ביה"מ אסר על עיריית עפולה לקיים אירוע בהפרדה מגדרית. סמוטריץ': "ראש ממשלה חלש ש100% מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו".

אתמול, ראשון 11.8.2019 בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל את עתירת שדולת הנשים נגד עיריית עפולה, אשר, בפארק העירוני שלה מתוכנן להתקיים השבוע מופע מוזיקלי בהפרדה מגדרית המיועד גם לתושבים מיישובים סמוכים.

שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, יונתן אברהם, פסק כי תיאסר כל צורה של הפרדה מגדרית בהופעתו של הזמר החסידי מוטי שטיינמץ בפארק העירוני בעפולה ביום רביעי הקרוב.

בפסק הדין של השופט אברהם נכתב: "אני אוסר על ביצוע הפרדה מגדרית על רקע של מין, גזע או כל מגדר אחר במהלך האירוע. כל אחד מבאי האירוע יהיה רשאי לפי שיקול דעתו לשהות בכל מקום באירוע, ונאסר בזאת על מי מן הסדרנים או המאבטחים, או כל גורם מארגן אחר באירוע, לבצע פעולה כלשהי של הפרדה על רקע מגדרי".

שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) צייץ בעקבות הפסיקה וכתב:

"מערכת משפט מטומטמת. סליחה שלמרות מעמדי לא מוצא מילה מעודנת יותר. טמטום פרוגרסיבי פודמנטליסטי. ומאחר וחסידי משילות אנחנו לא נפתור עצמנו בלגלגל את האחריות על המשפטנים: ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי. אני קורא לכלל המפלגות הדתיות להודיע כעת לראש הממשלה כי יתנו את כניסתם לממשלתו אחרי הבחירות בביצוע תיקוני החקיקה הנדרשים כדי לשים סוף לכפיה החילונית הזו ולאפשר לציבור הדתי לחיות על פי אמונתו".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) התייחס להחלטת בית המשפט ואמר:

"הפסיקה של השופט היא פסיקה מרושעת, שמתאימה לט' באב – יום החורבן".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן הגיב לדברי סמוטריץ' וכתב:

"סמוטריץ' התבלבלת עפולה זו לא מאה שערים. אם לרגע חשבנו שצום תשעה באב יגרום לבצלאל סמוטריץ' להרהר מעט בתוכניותיו להחזיר את מדינת ישראל לימי דוד המלך, מסתבר שטעינו. התגובה המטורללת של שר התחבורה על ביטול האירוע בהפרדה בעפולה והדרישה שאיחוד מפלגות הימין יחד עם החרדים יתנו כניסה לממשלה בחקיקה שתבטיח את הפיכת ישראל למדינת הלכה, זאת הסיבה ש"ישראל ביתנו" לא תשב בממשלה עם סמוטריץ', פרץ והחרדים. חייבים להחזיר את מדינת ישראל לנורמליות".

גם יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ' הגיב לדברי סמוטריץ' וכתב:

"אני קורא לנתניהו לפטר את סמוטריץ'. די עברת כל גבול. הסתת נגד נשים ונגד הקהילה הגאה, תקפת שופטים ואפילו את הקבינט שאתה עצמך יושב בו. איש קיצוני ומסוכן כמו סמוטריץ' צריך לעוף הביתה תוך דקה".

יו"ר הימין המאוחד איילת שקד כתבה:

"הפרדה זה לא הדרה. גם לציבור החרדי מגיע להנות מארועי תרבות. ההתנשאות החילונית על הציבור החרדי ונסיון לכפות עליהם אורח חיים אחר אינה במקומה. ציבור חרדי לא יגיע לארוע שאינו בהפרדה וגם להם מגיע להנות בקיץ".

גם יו"ר הבית היהודי שר החינוך רפי פרץ הגיב להחלטה ואמר:

"ההחלטה לבטל אירוע נפרד היא רמיסת כבודם של ציבור יקר וגדול. אני קורא לבית המשפט לרדת ממגדל השן אל העם שברחובות ולהבין איזה פער יש בין כותלי בית המשפט לאזרח הפשוט שאירוע כזה לא מפריע לו ואף משמח אותו".

ח"כ יועז הנדל (כחול לבן):

"‏במרחב הציבורי צריך להתחשב ולא לכפות. תחבורה ציבורית בשבת במקומות חילונים שרוצים בכך. אירועים חרדים בהפרדה אם כך מבקשים. אירועים כללים ללא הפרדה. בעיקר שכל ישר".

ח"כ תמר זנדברג (המחנה הדמוקרטי):

"נפרד זה לא שווה. ברגע שנבין את זה, לא נתבלבל יותר אם זה יפה או לא, חכם או לא, צודק או לא להפריד בין גברים ונשים במרחב הציבורי. תבינו משהו, אישה היא בן אדם. היא לא סכנה, היא לא פיתוי, היא לא גורם בעייתי שצריך לחשוב מה לעשות איתו. היא אדם מלא ושווה. אי אפשר להפריד אותה, להסתיר אותה, להגיד לה שיש מקום שהיא לא יכולה לדרוך בו, להיראות בו, לשיר בו, או לעשות בו כל דבר אחר. זהו. נקודה. למנוע הפרדה זו לא שלילת זכויות מאף אחד, חרדי או אחר. להפך. זו הבטחה שלא ישללו זכויות מחצי מהציבור – נשים. ואם יש כאלה שחושבים שיוכלו לכפות הפרדה – טוב שיש בית משפט שימנע את זה. כבוד לשדולת הנשים ולעורך הדין חגי קלעי שלא בפעם הראשונה עומדים על השוויון הבסיסי הזה, גם אל מול מתקפות חריפות מכל עבר, בראשות שרים בממשלה. יתכן שאנחנו בעיצומו של גל ריאקציה חריף של הליכה אחורה, פונדומנטליזם שמרני קיצוני ומסוכן, אבל ההסטוריה בצד שלנו, נמשיך להיאבק וננצח".

ח"כ שלמה קרעי (הליכוד):

"אירוע אחד מתוך 360 אירועים. גם העירייה מצרה על החלטת השופט ולא מבינה מאיפה זה בא. זה מעיד על ניתוק של המערכת המשפטית. מדובר בגברים, נשים וילדים קטנים שיושבים בבית ויש 360 אירועי תרבות בעיר והם לא יכולים ללכת לשום אירוע. נותנים להם כבשת רש, אירוע אחד שמוכנים לעשות בשבילם, ובא השופט ובאטימות מוחלטת משאיר אותם בבית שגם לאירוע הבודד הזה לא יוכלו להגיע. אני לא חושב שאנחנו צריכים להרכין ראש בפני החלטה. אנחנו מחוקקים. לכבד פסיקה כן, להרכין ראש לא. במסגרת הכלים הפרלמנטרים שיש בידנו אנחנו נאבק על כך ונדאג להסדיר בחקיקה ראשית שאירועים כאלה לציבור כזה שהוא מודר, נסדיר בחקיקה ראשית שלא תותיר מקום לפרשנות למרות שלטעמי גם היום אין מקום לפרשנות החוק מאוד ברור ומתיר לקיים אירועים כאלה".

ח"כ אריאל קלנר (הליכוד):

"שוב בג"ץ הוכיח שהדבר האחרון שמעניין אותו הוא הגנה על מיעוטים. בג"ץ בחר להדיר נשים וגברים חרדים מהמרחב הציבורי בפטרונות מתנשאת. בג"ץ מגן על מיעוט קטן שאיבד את ההגמוניה בציבור ושמבקש לכפות את ערכיו על כלל הציבור. עכשיו נחכה בקוצר רוח שבג"ץ ימנע אירועים נפרדים גם במגזר הערבי".

‏ח״כ ינון אזולאי (ש"ס) באירוע שנערך השבוע בעיר לוד בהפרדה :

״אותם ארגוני הנשים בואו לכאן ותראו מה זה נשים מאושרות שיושבות בהפרדה יחד עם הילדים שלהם והבעלים שלהם שהם נותנות מחזקות אותם לשבת ללמוד. שופטי ביהמ"ש לפני שאתם שופטים בואו ותלמדו מה זה הציבור החרדי".

כמו כן, מפלגת ש"ס הודיעה כי תגיש הבוקר עתירה לבית המשפט המחוזי בנצרת נגד החלטת עיריית עפולה להסכים לדרישות שדולת הנשים, בטענה כי היא לא סבירה, מנוגדת לחוק ופוגעת בזכות לשוויון של הציבור החרדי, המקיים את אירועי התרבות שלו בהפרדה.

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) הגיע לבית משפט המחוזי בנצרת כדי לדון בעתירתם של מפלגת ש"ס וכתב:

"הגענו לבית המשפט המחוזי בנצרת כדי לתמוך בשדולת הנשים על פעילותם החשובה למניעת הדרה של נשים במרחב הציבורי".