בית המשפט קבע: המרכולים בתל אביב ישארו פתוחים בשבת

בדיון שהתקיים הבוקר בבית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב-יפו הוחלט כי בתי העסק והמרכולים שפועלים בשבת ימשיכו לפעול, זאת בניגוד לעמדתו של שר הפנים היוצא שביקש להעביר את ההחלטה לשר הפנים הנכנס גלעד ארדן, ופסל סעיפים בחוק העזר העירוני.
ח"כ ניצן הורוביץ, בתגובה להחלטת בית המשפט: "שבת ישראלית זה דבר שמשתנה, כשמנסים לטפל בה בכפייה דתית- כולם מפסידים." 

כזכור, בחודש יוני פסל שר הפנים היוצא, גדעון היוצא, סעיפים בחוק העזר של העיר תל אביב- יפו הנוגעים לפתיחת המרכולים בשבת, בדברי ההסבר כתב השר סער: "ביסוד יום המנוחה עומדות שתי תכליות: תכלית סוציאלית– חברתית ותכלית דתית – לאומית.

בעוד שעד היום הפעילות העסקית המקובלת בשבת, היתה מיועדת בעיקר לפנאי, בילוי, תרבות ונופש, בא החוק המוצע, ומבקש לראשונה להתיר פעילות עסקית קמעונאית טהורה ומובהקת ברחבי העיר. מהלך זה מפר את קו הגבול העדין אשר שורטט משך שנים ומעביר אותנו מתחום העינוג לתחום המסחר.

עינינו הרואות, הכלל אשר עובר כחוט השני בהסכמה הלאומית הרחבה בדבר פעילות בשבת הוא: פעילות תרבות, נופש ובילוי – כן; פעילות מסחרית – לא. "

לידיעה אודות הנוסח המלא להחלטת השר גדעון סער בעניין סגירת מרכולים בשבת בעיר תל אביב, לחצ/י כאן

חודשיים לאחר מכן אישרה מועצת העיר תל אביב- יפו חוק עזר חדש בנושא לפיו, ינתן היתר למרכול לפעול בשבת לתקופה של שנתיים, ההיתר זה ינתן בהתאם למכסות שנקבעו בחוק לכל שכונהאשר יתחשבו בצרכי השכונה היחודיים ובפגיעה בצביון השבת העלולה להתרחש במקום, החוק המתין לאישורו של שר הפנים גדעון סער.

לידיעה אודות חוק העזר החדש בעניין פתחית מרכולים בשבת בעיר תל אביב, לחצ/י כאן

היום (11/11/14) ביטל השופט אבי ברקאי מבית המשפט לעניינים מקומיים בעיר תל אביב את הבקשות של עיריית תל אביב לצווי סגירה, זאת משום ששר הפנים היוצא, גדעון סער, נמנע מלקיים שימוע לראש העירייה, כנדרש בחוק, ולכן קבע השופט כי החלטתו של סער אינה חוקית ובטלה.מעתה ואילך בתי העסק יישארו פתוחים, אך העירייה לא יכולה להגיש בקשות חדשות לצווי סגירה וספק רב אם היא רשאית להטיל קנסות, שכן לפי החוק החדש בתי העסק שפותחים בשבת ככלל יוכלו להישאר פתוחים.

בית המשפט מתח ביקורת על תכנונו של השר סער להשאיר את ההחלטה לח"כ גלעד ארדן, מחליפו במשרד הפנים, לדברי השופט ברקאי "אין לקבל אמירה ממנה עולה כי שר הפנים הבא יחליט כאשר יחליט בהתאם לשיקולים ישקול כאשר ישקול. קשה לקבל תשובה כזו בכלל, ואין לקבל תשובה כזו כאשר היא חורגת מההוראות שנקבעו בפקודת העיריות"

לידיעה מאתר ynet, על החלטת בית המשפט, לחצ/י כאן

ח"כ ניצן הורוביץ, כתב בתגובה להחלטת בית המשפט בעמוד הפייסבוק שלו כי "כשגדעון סער החליט לסגור את תל אביב בשבת, אמרתי לו בכנסת שזה לא יעבוד. וזה בדיוק מה שקרה היום. צווי סגירה שהעירייה הוציאה לכמה מקומות, בעקבות ההחלטה שלו, נפסלו בבית משפט, והשבת בעיר תישאר כפי שהיא: עם בתי קפה ותרבות וספורט ובילוי, וכן, גם עם רוב הפיצוציות והקיוסקים. וכל זה כחוק. בדיוק כמו שאנחנו התושבים רוצים".

לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ ניצן הורוביץ לחצ/י כאן