בית המשפט המחוזי בירושלים קבע הבוקר כי הגיורים הפרטיים של ארגון "גיור כהלכה" יוכרו לצורך רישום אוכלוסין. שר הפנים דרעי: "מדובר בפסק דין שאין בו כל חדש"

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי גיור שנערך בבית דין של "גיור כהלכה" – בית דין אורתודכסי פרטי – יזכה ברישום יהדות בסעיף הלאום והדת במרשם האוכלוסין. שר הפנים אריה דרעי (ש"ס): "פסק הדין ניתן באוגוסט, והוא לא מחדש דבר. הוא לא מורה שום דבר למשרד הפנים או למרשם האוכלוסין, אלא רק מצהיר על הגיור לצורך המרשם בלבד ואינו מהווה הכרה מהותית בגיור"

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי גיור שנערך בבית דין של "גיור כהלכה" – בית דין אורתודכסי פרטי – יזכה ברישום יהדות בסעיף הלאום והדת במרשם האוכלוסין. ההחלטה באה על רקע דיונים ארוכים בנושא בבית המשפט העליון ובכנסת, ומהווה תקדים בכל הנוגע לגיורים פרטיים בישראל, כיוון שמדינת ישראל לא הודיעה על החלטתה בנושא מסקנות וועדת ניסים.

במערכת הפוליטית נרשמו תגובות להחלטת בית המשפט

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס): "מדובר בפסק דין שאין בו כל חדש. משנת 2002, בעקבות פסק דין נעמ״ת של בית המשפט העליון, ניתנו פסקי דין המצהירים על גיורים פרטיים, רפורמים וקונסרבטיביים, שעברו אזרחים או תושבים לצורך רישום בפרטי הדת והלאום במרשם האוכלוסין, שאינו מהווה אפילו ראיה לכאורה לנכונותו. לכן, כבר משנת 2002 נמחק פרט הלאום מתעודת הזהות. 

פסק הדין ניתן באוגוסט, והוא לא מחדש דבר. הוא לא מורה שום דבר למשרד הפנים או למרשם האוכלוסין, אלא רק מצהיר על הגיור לצורך המרשם בלבד ואינו מהווה הכרה מהותית בגיור. בכל הנוגע להכרה בגיורים לצורך שבות או לכל דבר ועניין, ניתנו המלצות ועדת משה ניסים, שרה״מ עדיין לומד אותן, ופסק הדין הזה לא מתייחס לכך כלל וכלל".".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "החלטה חשובה וצפויה של בית המשפט. ההחלטה מחזקת את זהותה היהודית של מדינת ישראל ומצמצמת התבוללות במדינת ישראל. אני קורא למפלגות הקואליציה, ובראשן לבית היהודי, להעביר את הצעת חוק הגיור שהעברתי בקריאה ראשונה".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "המדינה הפקירה את המתגיירים וברחה מהנושא, הפסיקה בלתי נמנעת. בשלה השעה לדיון ציבורי והסדרת הנושא. הפסיקה היא תוצר בלתי נמנע של מציאות ארוכת שנים, בה המדינה הפקירה לחלוטין את מערך הגיור ולא נתנה מענה. בישראל חיים כיום מאות אלפי ישראלים, זרע ישראל, בשר מבשרנו שמחוברים ליהדות בכל נימי נפשם – ויהדותם אינה מוכרת. זו לא רק סוגיה הלכתית, זו סוגיה לאומית-חברתית ממעלה ראשונה, שמשליכה על דמותה, זהותה ועתידה של החברה ומגדירה מי אנחנו. הבריחה מהעיסוק בנושא הותירה אותו בידיים המחמירות ביותר, של קבוצה שלא מבינה את גודל השעה ופגעה במתגיירים רבים שהרימו ידיים ופנו לגיור הפרטי. מדובר באחד האתגרים המשמעותיים של דורנו, וכישלון המדינה בהסדרתו לאורך כל כך הרבה שנים לא הותירה לבית המשפט ברירה.
בשלה השעה לפתוח בדיון ציבורי רחב שיוביל להסדרת הנושא באופן שייתן מענה למשבר הגיור שפקד את ישראל. זהו פרויקט לאומי וצו השעה אם רוצים להמשיך במפעל האדיר הזה של קיבוץ הגלויות. אחרת, כל זמן שהמדינה בורחת מבשורה, הפסיקה היא כורח המציאות."

ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "אני מכיר את ראשי 'גיור כהלכה' אנשים יקרים מאד ופועלים כשכל כוונתם לשם שמים. לצער הלב מדינת ישראל והרבנות הראשית טרם השכילו להבין את גודל השעה ואת הצורך הלאומי במערך גיור ידידותי הנותן מענה לכל זקוקים לגיור. אני קורא לממשלה לאמץ לאלתר את דוח ועדת ניסים ובכך לתת לגיור את מעמדו הממלכתי הראוי וממילא לייתר את פעילותם האינטנסיבית וההכרחית כיום של גורמי הגיור הפרטיים".

החלטת בית המשפט:שינוי גודל גופנים