בדו"ח סיכום הכנסת ה20, של המכון, פורסם כי ח"כ מרב מיכאלי קידמה את מירב הצעות החוק בנושא דת ומדינה.ח"כ מרב מיכאלי: "הדת כבודה במקומה מונח אבל המדינה היא חייבת לאפשר את כל סוגי הדת

אתמול, רביעי 23.1.2019 פירסם מכון על משמר הכנסת את דו"ח סיכום הכנסת העשרים, דת ומדינה. בדו"ח פורסם כי בתחום החקיקה, ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) הינה חברת הכנסת אשר קידמה את מספר ההצעות הרב ביותר בנושא הדת והמדינה בכנסת העשרים.

בעקבות פרסום הדו"ח, פירסמה ח"כ מרב מיכאלי ברשתות החברתיות שאלות שעוקביה שאלו אותה בנושא והשיבה להם עליהן. להלן השאלות והתשובות שאספנו:

ש: איפה היהדות נכנסת בחינוך?

"אנחנו חייבות וחייבים ללמוד על המקורות שלנו, על המורשת התרבותית האדירה שלנו, על החוכמה היהודית אבל אי אפשר להכריח אמונה וקיום מצוות".

ש: דת או מדינה?

"זה כל העניין שזה לא או או חס וחלילה. אדרבא, דת כל אחד ואחת איך שהיא או הוא רוצה אותה אבל מדינה אזרחית עושה מקום לכולם".

ש: מה החוק שהגשת בנושא דת ומדינה שאת הכי גאה בו?

"ואו יש הרבה, נישואין וגירושין אזרחיים, רישום הורים לבני ובנות זוג מאותו מין לילדות ולילדים שלהם".

ש: האם לדעתך פמיניזם דתי אורתודוכסי יכול להתקיים במסגרת של קיום טקס החתונה, האם אין סתירה?

"הפמיניזם הדתי הוא מדהים ועושה דברים יוצאים מן הכלל. יש הרבה דברים שאפשר לעשות גם בטקס החתונה כדי לשנות ולהתאים אותו לעידן בו נשים הן בנות אדם".

ש: האם את חושבת שהמדינה יכולה להיות גם יהודית וגם דמוקרטית?

היא לא רק יכולה, היא חייבת. מדינת ישראל היא המדינה של העם היהודי. יש לנו חוק שבות, לוח השנה שלנו הוא עברי, החגים והשבת שלנו יהודים אבל החוקים חייבים להיות דמוקרטיים".

ש: האם את חושבת שבסוף יהיו כאן נישואים אזרחיים?

יהיו כאן נישואים אזרחיים כשתהיה כאן ממשלה שרואה את טובת המדינה וטובת האזרחים והאזרחיות לנגד העיניים שלה".

ש: יש מישהו עכשיו שמקדם חוק לנישואים אזרחיים?

אני. ולמעשה הצעת החוק שלי היא היחידה שלוקחת אחריות מלאה של המדינה על כל הנישואים והגירושין ואח"כ שכל אחד ואת ילך לאיזה ר או קאדי או אברי גלעד שהן רוצות. לסיכום, הדת כבודה במקומה מונח אבל המדינה היא חייבת לאפשר את כל סוגי הדת איך שכל אחד ואחת רוצה לממש אותה"

ח"כ מרב מיכאלי כתבה בחשבון הפייסבוק שלה: "דמייני יום בו את קמה בבוקר ואסור לך ללבוש מכנסיים קצרים או גופייה ברחוב. דמייני יום בו אסור לך ללכת ברחוב מסוים כי הכניסה לנשים אסורה. דמייני יום בו אסור לילדות וילדים ללמוד באותה הכיתה. דמייני יום בו סוגרים את כל התפקידים הקרביים בפני נשים. דמייני יום בו מכניסים לכלא זוגות גאים. אופס. אבוי. לא צריך לדמיין. צריך רק לראות חדשות.  שלטון נתניהו בנט שקד הופך את המדינה שלנו ליותר דתית, שמרנית וחשוכה ופחות דמוקרטית וליברלית. כבר היום, הוא חוקק חוק שמאיים בכליאה על מי שמעז לחתן זוגות מחוץ לרבנות, הוא פוסק שאישה לא תקבל זכויות בגירושים כי היא "בגדה" בו, הוא מפריד בין נשים לגברים באקדמיה, פוגע בחיילות, והוא מגבה בשתיקתו רבנים שטוענים שצריך להדביר את הלהט"בים ושהצבא מקלקל את נשות ישראל. מאז ומעולם אני נאבקת על שוויון וחופש בחירה בנישואין וגירושין, על שוויון מגדרי, על שוויון לקהילה הגאה ועל חופש דת לכל, ודאי כחברת כנסת. במהלך שתי הכנסות האחרונות הצעתי שלל הצעות חוק למען מדינה חופשית ובמקביל נאבקתי נגד הצעות החוק ונגד פעולות שחיזקו את מונופול הרבנות, הרחיבו את סמכויות בתי הדין, צמצמו את המרחב הציבורי לנשים וחילונים, ופגעו במערכות המשפט, באקדמיה ובצבא בשם ההלכה. אני כל כך גאה להיות חברת הכנסת שנאבקה הכי הרבה על הפרדת הדת מהמדינה. על זה הבחירות. בואו נבחר נכון".

לקריאת הדוח המלא יש ללחוץ כאן