזכר לדיראון עולם במתן יד לניסיון הרס עולם התורה". 

לקריאת הידיעה המלאה "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץאמרה כי לפיד עושה מסיבת עיתונאים "כדי לספר לנו שבעוד ארבע שנים 70% מהחרדים יתגייסו. מעשיות אלף לילה ולילה. יש גבול, זה זלזול באינטליגנציה".

לקיראת הידיעה המלאה באתר "וואלה" לחץ/י כאן

ח״כ מרב מיכאלי ממפלגת "העבודה": ״מדובר ברשימת צעדים פופוליסטיים, אלימים, ולגמרי לא שוויוניים, שאין להם קשר למציאות ולא יוכלו לקרות. עושים עלינו סיבוב של יחסי ציבור אבל זה לא יביא לגיוס חרדים, לא תועלת למדינה, אלא נזק. ועדת פרי, שקיימה את כל ההליך בלי לדבר עם קהל היעד שלה, מחרחרת מלחמה חברתית ומלחמת תרבות הרסנית בישראל. 'אחי החרדיים?' אנחנו רואות ורואים מה עשה יאיר לפיד לאלה שהוא קרא להם 'אחי העובדים' ועכשיו מכביד עליהם את ידו. גם בחוק הזה האחים היחידים שהוא דואג להם הם מצביעי נפתלי בנט, הוא באמת אח שלו״.

לקריאת הידיעה המלאה "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן

שר הביטחון בוגי יעלון: "שמח שעמדתי התקבלה וניתנה לשר הביטחון זכות להחליט אם יופעלו סנקציות".

לקריאת הידיעה המלאה "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן

שר הכלכלה והמסחר ושר הדתות, התפוצות וענייני ירושלים, נפתלי בנט: "זהו יום של פשרות. שני הצדדים לא מרוצים וזה אומר שזו פשרה טובה". 

לקריאת הידיעה המלאה "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן