בין "צדק" ל-"טרלול": חברי הכנסת מגיבים להחלטת בג"צ שאין לאסור הכנסת חמץ לבתי החולים ואין לבדוק בתיקי האורחים המגיעים

ברוב דעות, קבע היום בג"צ כי לבתי חולים אין סמכות לאסור הכנסת חמץ לשטחן במהלך הפסח, וכי למאבטחים אסור לבדוק בתיקי האורחים או להעיר על הבאתם חמץ לתוך כותלי בית החולים. העתירה הוגשה על ידי פרופ' יורם לס והפורום החילוני ועדאללה, לצד שורת חברות וחברי כנסת בהווה ובעבר, כגד משרד הבריאות, הרבנות הראשית לישראל וכלל בתי החולים הציבוריים בישראל. פסיקת בג"צ נתקבלה ברוב של השופט פוגלמן והשופט גרוסקופף, כנגד דעתו החולקת של השופט הנדל. עם פרסום הפסיקה נרשמו תגובות רבות במערכת הפוליטית, שנעו בין טענות לשפיות בית המשפט לבין "טרלול":

ח"כ תמר זנדברג (מרצ), מהעותרות לבית המשפט צייצה:

"בג"ץ עשה היום צדק נגד הכפייה הדתית ועצר נוהג מחפיר בבתי החולים. למשטרת חמץ אין מקום לא בבתי חולים ולא בשום מקום אחר. השלב הבא יהיה ביטול חוק החמץ".

שר התחבורה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) צייץ:

"בג"ץ ממשיך לחרב את עקרונות המדינה היהודית ולהשליט עליה עקרונות פרוגרסיביים מטורללים, בצורה לא דמוקרטית ובחוסר סמכות".

גם יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני הגיב ואמר:

"אני מציע שיהיה פריימריז לשופטי בג"ץ, ולקבוע שבדברים שנוגעים לחקיקה של הכנסת, שהנושא יעבור את תהליך החקיקה כמו בכנסת. השופטים חצופים גדולים. את מה שאנחנו המחוקקים עושים באין-ספור דיוני ועדות וארבע קריאות במליאה, הם מבטלים במחי החלטה שאין בה שום היגיון, ופוסקים על-פי השקפת עולמם ככל העולה על רוחם. אם חפצי חיים דמוקרטיים ויהודיים אנחנו – יש לעשות סוף לתהליך הזה".

ח"כ גדעון סער (הליכוד) הגיב וכתב:

"כך נראה אקטיביזם שיפוטי על סטרואידים. בפחות משבוע: ביטול חוק הפקדון למסתננים. ביטול איכוני שב״כ – קורונה. צו בינים למניעת הארכת כהונתו של מ״מ פרקליט המדינה. ביטול איסור הכנסת חמץ לבתי חולים בפסח. בשתי מלים: שכרון-כוח."

יו"ר יש עתיד-תלם, ח"כ יאיר לפיד הגיב:

"כמה עצוב שבית המשפט העליון נאלץ להתערב כדי להבהיר שלמדינה אסור להגיד לאזרחיה מה מותר ומה אסור להם לאכול."

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה):

"בית המשפט בהחלטתו פוגע ומכשיל את החולים השומרים ומקפידים על החמץ הפסח כרוב אזרחי ישראל, שופטי בית המשפט אינם מכבדים את בית החולים כמקום ציבורי שצריך להתחשב ברגשות כל המגזרים, לאחרונה הבג"ץ בסדרת פסיקות ידועות מראש דוהר ומוביל לפיצוץ בין חלקי העם ועושה הכל כדי להחליף את השלטון בכוח".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה):

"החלטת בג"צ לאפשר בפסח הכנסת חמץ לבתי חולים היא 'פיסקת ההתנתקות' של שופטי בית המשפט העליון מהציבור בישראל שרובו מעריך ומכבד את המסורת היהודית ושומר את מנהגי חג הפסח. מול המדרון החלקלק בו ערכי היהדות נדרסים ברגל גסה מוטלת על נבחרי הציבור האחריות למחות ולפעול בכל הכלים החוקיים לשמירת צביונה היהודי של המדינה".

ח״כ אופיר סופר (ימינה) תקף גם הוא את ההחלטה:,

"ישראל היא מדינה יהודית, אך אין ביהדותה זו כדי לשלול את אופיה כמדינת כל אזרחיה' – כך אמר בעבר השופט בדימוס אהרון ברק וברוח זו פסקו שופטי בג"ץ אשר שמו להם למטרה למחוק את זהותה היהודית של מדינה ישראל ועל הדרך להזכיר לכולם מי כאן הריבון. צריך לשים לפארסה הזאת סוף לפני שיהיה מאוחר מידי".

 

לקריאת פסק הדין המלא לחצו כאן

שינוי גודל גופנים