הסכמים הקואליציוניים: התחייבות לא לאפשר עבודות בשבת בלי תיאום נציג הרבנות. ליברמן: "הסכמים שהיו אמורים לרסק את הסטטוס קוו".

אתמול, שני 15.7.2019 חשף הכתב הפוליטי של 'חדשות כאן' מיכאל שמש, כי בהסכמים הקואליציוניים שהתגבשו לפני פיזור הכנסת הייתה התחייבות לא לאפשר עבודות בשבת בלי תיאום עם נציג הרבנות.

לפי ההסכמים, חוק הגיוס יאושר לפי "מתווה אטיאס" הכולל את ביטול פקיעת החוק והעברת היעדים מהחוק הקיים לסמכות הפיקוח של הממשלה.

בהסכמים נכתב כי "לאור ההכרה בערך השבת וחשיבות שמירת השבת שר הרווחה לא יעשה שימוש בסמכותו לאשר עבודות בשבת, אלא לאחר דיון ותיאום עם נציג הרבנות הראשית".

בסעיף נוסף נכתב: "ייקבע נוהל לפיו במקרים של עבודות ציבוריות רחבות היקף העלולות לחייב ביצוע עבודות בשבת, יידרש כבר בשלב התכנון לצרף התייחסות לכך ולהציג חלופה – בתיאום עם נציג הרבנות הראשית".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן הגיב לפרסום ההסכם הקואליציוני ומסר: "זהו קצה הקרחון של הסכמי הכניעה שנתניהו חתם עם החרדים, הסכמים שהיו אמורים לרסק את הסטטוס קוו במדינת ישראל לכיוון מדינת הלכה. לאט לאט אנו מגלים את השערורייה שהייתה עולה למשלם המיסים מיליארדי שקלים".

שר המדע והטכנולוגיה ח"כ אופיר אקוניס (הליכוד): "הליכוד בראשות נתניהו לא תתן יד להפיכתה של ישראל למדינת הלכה. אם יש צורך לקיים עבודות בשבת, הדבר הזה יתקיים".

מפלגת הליכוד מסרו בתגובה לפרסום: "במשך 13 שנים רה"מ שומר וישמור על הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה ללא שום שינוי. לא הייתה שום פגיעה בסטטוס קוו בענייני דת ומדינה ולא בענייני מערכת המשפט. הסמכות בענייני עבודות בשבת תמיד תהיה בידיו של שר העבודה והרווחה".

שינוי גודל גופנים