בוטל הדיון שהיה אמור להתקיים בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בנושא הרשימות השחורות של הרבנות הראשית לישראל אשר סווגו אזרחים שיהדותם מוטלת בספק.

היום, שלישי 12.06.2018 בוטל דיון בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בנושא הרשימות השחורות של הרבנות הראשית לישראל אשר סיווגו אזרחים שיהדותם מוטלת בספק, בשל היעדרות מנכ"ל בתי הדין הרבניים הרב דוד מלכה ומשרד המשפטים.

ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד): "אני מוחה את ההתנהגות שלא מקובלת בזלזול של הכנסת ועבודת הוועדה. חברי הכנסת ומשרדי הממשלה וארגונים אשר מגיעים במיוחד. דווקא הארגון שאמורים לספק תשובות בנושא- בית הדין הרבני ומשרד המשפטים- המשרדים הרלוונטים לדיון לא הגיעו לאחר חצי שעה מתחילת הדיון".

מנהל בתי הדין הרבניים הרב שמעון יעקובי: "אני לא באתי כדי לקבל גערות, אם הדיון לא יהיה ענייני הכולל שאלות ותשובות לא ננהל דיון".

ח"כ פנינה תמנו (יש עתיד): "אין לך את הפריביליגה לקום וללכת. אתה מקבל כספי ציבור ואתה צריך לדעת לשבת ולהקשיב. לא אתם הבלנית שזרקו אותה בגלל שהיא אתיופית".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) : "לדיון על ה״רשימות השחורות״ של הרבנות, של יהודים שיהדותם מוטלת בספק, לא הגיעו נציגי הרבנות ומשרד המשפטים – מי שאמורים לתת תשובות לשאלות הקשות. ממש זלזול וביזיון של הכנסת. הדיון בוטל".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) : "מעל ל-10 חברי כנסת, נציגי עמותות ועשרות אורחים מחכים לנציג בית הדין הרבני במשך יותר מחצי שעה בוועדת העלייה והקליטה כדי שיסביר מדוע הם ממשיכים לבצע בדיקות יהדות יזומות על אף איסור ברור מהיועץ המשפטי לממשלה. ביזוי הכנסת וועדותיה כהמשך לביזוי מערכת המשפט. הדיון החשוב בוטל".

ח"כ רחל עזריה (כולנו) : "היה אמור להיות דיון של רשימות שחורות של רבנים בכל העולם. הם פשוט זלזלו בכנסת ולכן הוועדה התפוצצה. זה רע לנו כי זה אומר שהם יכולים להמשיך לעשות מה שהם עושים. אנחנו לא נוותר ונמשיך להילחם כי זה רק הולך ומחזק את המשבר עם יהדות התפוצות".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) : "היום בבוקר בוועדת העלייה והקליטה היה צריך להתקיים דיון שנקבע מבעוד מועד בנושא כאוב, נושא ידוע, לצערי, של הרשימות השחורות אותן מנהלת רבנות ראשית בישראל.  רשימות שחורות של אזרחים ישראלים שעלו ארצה, הוכרו כיהודים, ולאחר שלוש שנים, עשר שנים, שלושים שנה בכמה מקרים, יש לרבנות פתאום צורך עז לבדוק שוב את אותם האזרחים ולפשפש בניירות שלהם ולבדוק אולי באמת טעינו, עשינו טעות, אולי לא עשינו טעות, וככה ללא ידיעתם של אותם אזרחים מכניסים אותם שוב, בעצם כן, מכניסים אותם  ואת קרובי משפחה שלהם לרשימה של טעוני בירור יהדות  וכו' ודומיהם.  הדיון הזה לא התקיים. מדוע הוא לא התקיים? כי בניגוד מוחלט לכל האישורים שניתנו למזכירה של  הוועדה לא הגיעו, לא הנציג של בתי הדין הרבניים שהבטיח שהוא יבוא ונתן אישור אפילו אתמול, כן?  אישר שהוא יבוא, ולא נציגה של משרד המשפטים. מדובר בזלזול במעמדה של הכנסת, מדובר בפגיעה בוועדה סטטוטורית של הכנסת. מדובר בהתחמקות סיסטמתית ממתן תשובות לנבחרי הציבור. אנחנו הפנינו מכתב למשרד המשפטים בנושא. הגיע הזמן שהפקידים שהם משתכרים מכספי משלמי הציבור יידעו לענות בזמן לנבחרי הציבור, יידעו לבוא כאן, לכנסת, ולתת תשובות בוועדות שאותם אנחנו מקיימים".