ביום רביעי תעלה להצבעה הצעת חוק של ח"כ סמוטריץ' לצמצום חוק השבות. ח"כ רזבוזוב: "חוק אנטישמי".

ביום רביעי הקרוב צפויה להעלות הצעת חוק השבות (תיקון – זכויות בני משפחה), התש"ף–2020 של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) להצבעה בקריאה טרומית.

הצעת החוק אשר הונחה על שולחן הכנסת בסוף חודש יוני האחרון, מבקשת לצמצם את זכויות בני המשפחה הנכנסים בגדרי החוק, באופן כזה שהצאצאים הזכאים לכך יהיו רק ילדיו של יהודי ולא נכדיו.

ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד) צייץ בחשבון הטוויטר האישי שלו וכתב:

‏"ביום רביעי מפלגת ימינה תעלה להצבעה חוק שמבקשת לבטל את חוק השבות. הרציונל של חוק השבות במתכונתו הנוכחית נועד להשוות את מעמדו של אדם שהיה מספיק יהודי עבור הנאצים, להיות מספיק יהודי עבור מדינת ישראל. החוק המוצע הוא חוק אנטישמי שיורק בפניהם של ניצולי השואה ובז להיסטוריה היהודית. בושה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) הגיב לו וכתב:

"‏חס וחלילה יואל. אל תשקר. לא לבטל את חוק השבות. לחזק אותו. לבטל את סעיף הנכד שמאפשר כבר הרבה שנים להביא ארצה גויים שאין להם שום קשר ליהדות. מדובר במהלך שנתמך בעבר על ידי ציפי לבני, אמנת גביזון-מידן, ועוד ועוד. תיקון בקונצנזוס רחב וקריטי לשמירת הרוב והאופי היהודי של המדינה".

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, אמר במהלך ישיבת הסיעה:

"נדהמתי לגלות שביום רביעי עולה בכנסת הצעת חוק של חבר כנסת בצלאל סמוטריץ לביטול חוק השבות. אותו חוק בדיוק שבכנסת ה-15 הגיש הרב חיים דרוקמן. אין איוולת גדולה יותר מלהעלות את החוק הזה בעיתוי הנוכחי שרק יוסיף לשיסוי ולפילוג בקרב אזרחי ישראל. חוק השבות עבר בפעם ראשונה בשנת 1950, ביום פטירתו של הרצל שראה בעלייה נדבך מרכזי של החזון הציוני, ובשנת 1970 הוכנסו בו מספר תיקונים. המנהיגות ההיסטורית גם של המפד"ל וגם של גח"ל, מבגין ודוד לוי ועד שבן מאיר וזבולון המר, תמכו בהצעת החוק הנ"ל . בן מאיר שאז כיהן כיו"ר ועדת החוקה מטעם המפד"ל הגיש את הצעת החוק בכנסת. לכן, אני קורא לחברי הכנסת נפתלי בנט ואיילת שקד לדרוש מבצלאל סמוטריץ, להסיר את היוזמה המפלגת שלו מסדר היום של הכנסת לאלתר".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב לדברי ליברמן וכתב:

"מחר, יום רביעי, אעלה בע"ה להצבעה במליאת הכנסת הצעת חוק לביטול סעיף הנכד בחוק השבות. המתקפות הצבועות והשקריות של איווט ליברמן ואנשיו הן דוגמא קלאסית לאיך עושים שטיפת מח ומקבעים נרטיב חסר כל אחיזה במציאות כדי לקדם אג'נדה הרסנית ומסוכנת. נאמר את המובן מאליו: העליה הגדולה מברית המועצות היא אירוע היסטורי מדהים. אנחנו אוהבים את העולים ומאושרים שהם איתנו. מרביתם יהודים על פי ההלכה, ואת אלו מהם שבשל סיבוכי הגלות הארוכה והארורה אינם יהודים וכבר נמצאים כאן, צריך לקרב באהבה אל העם היהודי ולגייר". מנגד המשך הבאה ארצה של מי שאינם יהודים ואין להם שום זיקה ליהדות בחסות סעיף הנכד עלולה לייצר בדורות הבאים התבוללות קשה, לסכן את המשכיות העם היהודי, ולבטל את הרוב והאופי היהודי של המדינה".

ח"כ אופיר סופר (ימינה) כתב:

"‏אין מקום להעניק זכאות מכוח השבות למי שאין לו שום עניין בחיים יהודיים״ (פרופ׳ גביזון ז״ל). מדינת ישראל הפכה ליעד נחשק ורבים שאינם יהודים מחליטים להשתקע בארץ ללא כוונה לעבור גיור- מה שמביא למסלול עתידי בטוח של התבוללות.  לא זאת הייתה כוונת מנסחי התיקון לחוק בשנת 1970".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד):

"ישראל הוקמה כדי לוודא שאף יהודי לא ירדף בשל היותו יהודי. כדי שבארץ ישראל נוכל לקיים חיי קוממיות, בית שבו כל יהודי יוכל לחיות בהתאם לצו מצפונו בחירות ובשלום. להיות עם חופשי בארצנו. האם אנשים עם שורשים יהודיים ואשר נרדפים בשל היותם יהודים זכאים לעלות לכאן? כן. וזו תכלית חוק השבות".

לקריאת הצעת החוק המלאה באתר המכון יש ללחוץ כאן