בית המשפט העליון הורה לעיריית תל אביב לאכוף או לשנות את החוק לפיו יש לסגור עסקים בשבת

הפסיקה הגיעה בעקבות עתירתו של יו"ר פורום המכולות, קובי ברנר, לבית המשפט העליון.
לפי חוק עזר עירוני של עיריית תל אביב אסור לפתוח עסקים בשבת.
לפי פסיקת בית המשפט העליון על העירייה לבחור: לשנות את החוק, או לאכוף אותו בצורה מלאה. 

כיום, האכיפה היחידה שמבצעת עיריית תל אביב היא קנס בסך 730 ש"ח. 
לכן פסק בית המשפט העליון שחובת העירייה לדאוג שהחוק ייאכף ושבתי עסק יהיו סגורים בשבת. זוהי סמכות שנמצאת בידי העירייה. 
חשוב לציין, שהשופטים הבהירו שאין מדובר בעניין של השקפה דתית ושדאגתם היחידה היא כיבוד שלטון החוק.  

להלן תגובות של מספר חברי כנסת לנושא:

ח"כ ניצן הורוביץ ממפלגת מר"צ (ומועמד לראשות עיריית תל אביב): "בית המשפט העליון חושף באופן נוקב את מה שרבים חשים – המדיניות הפסולה של עיריית ת"א, שמתייחסת לתושבים ולעסקים הקטנים כאל פרה חולבת של דו"חות ומסים. המצב הקיים הוא אכן 'ישראבלוף', כדברי השופט רובינשטיין: העירייה מתהדרת בתואר 'עיר ללא הפסקה' ומאפשרת לעסקים שונים לפעול בשבת, אך גם מטילה על אותם עסקים ממש קנסות.
המצב הנוכחי בו העירייה אינה אוכפת את החוקים של עצמה, וגם מרוויחה מהמצב הזה, אינו יכול להימשך. יש להסיק את המסקנות ולתקן את חוק העזר העירוני, כך שניתן יהיה להפעיל עסקים מסוימים, בפרופיל סביר, גם בסוף השבוע. אני רוצה לשמור על צביון מיוחד ביום השבת כיום מנוחה וגם מתוך דאגה לזכויות העובדים, ולכן אינני תומך בפתיחה מלאה של מסחר בשבת, אך יש לבצע איזון ולהתחשב גם בציבור שמבקש לבלות, לטייל, או לקנות מוצרי מזון בסוף השבוע.
החלטת בג״צ מעוררת ויכוח סוער. קראתי את כל התגובות וההצעות, וחשוב להגיד דברים ברורים: תל אביב לא תהיה סגורה בשבת. תל אביב היא עיר חופשית. זה לא אומר שהכל יהיה פתוח ורועש. השבת היא יום מנוחה ויש לה צביון מיוחד ולכן לא צריכה להיות פעילות מסחרית מלאה. מה כן צריך להיות? תרבות, ספורט, בילוי, וגם שירותים בסיסיים לתושב, כמו תחבורה ציבורית בהיקף מצומצם וגם קיוסקים ומכולות. כי החיים לא נעצרים בסוף השבוע. זה האיזון שצריך להיות. לא הכל יהיה פתוח כמו שרוצים אנשים מסוימים, ולא הכל יהיה סגור כמו שרוצים אנשים אחרים. והכי חשוב: האיזון הזה צריך להיות מוסדר בחוק. אלא שהיום יש ״ישראבלוף״, כמו שהגדיר את זה בגצ: העירייה לא סוגרת את החנויות שפועלות בשבת אבל מטילה עליהן קנסות כדי לעשות עליהן רווחים. זו צביעות. ובגצ צודק במה שאמר: צריך לאכוף את החוק ואם הוא לא מתאים – אז צריך לשנות אותו. אני חושב שהוא לא מתאים – לא מתאים למציאות, ולא מתאים להווי העיר. לכן מה שהעירייה צריכה לעשות, והיתה צריכה לעשות כבר מזמן ולא לחכות לבגצ שיעמיד אותה במצב כל כך מביך, זה לתקן את חוק העזר העירוני ולהסדיר את הנושא כך שבעלי עסקים יוכלו לפעול כחוק ולא כעבריינים. אם חולדאי לא יעשה את זה, אני אעשה את זה".

לקריאת סטטוס בנושא זה מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ הורוביץ לחץ/י כאן

ח"כ דב חנין ממפלגת חד"ש: "בית המשפט קבע שעירייה לא יכולה להפוך את השבת לסתם יום של עסקים עם קנסות. עכשיו דרוש הסדר חדש: במקום הרשתות שייסגרו – להפעיל בשבת סבב תורנות בין חנויות המכולת (במתכונת בתי המרקחת) בשכונות העיר. כך נגן על העסקים הקטנים, על זכויות העובדים וגם על האפשרות להשלים מוצרים בסיסיים בשבת".

לקריאת סטטוס בנושא זה מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ חנין לחץ/י כאן

ח"כ תמר זנדברג ממפלגת מר"צ: "פסיקת בית המשפט העליון היא בעיקר הזדמנות לנסח מחדש את השבת הישראלית. השבת הישראלית היא שבת נעימה ומאפשרת, שבת שבה פועלת תחבורה ציבורית איכותית, ונגישות למקומות בילוי ופנאי. היא שבת חופשית ומשפחתית, ולא שבת של שיעבוד לצרכנות ולשופינג. ברור כבר שהסטטוס קוו הישן לא רלוונטי. תל אביב לא תיסגר פתאום, להפך. תיסע בה תחבורה ציבורית בשבת, בתי הקפה יישארו פתוחים, ואפילו מנגו בדרך לים אפשר יהיה לקנות. ועם זאת…, שופינג הוא לא ערך. זכויות עובדים כן. חובה להבטיח שזכויות העובדות והעובדים בשבת ישמרו במלואן, וכן שחוקי העזר העירוניים לא ינוצלו לצורך תחרות בתנאים לא הוגנים שיעבדו לטובת הרשתות ולרעת העסקים הקטנים. השבת הישראלית היא גם שבת חברתית ולא נצלנית, שבת מאוזנת ולא שבת של שיעבוד לעבודה ולצרכנות".

לקריאת סטטוס בנושא זה מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ זנדברג לחץ/י כאן

לקריאת ידיעה בנושא מתוך אתר "הארץ" לחץ/י כאן