בני העדה האתיופית נאספו היום כמידי שנה לחגוג את חג הסיגד. ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הגזענות מוציאה אותי מדעתי, אין לה מקום בחברה הישראלית".

היום, רביעי 07.11.2018 התאספו כמידי שנה בני העדה האתיופית לחגוג את חג הסיגד, 50 יום אחרי יום הכיפורים, ובו עוסקים בתשובה ובתפילה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד): "שני ערכים מרכזים מועלים על נס בחג הסיגד: המחויבות לירושלים והאחדות בקהילה. במשך מאות שנים אתם יהודי אתיופיה שימרתם את מסורת החג והיום אנחנו זוכים לעשות זאת יחד אתכם בירושלים. למען עתיד טוב יותר אנחנו פועלים למגר את הגזענות בכל דרך. הגזענות מעלה לי את הסעיף ומוציאה אותי מדעתי, אין לה מקום בחברה הישראלית. יוצאי אתיופיה כבר משתלבים בכל רקמות החברה הישראלית אבל צריך יותר ולכן למען עתיד טוב יותר הקמתי ועדת שרים אני עומד בראשה ואנחנו מפגשים כל כמה שבועות כדי לקדם את השילוב של אחינו מהקהילה בכל תחומי החיים ואנחנו נפעיל לפעול לשם כך".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי: "יום הסיגד הוא מסורת מופלאה. במשך דורות, 50 ימים לאחר צום יום כיפור, כל בני בית-ישראל היו מתאספים בכפרים המרכזיים באתיופיה, שם היו מטפסים להרים הגבוהים ומתאגדים סביב הקייסים לתפילות תחינה ובקשה בפני האל לחידוש הברית בינו לבין עמו, ובקריאה לשוב אל ארץ ישראל. הסיפור של יהודי אתיופיה הוא הסיפור של כולנו. על הכמיהה לשוב לארץ אבותינו, ולהקים מחדש בית כאן בישראל. ההורים שלי עלו לישראל שלוש שנים לפני שנולדתי. הם עלו כי גם הם חלמו על ירושלים, כי הם חשבו על ששת הילדים שלהם, ועל אלה שעוד יוולדו להם. הם ידעו שהמדינה שקמה כאן תעניק לילדים שלהם הזדמנות למצות את הפוטנציאל שלהם, לא רק לחלום חלומות גדולים, אלא גם להגשים אותם. בשביל זה נכנסתי לפוליטיקה. כדי שהמדינה תחזור להעניק לצעירים שלה את ההזדמנויות שאני קיבלתי, לא משנה אם ההורים שלהם הם ממרוקו, מצרפת, או מאתיופיה. ביום החשוב הזה אני מבקש לאחל לכולנו שיוצאי אתיופיה יפסיקו לסבול מגזענות נוראית. שאברה מנגיסטו ישוב סוף סוף הביתה, אחרי 4 שנים, ושכל בני הקהילה יעלו לישראל ויתאחדו עם בני משפחותיהם. אני מאחל לכולנו שנגשים את המטרות האלה בקרוב".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): "איזה חג מדהים הוא חג הסיגד. מבטא כל כך יפה את הכמיהה ההיסטורית שלהם,שם באתיופיה,לארץ ישראל. אני מאחלת לכולנו שנהיה חברה ראויה להם ושנזכה לראות כבר את באיחוד המלא של כל הקהילה והמשפחות הקרועות כאן".

 

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): "מרגש לשמוע כיצד הברכות לכבוד חג מיוחד זה מציפות את התקשורת, הוכחה מרגשת להוקרת יהודים יוצאי אתיופיה הרב תרבותיות והמסורת המגוונת של העם היהודי. מצפה לשמוע ב 31/12 ברשת ב ורשתות אחרות ברכות נרגשות לכבוד חג הנוביגוד, חג המסורתי והאהוב של היהודים דוברי הרוסית".