בחירות לכנסת ה22: יו"ר ישראל ביתנו:"נתנה כל תמיכה ממשלתית בהכנסת לימודי ליבה. לא נוותר על ביטול חוק המרכולים ותחבורה בשבת".

הבוקר, רביעי 18.9.2019 לאחר ספירת 91.5% מהקולות בקלפיות ברחבי הארץ, עולה כי מפלגת כחול לבן ומפלגת הליכוד עם 32 מנדטים.

גוש הימין-חרדים זוכה ל-56 מנדטים לעומת 55 מנדטים לגוש השמאל והערבים וכן 9 מנדטים לישראל ביתנו.

עוד עולה מהנתונים כי הרשימה המשותפת צפויה להיות הרשימה השלישית בגודלה עם 12 מנדטים.

על פי התוצאות החלקיות, מפלגת ש"ס בראשות אריה דרעי וישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן מקבלות כל אחת 9 מנדטים. יהדות התורה זוכה ל-8 מנדטים, בדיוק כמו בבחירות הקודמות. ימינה בראשות איילת שקד מקבלת 7 מנדטים – 2 מנדטים יותר מאיחוד מפלגות הימין שהתמודדו בבחירות הקודמות בנפרד מהימין החדש של שקד ונפתלי בנט.
בנוסף לכך, העבודה-גשר שומרת על כוחה ומקבלת 6 מנדטים. מפלגת המחנה הדמוקרטי 5 מנדטים, מנדט אחד יותר מהתוצאה של מרצ בבחירות הקודמות. עוצמה יהודית לא עוברת את אחוז החסימה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם לפנות בוקר בגני התערוכה בתל אביב, קרא להמתין לתוצאות האמת של הבחירות לכנסת ה-22, הבטיח לפעול להקמת ממשלה ציונית ויציבה ואמר:

"שוחחתי הערב עם כל השותפות של הליכוד ממחנה הימין. כולן הביאו, ללא יוצא מן הכלל, התחייבות חד משמעית להליכה משותפת למען המטרות הללו. בימים הקרובים אנחנו ניכנס למשא ומתן כדי להקים ממשלה ציונית חזקה וכדי למנוע ממשלה אנטי ציונית מסוכנת. זהו צו השעה. ממשלה שמאגדת רבים בעם ולא מדירה אף אחד שמאמין בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ אמר בנאומו אתמול בלילה :

"לפי התוצאות שבידינו כרגע, נראה שבפעם השנייה אזרחיות ואזרחי ישראל נתנו בנו אמון. למעלה ממיליון אזרחים, שהחליטו לומר לא להסתה ולפילוג, וכן לאחדות. לא לשחיתות וכן לניקיון כפיים. לא לניסיונות לרסק את הדמוקרטיה הישראלית, וכן לממלכתיות ושמירה על מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית. הבטחנו לאורך כל הקמפיין, ואני מתחייב ביתר שאת שמבחינתי, הערב, ולא משנה איך הוא ימשיך, מתחיל המסע לתיקון החברה הישראלית. החל מהלילה אנו פועלים להקמת ממשלת אחדות רחבה- שתבטא את רצון רוב העם והחברה. ממשלה שתציב את סדרי העדיפויות- כפי שאנחנו חושבים שהם צריכים להיות בימים ובשבועות הקרובים נפעל בחרדת קודש, מתוך רצון להחזיר את החברה הישראלית למסלול ולמלא אחר רצון העם".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן בתגובה התאכזב מנאומו של גנץ, קרא להיכנס באופן מיידי למו"מ על אחדות ואמר:

"התאכזבתי מנאומו של בני גנץ. לא שמעתי דברים ברורים. לא נדון על שום אפשרות להקים ממשלה בלי התחייבות ברורה מראש כמו גיוס בני הישיבות עם כל נקודה ופסיק כמו שהדבר עבר בקריאה ראשונה. תנאי סף נוסף לכניסה לממשלה היא לימודי ליבה בחינוך החרדי. נתנה כל תמיכה ממשלתית בהכנסת לימודי ליבה. לא נוותר על ביטול חוק המרכולים ותחבורה ציבורית בשבת. אלה תנאי הסף ועד שלא נשמע את הדברים בצורה ברורה לא נדבר עם גנץ או נתניהו. האמינות שלנו חשובה ואנחנו לא מתכוונים לסגת מההתחייבויות לבוחר גם לא מילימטר. לא אבזבז זמן על שיחות סרק. אין מגעים וכל מה שנעשה נעשה בצורה שקופה וגלויה. לא יהיו מגעים מתחת לשולחן".

יו"ר ימינה, איילת שקד, התייחסה בנאומה במטה הרשימה לבקשת הפיצול של הרשימה לשתי סיעות, ואמרה:

"אני חושבת שצריך להמשיך ביחד. אנחנו בוודאי ממשיכים לעבוד ביחד גם במשא ומתן הקואליציוני וגם אחר כך בכנסת. ניסו לנגוס בנו מכל הכיוונים וזו באמת הייתה סיטואציה לא פשוטה, ואני חושבת ומקווה שעמדנו בה בגבורה. אני מאוד מאמינה בימינה".

כזכור, רשימת ימינה הודיעה על כוונתה להתפלג לשתי סיעות בכנסת ה-22: הבית היהודי-האיחוד הלאומי בראשות הרב רפי פרץ, והימין החדש בראשות איילת שקד, וזאת בעיקר סביב חוסר הסכמה ביחסי הדת והמדינה בישראל.

יו"ר המחנה הדמוקרטי, ניצן הורוביץ, בנאומו לפעילי המפלגה:

"גם בקואליציה וגם באופוזיציה נוביל את המאבק למען זכויות אדם ואזרח, שוויון, חופש, צדק חברתי ושלום. בכנסת הבאה נעמוד חזקים מול ניסיונות ההדתה, הסיפוח והרס הדמוקרטיה הישראלית. לא ניתן להרוס את החזון הציוני. לא ניתן להפוך את ישראל לתורכיה. ניאבק בכנסת וברחוב עד שננצח".