במסגרת כנס הפדרציות היהודיות, ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים, והתייחס לקרע בין יהדות צפון-אמריקה לישראל, ואמר: "אני מודאג מאיבוד הזהות של יהדות התפוצות, הרבה יותר מאשר ענייני הגיור או הכותל

הבוקר, רביעי 24.10.2018 ראש הממשלה בנימין נתניהו רואיין על ידי היו"ר היוצא של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה ריצ'רד סנדלר ונשאל אודות חשיבות החיבור ליהודי התפוצות מחוץ לישראל, במסגרת כנס הפדרציות השנתי שנערך השנה בתל אביב.

על שאלת מתווה הכותל השיב: "נכנסנו לעבודה בת שנתיים על פשרה שתיתן מקום לאנשים שהתפללו בו ב-20 השנים האחרונות. הבאתי לממשלה המלצות עם רמיזות ליהדות הקונסרבטיבית והרפורמית – דבר שאותגר מיד על-ידי האורתודוכסים. במקום לבטל את ההסכם – אמרתי שפשוט נשהה אותו. אני מאמין שיסיימו את העבודות על החלקה כדי שכולם יוכלו להשתמש בה. ישראל היא הבית של כל היהודים".

 

בנוסף, הוסיף כי הדאגה המרכזית שלו היא ליהודי התפוצות, ואמר: "אני מודאג מאיבוד הזהות של יהדות התפוצות, הרבה יותר מאשר ענייני הגיור או הכותל. אני רוצה שישראל תהיה הבית של כל היהודים ולא אכפת לי אם הם אורתודוקסים, רפורמים, חילונים או בכלל לא מאמינים. זה הבית של כל היהודים. נקודה".

כמו כן, התייחס למתווה הגיור ואמר: "אני סבור שהמתווה שהציג השר לשעבר משה ניסים הוא פשרה טובה אך אני לא יודע אם יש לי את היכולת כעת להעביר את זה כי זה קשה".

יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד) אירח את ראשי הקהילות בצפון אמריקה בכנסת ואמר: היום ישנה תחושה כי הקשרים החדשים שפעם קשרו בינינו התפוררו. דברים שלקחנו כמובן מאליו כבר לא מחזיקים מעמד. יהודי ישראל והתפוצות מרגישים מנוכרים זה מזה. שנושאים שפעם איחדו אותנו היום מפרידים בינינו. זה מצער אותי מאוד שהדיונים על הזדהות עם ישראל וציונות הפכו כל כך כואבים, כמעט לטאבו. אנחנו משפחה אחת, ואני גאה בכך. אמרתי פעמים רבות בעבר ואחזור שוב- יש לנקוט במאמצים רבים ליישום מתווה הכותל שיהפוך את המקום הקדוש לנו לסימן אחדות יהודית אמיתית. אני מקווה שתקחו השראה ומרץ מהחוויה שלכם כאן כדי להשקיע בעתיד המשותף שלנו".